Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... termoscanner masurare febra umana - virus COVID 19
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

termoscanner masurare febra umana - virus COVID 19

Hristos a înviat !

În cursul acestei zile instituția noastră a primit o ofetă:
oferta termoscanner masurare febra umana, virus COVID 19.

În presă circulă o atenționare /știre
că începând cu data de 15.05.2020,
la intrarea în instituții publice, în piețe, în diferite clădiri
se va face doar după verificarea temperaturii frontale ale persoanelor.

Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns:
- instituția noastră va trebui să achiziționeze obligatoriu un asemenea aparat ?
- dacă într-un birou de circa 4m /4 m
lucrează 4 persoane,
și nu există un alt spațiu pentru a distribui personalul într-o altă încăpere
cu o suprafață mare, cum se va proceda cu lucrătorii ?

Ne puteți da și alte câteva sfaturi pentru cum va trebui să procedeze angajatorul ?
oanaportar, utilizator
Testarea la intrarea in schimb va fi obligatorie pentru toti lucratorii.
Angajatorul va gasi o solutie pentru lucru, eventual in schimburi pentru a nu primi amenda contraventionala, in cazul unui control.
Vă mulțumim frumos pentru răspuns !
Colegul meu care este responsabil SSM - PSI
a spus că
- la noi, Nu este obligatorie
Scanarea Temperaturii Corporale pentru angajati
- nici o Lege nu impune acest lucru
- iar achiziția unui asemenea aparat,
este nelegală și se va imputa conducerii instituției noastre
dacă va face o asemenea achiziție.

Vă rugăm să ne spuneți
- ce părere aveți ?
oanaportar, utilizator
Spuneti-i sa asculte ce spun autoritatile dupa ce se termina starea de urgenta. Este una din masurile care trebuiesc luate pentru supraveghereaa starii de sanatate a lucratorilor.
Cel mai probabil se va impune prin starea de alerta care va urma dupa starea de urgenta.
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ]