avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Activitate florin1x

Activitate florin1x

Buna ziua,
In urma cu 4 ani am cumpărat un apartament prin programul "Prima Casa" prin BCR . Am imprumutat suma de 136155 Ron ,plecând cu o rata de 530 Ron și primind un grafic de rambursare pentru toată durata contractului. Acum mai am de rambursat 129187 Ron, și am o rata de 743 Ron,graficul de rambursare primit acum 4 ani diferă foarte mult cu cel de acum. La suma de 129187 a-ți putea sa i-mi spuneți cat ar trebui sa plătesc ,am impresia că plătesc foarte mult,a crescut foarte mult rata,plătesc 25% din credit 75% numai dobânda,când am început plăteam 40% cu 60,acum îmi arată o dobânda totala de 5,09.Tin să menționez că am cunoștințe care au luat același credit ,in același timp de la alte banci cu o sumă mult mai mare,și au o mărire a ratei mult mai mică în comparație cu mine. Puteți să mă ajutați cu această informație ,sau mai aveți nevoie și de alte detalii asupra contractului ? Multumesc
Buna ziua,

As avea o intrebare la dumneavoastra ,ma puteti ajuta :

Acum 2 luni mi-a fost suspendat permisul de conducere pe 30 de zile pentru trecerea pe culoarea rosie a semaforului si mi sa aplicat o amenda de 350 ron pentru aceasta fapta si una de 450 ron pentru neprezentarea actelor. Nu sunt vinovat si am facut o contestatie la judecatoria sibiu. Nu exista filmare video si nici martori care sa ateste acest lucru nici din partea organelor legi nici din partea mea find sibgur in masina. In procesul verbal este mentionat un martor care a fost oprit pentru a semna faptul ca nu am vrut sa semnez procesul verbal.Dupa ce am depus contestatia am primit o intampinare de la judecatorie (raspuns la contestatia mea.... intampinare de la inspectoratul de politie) in care mi se spune ca insusi procesul verbal in sine este un fapt doveditor al faptului ca am incalcat legea. In data de 14/06/2013 mai exact vineri este prima infatisare la tribunal. Puteti sa imi spuneti cum as putea sa ma apar (ceva in apararea mea un caz asemanator castigat....ceva de genul) ?

Multumesc anticipat
buna ziua,
astazi mi-a fost retinut permisul pt 30 de zile si o am primit si o amenda de 300 ron deoarece domni de la rutiera au zis ca am trecut pe culoare rosie a semaforului. am predat permisul si mi sa dat dovada pt 15 zile pt care am si semnat sa o primesc,insa nu am fot de acord cu suspendarea permisului si nu am semnat procesul verbal si implicit nici nu l-am primit. nu exita filmare pe radare si de asemenea nu au oprit nici martori. credeti ca as avea sanse daca as depune contestatie sa datimi un sfat ...
va multumesc si astept raspuns