avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate dragonu89

Activitate dragonu89

De curand am licitat la un spatiu comercial aflat in curtea unui liceu,care ar fi trebuit sa fie a unei persoane importante din consiliul judetean,pe langa amenintari si altele primite,am mai primit un mesaj.Ar trebui sa.ma gandesc ,daca primaria va schimba destinatia acelui imobil.

Intrebarea mea este.Se poate schimba destinatia imobilului atat timp cat eu lucrez in acel spatiu cu un contract de inchiriere?
La piedici,o sa ma astept ,mai mult ca sigur.

Răspuns la discuția Seful meu ma arde la salariu
am semnat stat de plata ,se semneaza pe data de 15/30 a lunii insemnand avansul si lichidarea,am primit fluturas luna de luna,in CM se specifica durata serviciului respectiv de luni pana vineri un program de 8 ore.Chestia ca la noi la distributie paine se lucreaza si sambata si duminica,care in mod normal ar trebui sa primi zile libere,ceea ce la noi nu este cazul,dar nici sa ni le plateasca.Adica practic sambata si duminica muncesc in folosul comunitatii.Iar in cursul saptamanii daca nu suntem programati la munca si dupa program o perioada de 4 ore *(peste cele 8 normale de lucru) suntem pusi la munca prin curte,demolari etc.ceea ce nu este ok atat timp cat nu este domeniul de activitate al meu si nu mi s-a prelucrat protectia muncii in acest sens.Cred ca o sa incerc sa vorbesc cu directorul pe aceasta tema,eventual voi cere lamuriri si restituirea orelor suplimentare prin instanta.Va multumesc pentru sfaturi.
Răspuns la discuția Seful meu ma arde la salariu
Stimate Domn aveti mare dreptate,dar avand in vedere situatia mea familiala,casatorit si un copil de 4 ani,nu imi permit sa plec in strainatate,copilul asta are nevoie de ambii parinti langa el pentru a primi o educatie adecvata,eu stiu din propria mea experienta,as putea sta si sclav pe plantatie cum se zice ,munca non stop,dar sa fiu platit corect.
Buna ziua,pana acum cateva luni eram multumit la locul de munca,de curand (4luni) sunt "ars" la salariu,adica la luna iunie 2015 cu un salariu de incadrare de 1164 lei plus spor de lucru sistematic 58 lei plus 203 lei bonus pe cantitatea carata,am iesit la un salariu de 1425 lei brut ,cu 1 copil minor in intretinere.Ca banuti in mana am primit 300 lei avans si 585 lei lichidare ,100 lei fiind garantia oprita lunar. Atentie,pontat cu 168 de ore adica 21 de zile lucratoare,cu toate ca programul meu este de luni pana duminica inclusiv uneori si 10/12 ore ...Ce pot sa fac,nu e o problema cu munca,muncesc si 24/24 dar sa fiu platit corect !
Răspuns la discuția Zile de concediu
In Decizia de concediere mi s-a scris ca am savarsit abateri disciplinare grave,si niste motive care eu habar nu aveam de ele,am fost convocat la o singura comisie disciplinara,la care am dat nota explicativa si nu am primit nici un raspuns cu vreo sanctiune si nu mi sa adus la cunostinta vreo sanctiune.
Desfacere contractului este cu Art.61 lit.a ,mai exact am fost executat politic ,discriminat.
Plangere penala am depus,am facut si sesizare la ITM .
Buna ziua,iata ca ne regasim din nou pe forum,probabil sunt un mare ghinionist.
Am fost concediat,anul 2014 in curs nu am executat decat 2 zile din concediu de odihna,deci mai am 18,pana in 1.09.2014 la eliberarea deciziei . deci am facut cerere pentru plata concediului neefectuat,dar nu inteleg cate zile din 18 mi se cuvin ? vechime la locul de munca este de 1,5 ani. dar anul nu s-a terminat inca si ma aflu in dilema.

O alta problema e ca nici anul trecut,aveam 8 zile concediu 2013,dar ei au falsificat o cerere de concediu in numele meu semnata de ei,si mau trecut in concediu fara ca eu sa stiu,eu venind la munca si facand rapoarte de predare primire in registrul de paza.dar aici banuiesc ca se incadreaza la fals in acte sub semnatura privata .
Răspuns la discuția Amenintari la locul de munca
Ok,va multumesc foarte mult,mi-ati fost de mare ajutor!
Răspuns la discuția Amenintari la locul de munca
Pai problema e urmatoarea,acum imi cauta motive sa mi le puna in spate,iam spus Dl.Director,ati spus ca ma dati afara,pai datima afara.
Mia dat o copie dupa o decizie care spune ca programul meu e de L-V orele 08/16 si ca voi munci ca si ceilalti angajati. dar in schimb fisa postului nu e modificata,ca ,comform contractului coletiv de munca orice atributie adusa in plus si orice modificare a fisei postului se semneaza bilateral,si se renegociaza salariu pentru munca suplimentara.

Am cerut urmatoarea documentatie la birou. R.O.I. / R.O.F / Codul etic / si copie dupa contractul colectiv de munca ,doamna jurista mia zis ca nu mi le poate elibera doar daca vreau sa le studiez in cadrul societatii,asa a primit ordin de la director.

Am facut o cerere scrisa in dublu exemplar prin care am cerut sa mi se elibereze acele acte,si am cerut si un numar de inregistrare la cerere.

Practic am dreptul sa primesc acele acte?pentru ca am nevoie de ele in proces!
De curand in cadrul societatii la care sunt angajat ca agent de paza a venit un nou domn director.
Care bineinteles vrea sa isi aduca si rudele,mentionez ca societatea este un cimitir care apartine de primarie.
Anterior doamna directoare,care acum a fost demisa,au trimis 3 persoane la scolarizare ca Ag.paza inclusiv pe mine,in urma absolvirii cursurilor am semnat un contract cum ca nu vom parasi locul de munca pe 2 ani si in caz de il vom parasi vom plati scoala dublu.

Acest nou director ma chemat in birou si mia zis in felul urmator;
-Ai doua variante,ori te dau afara si imi aduci 1000 lei scolarizarea,ori te trimit gropar sau la spatii verzi.

Eu am ales sa ma dea afara,dar acum ma tine la munca,si eu ca agent de paza fac betoane ridic placi de gard etc.

Mentionez ca am filmat ce mi s-a zis in birou ..

As avea castig de cauza in instanta? cu proba video cu amenintarea reaspectiva?
Răspuns la discuția card euroline
Buna ziua sunt si eu in aceasi situatie ati gasit vreo solutie ceva?