avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate seby2193

Activitate seby2193

Buna ziua, am incasat acum 2 luni o amenda contraventionala suma find undeva
la 500 lei (plus taxele de judecata,timbre,etc) datoria mi-a venit acasa
prin posa de la ANAF, totodata mi-a venit foaie cum ca drepturile mele salariale
vor fi poprite.
Am incercat sa contractez un credit la ING pentru a stinge creantele ce le am la fisc si de a folosi
restul banilor in interes propriu, dar am fost blocat de aceasta poprire.
Singura solutie, voi imprumuta de la prieteni suma necesara de bani achitarii poririi insa as vrea
sa stiu cam in cat timp se stinge sau dispare din baza de date datoria ce o am la finante, si ce act
trebuie sa duc apoi la banca pentru a contracta un imprumut. Multumesc
Buna ziua, titlul nu este deloc exagerat este intamplarea mea
si lupta pe care o duc sa mi se faca dreptate. Sunt salariat, am o poprire
in valoare de 900lei la Directia fiscala, neavand mijloace de a plati
m-am angajat recent, insa decizia de poprire luase curs in primele saptamani
de lucru, angajatorul mi-a facut card la BRD iar atat avansul cat si lichidarea
mi-au fost virate fara acordul meu , integral , catre directia fiscala la tranzactie mentionandu-se 'Decontare poprire'. Am ramas socat sa vad cum intreg venitul
s-a dus in conturile directie fiscale, nelasandu-mi partea de 70% care imi asigura
existenta. Am fost la angajator, evident nu a putut sa ma ajute doar cu sfaturi,
apoi la BANCA BRD , unde o tanti indolenta cu un calculator in fata, mi-a dat
un extras de cont unde aparea suma de bani virata integral in conturile directie fiscale. Va rog frumos, fiind la inceput nu stiu ce sa fac unde sa ma adresez,
as dori sa-mi spuneti unde ma pot adresa cel mai bine ca sa-i opresc pe cei
de la finante sa-mi ieie luna de luna tot salariul, banii astia luati oricum n-o sa-i mai vad insa nu mai vreau sa se repete, si as vrea sa stiu unde ma pot adresa
Parerea mea este ca, la mijloc este un abuz, intrucat cei de la banca stiu provienienta baniilor.
Buna ziua am o poprire pt 2 amenzi neplatite pe RAT din 2009 in cuantum de 412 lei
mi-a venit acasa instiintarea de poprire in 2012 pe un cont mai vechi de BRD.
Angajatorul mi-a facut card tot la BRD, unde si este deja instalata poprirea,
Recent mi s-au virat primiii bani reprezentand avansul (260 lei) pe noul cont dar nici pomeneala sa mai vad restu din ei cum e legea care nu se respecta in Romania, cea
cu 1/3 cand e vb de salarii, am fost la banca pt lamuriri, pareau ca niste miei la protap cei de la casierie, pt ca banii au fost virati integral via BRD in conturile directiei fiscale. Am cerut un extras de cont si scrie cam asa :

27/12/2013 - Alimentare conventie credit 260,00 (avans salariu)
27/12/2013 - Plata aceeasi sucursala BRD (Decontarepoprire) Debit 252,93
01/12/2013 - SOLD INITIAL /START BALANCE -7.07

sold disponibil 0,00

in josul paginii

Total sume blocate 184,07

Deci in cazul meu nu s-a aplicat regula de 1/3, s-au virat integral banii
pt plata datoriei, lasandu-ma cu o luna trudita degeaba.

Am 2 intrebari in acest caz :

1) Exista o solutie amiabilia de ami recupera partea cuvenita de bani , intrucat
am copi de intretinut si acesti bani sunt singura sursa de venit (salar).
2) Avand o datorie de 412 lei la ANAF, si fiind achitat 252,09 sunt sperante ca macar
o parte din lichidare sa mai mi-o vad , adica 252,09 au fost achitati ramanand 160 lei, apoi
ar urma teoretic deblocarea contului automat sau acte doveditoare ca s-a incetat poprirea?

Multumesc in eventualitatea ca ma ve-ti ajuta cu raspunsuri pertinente si la obiect,
am intrebat in stanga si in dreapta insa adevarul e impartit de la o persoana la alta,
de la o institutie la alta, asa-i in Romania. asta e.
Buna ziua, firma la care lucrez mi-a facut card la BRD, fix
unde am mai avut cont, dar mi l-au poprit din cauza a doua amenzi neplatite de pe vremea cand eram minor. Stiu ca poprirea asta este de 30% sau 33% (1/3) salariul meu brut nu depaseste 800 RON, dar as vrea sa stiu aceasta suma de bani care se retine, are drept deservire achitarea etapizata, adica de la luna la luna a datoriei sau mi se blocheaza pur si simplu o parte din bani ca ulterior sa-mi platesc integral datoria la Fisc , si sa mi recuperez, in caz ca e prima
varianta de unde pot sti cand se achita datorie, sunt notificat in vreunfel? ori mi se opreste la infinit. PS. Urmeaza ca, cu acest card
sa-mi primesc avansul de sfarsit de luna, se va trage oare si din acesti bani 33% ori din lichidare? Multumesc de posibilele raspunsuri=D>
titlul spune tot imi arat in egala masura nedreptatea care mi se face cat si indignarea..
ridicandu-mi azi de la bancomat salariu am costat cu stupoare
ca banca cu care are firma la care lucrez conventie , mi-a blocat
toti banii agonisiti, asta in urma unei popriri in loc sa imi opreasca pt datorie o treime, caci vorbim
doar de un cont bancar de unde imi iau salariu si imi asigur mijloacele
de existenta, mi-a oprit toata suma. As vrea sa stiu daca este legal asa ceva avand
in vedere ca sursa poririilor sunt cateva amenzi pe RAT, ma gandesc
serios sa-mi dau demisia si sa-mi gasesc alceva de lucru, de preferat in alta tara
intrucat in Romania se practica prea multe abuzuri dar in caz ca imi pot
recupera intr-un fel banii as vrea sa aflu cum, multumesc.

[ nu mai citati mesajele carora le raspundeti]

Un angajat de la ei ce poate fi, am fost informat de viitoarele consecinte daca nu platesc.
un neam de-al meu si-a facut credit la ei, n-a mai putut la un moment
dat sa plateasca si m-au solicitat pe mine sa achit ce mai are de dat
deoarece apar in contractul de credit, nu stiu in ce temei sunt eu dator
la ei intrucat nu am facut cerere pentru a gira persoana respectiva,probabil
ca i-au furnizat datele de pe o copie de buletin a mea, cel mai probabil
sa-mi faca rau intrucat a fugit in strainatate, iar acum teoretic sunt e bun de plata
am fost amenintat de repetate ori la telefon de un domn aparent amabil
ca ma da pe mana recuperatorilor daca nu incep sa achit eu suma de bani, si ca imi face chiar si vizita la locul de munca, un lucru este clar figurez in baza unui contract de credit fara semnatura, cu datele din buletin, fara acordul meu
si vreu sa ma sfatuiti cum as putea gasi o cale de atac simpla si fara a fi nevoit
sa scot bani din buzunar intrucat s-a comis un abuz asuprea mea si nu vreau sa fiu bun de plata
Din motive financiare n-am putut sa-mi achit 2 amenzi contraventiale
(amenda RAT) luate atunci cand eram minor. Anul trecut prin februarie am primit
acasa o instiintare ca sunt obligat sa platesc suma de 406 lei si ca am toate
conturile blocate la o banca, initial singurul meu 'cont' a fost atunci cand mi-am facut la 14 ani
card pt alocatii, dar nu l-am folosit niciodata.
Recent m-am angajat si din cate am aflat cei de la firma au o conventie cu cei de la banca pentru
plata salariilor, intrebarea mea vine aici, cum imi voi primi banii din moment ce bancaimi este blocat, imi vor crea totusi cont, si mi se va bloca tot salariul? sau pur si simplu
voi fi obligat sa achit suma de 406 lei, bani de care nu dispun si nu-i pot avea. Multumesc
Este cetatean Italian , este in Romania de cca. 2 luni locuieste cu noi
buna ziua revin cu o intrebare legata de problematica unei persoane din UE
care locuieste in concubinaj, dansu vrea sa se angajeze a lucrat o perioada de timp
in proba la o societate privata impreuna cu concubina, seful insa dupa un timp nu l-a mai chemat pt ca a avut control si ne-a intrebat de buletinul sau rezidenta sa, eu am ramas nedumerit, el n-are rezidenta si nici nu stiu daca ii putem face pentru ca e venit de putin timp , nu e casatorit sta cu noi, si pentru a se inregistra pt. munca pe
site-ul igi se specifica ca trebuie sa aibe un contract de munca:O care contract,
nu-l are. Ce demersuri putem face ca sa se poata angaja legal cu carte de munca,
patronul cere rezidenta dar asta se obtine dupa anumit scop, el vrea sa lucreze
dar ii trebuie intai cartea de munca. Va rugam ajutati-ne cu un sfat:((