avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai Cochior

Activitate Mihai Cochior

Nu, dar nu înseamnă nici două, oricum e folosit în sens metaforic termenul. Iar speța, în sensul folosit aici și general acceptat, e descrisă de cel care o aduce în fața audienței. Noi ne oferim părerile pe acele informații și ne bazăm pe faptul că sunt reale. Dacă omul nu prezintă realitatea, părerile noastre de pe forum nu-l vor ajuta cu nimic și iese în pierdere. Oricum, e treaba lui dacă a spus adevărul sau nu.

Ideea e că nu văd oportun să denaturez realitatea descrisă de un utilizator, doar ca să am un argument mai bun pe internet. Sau dacă o fac, atunci ar trebui să ies de pe internet, să-mi culeg informații din surse sigure, să revin și apoi să-l contrazic pe om. Altfel, ce facem aici?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Hai să ne limităm la ce expune speța, nu să recurgem la presupuneri gratuite și inutile, cu atât mai puțin la jigniri. Eu unul nu înțeleg de unde ați tras concluzia că cineva trăiește ca în junglă. Mie mi se pare că cineva are pretenții de trai pe moșie într-un apartament de la etajul 2. Când vrei liniște de mormânt, plătești pentru ea; în rest, trebuie să realizezi că traiul la bloc implică faptul că și ceilalți trăiesc și respiră la câțiva metri distanță.
Bună seara!

Dacă nu vă puteți înțelege omenește cu ei, nu mai discutați cu ei, lăsați-i să cheme poliția, iar aceștia vor concluziona ce e de concluzionat. Dacă deranjul nu există, nu aveți ce păți. Dacă vă bat la ușă și vă deranjează, faceți dvs. reclamație la poliție. Eu de când am aplicat tactica asta, nu am mai avut nicio problemă. Ne și salutăm cordial când ne vedem. :)
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă aveți peste 37,3 atunci e normal să mergeți acasă și să vă izolați. Aveți o responsabilitate socială în acest sens, suntem o comunitate, deci până nu se confirmă că nu reprezentați un pericol pentru sănătatea publică, așa este normal.

De băgat în dubă, nu vă bagă nimeni, astea sunt povești. În cel mai rău caz, mergeți acasă și trimite DSP ambulanță pentru a vă recolta probe. Dar majoritatea în astfel e situații nu sunt testați, mai degrabă aveți șanse să vă testați singur în privat. De câteva zile, Regina Maria face teste RT-PCR în regim privat.

Încercați să vedeți lucrurile și din perspectiva în care mai există și alți oameni pe lângă noi și până și legea penală ne creează obligații în acest sens.

Sănătate!
Situația descrisă în topic este exemplu clar de procesare de date medicale cu caracter personal și o intruziune în viața privată din perspectiva GDPR în acest moment.

Dar sperăm să iasă ceva în seara asta, eu vorbesc din perspectiva cuiva care a instalat o astfel de cameră.

Adrian Dimitriu a scris:

In cazul in care persoana termometrizata e respinsa fara a fi identificata si, mai ales, inregistrata, nu se poate invoca nici un GDPR. Sa nu confundam controlul cu monitorizarea.

Mihai Cochior a scris:

Pe considerente de GDPR, daca temperatura nu este masurata de catre un cadru medical, procesarea datelor e ilegala (Art. 9 - GDPR).



Articolul face referire la recomandările făcute de INSP. Recomandări, nu proiect de lege.
Proiectul de lege îl găsiți tot în articol, în hyperlink-ul care duce către site-ul SGG, iar în acel proiect nu sunt transpuse aceste recomandări.

Dar încă mai sperăm la HG-uri de completare. Cu toate că nu știu cum ar putea face derogare de la o lege organică prin legislație secundară.

O seară bună!
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe considerente de GDPR, daca temperatura nu este masurata de catre un cadru medical, procesarea datelor e ilegala (Art. 9 - GDPR). E posibil ca legiuitorul sa ofere o portita aici zilele astea, dar momentan aceasta nu exista. Daca este facuta cu personal medical, aveti dreptul la informare, deci trebuie sa stiti exact daca vi se ia temperatura ce se face cu aceasta informatie, cat este stocata, unde si de ce. La baza scanarii temperaturii trebuie sa existe o evaluare de risc cu un plan de prevenire si protectie (ambele intocmite cu medicul de medicina muncii) care sa contina si aceasta masura de preventie. Daca nu ati fost informat cu privire la aceste lucruri, procedura poate fi considerata ca fiind in afara legii.

Cereti toate aceste lucruri, iar daca nu exista, atunci puteti refuza masurarea temperaturii.

De "luat" nu va poate lua nimeni pe sus, daca mergeti la spital sau nu e optiunea dvs.

Intr-un ton subiectiv, cred ca cel mai bine discutati cu managementul astfel incat trierea aceasta pe considerente de temperatura sa fie clara si sa nu existe episoade de exces de zel. Se poate scana temperatura, iar persoana identificata cu peste 37 sa fie trimisa acasa cu recomandarea de a consulta un medic si de a nu reveni la birou timp de 14 zile. Sunt variante care pot fi mai friendly si care, totusi, ne pot ajuta pe toti sa evitam infectarea in jurul nostru.

Ce incerc sa zic e ca o cale de mijloc se poate gasi, lasand la o parte considerentele legale.
Normal era sa avem niste masuri aplicabile cu o saptamana doua inainte pentru ca fiecare angajator sa poata implementa asa ceva. Deci, nu cred ca normalul se aplica in tehnica legislativa de la noi, cu atat mai putin in situatia asta (vezi toate actele normative neconstitutionale adoptate).

Proiectul de lege adoptat de guvern nu are nimic legat de masurarea temperaturii ([ link extern ] .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua!

Problema reala ramane faptul ca legiuitorul nu a oferit si nici nu pare a oferi vreo derogare de la GDPR. Proiectul de lege adoptat de Guvern si intrat in procedura de urgenta in Parlament nu spune nimic despre scanarea termica. Iar conform regulamentului, procesarea de date medicale se poate face doar de catre personal medical. Recomandarile, ca toate declaratiile date pe subiect pana acum, nu ofera niciun detaliu despre acest aspect, iar amenzile sunt considerabile.

Eu am instalat deja o camera cu termoviziune intr-un sediu, dar deocamdata nu stiu daca o vom putea folosi legal. Strict dpdv risc pentru angajator, nu e o masura pe care sa o incurajez in acest punct, chiar daca masurile de limitare a raspandirii virusului ar trebui sa primeze, nu avem nicio garantie legala ca ANSPDCP va vedea lucrurile la fel.

O zi frumoasa!
Mihai
Dacă sunteți persoană cu dizabilități, puteați contesta PV de amendă la instanța de contencios administrativ competentă teritorial în termenul indicat în PV. Administratorul public al locului de parcare și chiriașul aveau obligația de a delimita locul și de a informa cetățenii că este închiriat.