Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... CM parinti in caz de carantinare a copilului
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

CM parinti in caz de carantinare a copilului

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti in ce act normativ si la ce articol gasesc prevederi referitoare la urmatorul enunt:
"Dacă, în urma apariției unui caz de îmbolnăvire în clasă/grupă, copilul este plasat în carantină de către DSP, unul dintre părinți poate sta acasă cu cel mic luându-și un concediu medical de îngrijire copil pe baza deciziei de carantinare primită pe numele celui mic."
Multumesc!
Gasiti informatii aici:
www.avocatnet.ro/articol_592...
Articolul de pe avocatnet.ro l-am citit, însă nu găsesc în niciun act normativ expres prevazut aceasta prevedere cum ca părinții copiilor carantinati pot beneficia de CM cod 09. As fi curioasa dacă exista vreo prevedere clara în acest sens sau dacă se încadrează acești părinți la solicitarea zilelor libere acordate parintilor cu ocazia suspendării activității unității de învățământ cf Oug 110/2021?
Citiți cu mai multă atenție oug 158.
latka, moderator