avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Activitate costinionut

Activitate costinionut

Buna ziua !

Am deschis de curand un atelier pentru reparatii bijuterii si am cateva nelamuriri.
In primul rand am achizitionat un registru special pentru metale pretioase care se completeaza doar pe baza anumitor documente justificative (factura, bon de comanda, etc.).

1.Astfel in cazul reparatiilor, cand vine clientul cu bijuteria se poate completa un bon de comanda personalizat(cu indigo, un bon ramane pentru firma, unul la client), creat in word de mine cu toate datele necesare? Intreb, deoarece am observat ca bonurile tipizate cer adresa si seria buletinului clientului si nu ofera multi client aceste date.

2. Cand clientul vrea sa plateasca manufactura in aur, ce se completeaza ? Un bon de achizitie tot personalizat pentru ca nu se gaseste altfel sau un borderou de achizitie ?

3. In legatura cu intrebarea nr.2, cand vreau sa cumpar aur de la client, ce se completeaza ?

Practic ma intereseaza cum pot sa fiu in regula cu actele atunci cand am o reparatie de bijuterie si cand cumpar aur ?

Va rog mult sa ma ajutati cu cateva opinii.

Multumesc frumos !
Buna ziua,

As dori sfatul dumneavoastra pentru deschiderea unei firme privind domeniul meu de activitate.

Vreau sa-mi deschid un atelier de creatie, reparatii si intretinere accesorii (bijuterii) si nu sunt hotarat daca sa optez pe partea de PFA, II, etc. sau un SRL-D ori un SRL.

Ma intereseaza din punct de vedere al taxelor si a autorizatiilor pentru ca din cate stiu va fi nevoie de unele autorizatii de la protectia consumatorului samd .

Va multumesc anticipat tuturor !
Răspuns la discuția Care este numarul VAT?
Va multumesc foarte mult pentru promptitudine si informatii .

Am inteles ce trebuie sa fac.

O zi minunata !
Buna ziua,

Vreau sa cumpar echipament de pe un site din Anglia si imi cere VAT-ul.

Eu am un PFA neplatitor de TVA dar tatal meu are un S.R.L. si plateste TVA.

Mi-a dat numarul asta : RO137XXXXX (nu stiu daca am voie sa-l dau pe tot din aceasta cauza am scris "X")

Ce trebuie sa fac pentru ca pe site-ul din Anglia spune ca-i invalid si daca incerc si aici : [ link extern ] .

Este acesta VAT-ul si daca da cum pot sa-l validez ?
Buna ziua,

Am un PFA pentru fabricarea de bijuterii si la vara ma gandeam sa vand bijuteriile (nu am din aur nimic doar putin argint..in rest sunt handmade) in fata magazinului tatalui meu, fiind o zona foarte circulata in oras.

Vreau sa stiu daca este posibil fara nici o autorizatie de la primarie sau daca sunt alte variante legale in situatia data.

Multumesc frumos !
Va multumesc frumos pentru raspuns, ma ajuta mult !

Am inteles cum se completeaza registru-jurnal de incasari si plati dar la reg inventar nu inteleg ce inseamna "Recapitulatia evenimentelor inventariate" si ce trec acolo ?

Multumesc !
Buna seara ,

Am infiintat un pfa vara trecuta iar domeniul principal de activitate este fabricarea bijuteriile din metale si pietre pretioase. Punctul de lucru este acelasi cu domiciliu iar eu vand doar la persoana juridice. Practic sunt producator si distribuitor si merg din magazin in magazin cu bijuteriile .

Mentionez ca am 20 de ani, sunt student deci la inceput de drum. Rog intelegere !

1. Inteleg ca fiind PFA contabilitatea se tine in partida simpla astfel nu am nevoie de un contabil obligatoriu ?

2. Partida simpla inseamna sa detin Registru incasari si plati, Registru Inventar si Registru Unic de control - cel din urma este obligatoriu - ?

3. Am nevoie de casa de marcat pentru ca am intrebat la Finante si au spus ca acest cod CAEN nu este trecut la exceptii deci ar trebui casa de marcat ?

4. O sa spun direct, nu stiu cum se completeaza registrele asa ca voi cere lamuriri.
La cel de incasari si plati :

A 3 coloana Documentul (felul nr.) trec chitanta sau bon fiscal ?
A 4 coloana Felul operatiei (explicatii) ce trec aici ca nu am nici o idee ?
Apoi la incasari sau plati inteleg cu vine.
Urmeaza " Report " imediat sunt primele randuri si fiind prima pagina din registru trec ceva acolo sau las asa ?

La registru inventar :

Recapitulatia evenimentelor inventariate, ce inseamna si cum se completeaza ?
Valoarea contabila, ce inseamna si cum se completeaza ?
Valoarea de inventar, ce inseamna si cum se completeaza ?

5. Pe langa toate cele de mai sus trebuie sa fac si NIR -uri ?
Nu inteleg exact ce sunt nir-urile dar daca trebuie facute am nevoie si de balanta si bilant .. daca nu e acelasi lucru ?

Cam atat deocamdata, ma multumesc cu orice resurse ce imi pot fi de ajutor si apreciez enorm daca explicatiile se pot da pe limbajul meu !

Multumesc frumos !