avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 329 soluții astăzi
Forum Activitate adry2276

Activitate adry2276

Buna ziua.S-a depus declaratia 600 cu optarea cotei integrale de contributii de asigurari sociale.Am primit de plata la trimestru 741 ron.Problema este ca nu mai pot plati pt ca nu realizez venituri suficiente.Ce pot sa fac sa renunt acum la optiunea pt aaplicarea cotei integrale??
Eu am vorbit cu administratorul firmei,am trimis 2 emailuri de instiintare firmei, si mi-a zis ca sunt obligata sa am locul de munca de baza la firma lor pt ca sunt detasata 3 luni in Germania .I-am spus ca de la 1 sept voi avea un ctr de munca de baza la mine in judet si ctr cu ei va fi unul secundar.Dar a spus ca nu se poate si trebie sa pastrez ca si contract principal contractul cu ei.Ce pot sa fac??
Buna ziua.Sunt angajata in alt judet cu ctr principal de munca norma intreaga la o fima din alt judet ca si ingrijitoare batrini cu delegatie in Germania pe 3 luni,3 luni ramanind in tara si firma imi modifica contractu la 2 ore/zi.In judetul unde am domiciliu si locuiesc,am citeva ctr de munca cu cite 2 ore pe zi care sunt continue chiar daca nu sunt in tara,serviciile pe care trebuie sa le efectuez le pot efectua pe internet datorita noilor tehnologii..Acum sunt acasa si o societate vrea sa ma angajeze dar cu ctr de 8 ore declarind ca este locul principal de munca.Poate firma din celalat judet sa declare ca si contract de munca secundar?Mai ales ca prcatic eu lucrez 3 luni in Germania dupa care 3 luni trebuie sa ramin in tara?Pe mine m-ar avantaja ctr de munca principal de la mine din judet pt ca are continuitate de 8 ore pe zi si ramine valabil si in perioada cit eu sunt in delegatie la cealalta firma(cele 3 luni plecata in Germania),beneficiez de toate drepturile de angajat pe cind .Va multumesc
Buna ziua.In aprilie 2015 am cumparat o masina second,euro 3,pt care am platit la finante taxa de 690€.Pot sa imi recuperez banii conform ordonantei care s-a dat?
Buna ziua.1.Vreau sa renunt la abonamenul de telekom .Mi s-a spus ca trebuie sa platesc contravaloarea lunilor ramase de plata(circa 10 luni),nu mai locuiesc in tara si nu il mai folosesc.L2a cei de la vodafone mi s-a cerut o taxa de reziliere contract in valoare de 150€ daca contravaloarea abonamentului este mai mica pe lunile care au ramas de plata sau daca este mai mare trebuie sa platesc,ca si in cazul telekom,contravaloarea abonamentului pe lunile care mai ramin de plata(tot 10 luni).3.La orange,pt neplata de 3 luni mi-au reziliat contractul si pe linga ultima factura am de plata taxa rezilere contract in valoare de 980 ron.Cum procedez??Trebuie sa platesc contravaloarea lunilor ramase de plata,adica ,practic imi platesc toata durata de contract???
Răspuns la discuția Schimbare nume in urma divortului
In ce modalidatate pot sa port dinnou numele cu care m-am nascut?
Buna ziua.1.Vreau sa renunt la abonamenul de telekom .Mi s-a spus ca trebuie sa platesc contravaloarea lunilor ramase de plata(circa 10 luni),nu mai locuiesc in tara si nu il mai folosesc.L2a cei de la vodafone mi s-a cerut o taxa de reziliere contract in valoare de 150€ daca contravaloarea abonamentului este mai mica pe lunile care au ramas de plata sau daca este mai mare trebuie sa platesc,ca si in cazul telekom,contravaloarea abonamentului pe lunile care mai ramin de plata(tot 10 luni).3.La orange,pt neplata de 3 luni mi-au reziliat contractul si pe linga ultima factura am de plata taxa rezilere contract in valoare de 980 ron.Cum procedez??Trebuie sa platesc contravaloarea lunilor ramase de plata,adica ,practic imi platesc toata durata de contract???
Buna ziua.In urma divortuli de primul sot i-am pastrat numele cu acordul lui.M.am recasatorit si acum divortez.Pot cere in instanta sa port in continuare numele de fata cu care m-am nascut ?se poate daca divortu este la notariat ??
Chiar daca a facut cea ce a facut,nu vreau sa imi spal rufele in familie.Este sofer de tir doar de 1 an de zile.Am specificat ca i acord toate drepturile,i-am platit chiar eu drumul dus-intors si l-am sunat luni de zile doar eu ca sa vorbeasac cu copilu pt ca el nu dadea nici un semn si nu suna.Pt binele copilului nu vreau sa fie patata imaginea tatalui.Daca se poate numi tata,un om care nu plateste pensie alimetara la copii care i are din prima casatorie,timp de 3 ani si trebuie femeie sa isi recupereze banii prin executor,apoi a platit 3 luni si iar nu a mai platit 2 ani si acum are dosar penal pe rol pt abandon de familie,desi locuia in casa mea care o am de la bunicii mei,desi nu platea nici o factura acasa,desi avea un loc de munca stabil.Concret,cu copie de pe sentintele,instiintarile si averizari si somatii care le-a primitDar asta este problema lui si a fostei sotii.In ceea ce priveste relatia in famila mea,copilul plingea in fiecare noapte,pina pe la vreo 3 ani,iar el mi-l lua din brate si il lovea ca sa taca din gura ca l-a trezit si el vrea sa doarma si striga ca ne scoate afara din casa in mijlocul noptii,din casa mea propie care am avuto dinainte sa ne casatorim.Ce tata este cel care la nervi sparge tv in fata copilului in ziua de craciun??De ce sa arunc cu noroi in el?Ce fel de sot este daca timp de 10 ani,tot la 3-4 luni ne certam si ma ameninta ca pleaca si isi facea bagajele doar pt ca eu nu i-am pus fluturasu in mina si banii care i cistigam,sau pt ca nu stia exact cit cistig pe linga salaru care il luam de la banca unde lucram,iar acasa aveam mai multe firme decontabilitate?Copilu trebuie sa cresca vazindu-si facind tatal bagajele mereu?sau trebuie sa asiste la certurile noastre? Am fost plecata din tara l amunca si copilu a ramas cu el,iar in noaptea de sf andrei ,la 2 noaptea imi spunea la telefon ca" copilu este afara se joaca in sopru sub lemne",am trimis politia acasa si s-a trezit din starea in care a fost ,bause 2 l de bere si lua antistresuri cu pumnu.E tatal model................I-am oferit o casa unde sa stea si unde nu mai era nimic de facut,i-am cumparat masina,i-am oferit concedii si plimbari ,dar sunt curva ,gunoi si mizerie pt ca vorbesc cu alti barbati,indiferent daca acestia erau sau nu administratori ai firmelor la care eu faceam contabilitate.Tatal model.Daca e sa dau cu noroi voi specifica doar fatul ca nu si-a achitat obligatile parintesti fata de ceilalti 2 copii timp de mai multi ani in repetate rinduri.Sper ca asta sa fie deajuns.Fiecare suntem responsabili pt ce facem si ce zicem dar copilu nu trebuie sa sufere din cauza noastra.POt cere sa nu custodia?Pot cere copilu spre crestere si educare?acest lucru inseamna sau nu custodie exclusiva?Nici macar nu i cer pensia alimentara,indiferent daca ramin in tara sau nu cu copilu.Exista mijloace de comunicare moderne,corect,se poate educa copilu prin skype?sau prin telefon?sau trebuie sa tin copilu treaz pina la ora 23 cind face el pauza de cursa ca sa vorbeasca cu copilu pe skype??
Buna ziua.Vreau sa inaintez actele de divort si sa cer custodia exclusiva.Sunt angajata in Romania cu delegatie in Germania ca si ingrijitoare si am copilul de 6 ani cu mine.Tatal este sofer pe tir si face extracomunitar.Relatiile tata copil sunt doar la telefon sau pe skype uneori.Veau sa cer custodia exclusiva pt a nu depinde de faptul ca trebuie sa i cer tot timpul permisiunea sa schimb pasaportu copilului sau imputernicirea de a scoate copilu din tara ,acesta fiind tot timpul plecat in strainatate cu tiru,si revine uneori la intervale de 3-4 luni cite 2-3 zile.Am intentia de a ma stabili cu copilu in Germania.Sunt cu copilu aici din februarie.Cind a venit sa vada copilu i-am decontat drumul dus-intors.iar cind are cursa si trece cu tiru aproape de noi a fost bine primit pt binele copilului.Chiar daca as ramine in tara,noi provenim din zone diferite,aproximativ 200 km distanta,si nu mi se pare corect ca sa depind de acordu lui pt a inscrie copilu la scoala sau pt activitati sau alte lucruri care ar trebui semnate si de catre tata,ceea ce ar fi imposibil deoarece ori va fi plecat in cursa,sau daca e in tara,oricum se afla la distanta.Voi specifica ca are dreptu de a vizita copilu cind doreste atit timp cit nu i este perturbata educatia scolara. si are dreptu sa ia copilu la el in perioada vacantelor sau cind este liber.Va rog sa imi spuneti daca acest argument ,ma va ajuta sa obtin custodia exclusiva.Va multumesc