avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate lexxxx

Activitate lexxxx

Buna ziua, as dori sa stiu daca exista partea legala sa se faca reabilitarea judecatoreasca inainte de termenul de incerare, eu am primit 1 suspendare si 3 ani incercare , din IULIE 2014 , IN IULIE 2017 expira termenul de incercare si AUTOMAT DUPA reabilitarea se face din oficiu in iulie 2017 , EU AM FOST judecat dupa vechiul COD . AS PUTEA FACE ACUM FEBRUARIE 2017 REABILITAREA ?JUDECATOREASCA INANINTEA DE EXPIRARE TERMEN INCERCARE IULIE 2017 ?. VA MULTUMESC !
Buna seara , am rugamintea sa ma ajutati ca Raspunsul dvs depinde de viitorul meu, eu prin anumite incojurari am ajuns sa primesc codamnare cu suspendare eu si alti 129 de pers, in fine

1 AN SUSPENDARE SI 3 ANI REABILITARE cheltuieli jiudecata 2600lei, fara restrictii sau parasiri de tara sau ceva de genul

Eu as vrea sa merg sa Cant pe strada sau la terase gradini in Germania in Elvetia, ca sa pot creste familia ,
CE mi se poate intampla in cazul asta cu Politia de acolo la niste controale sau verificari sau amenzi si altceva>???
Daca cauta Politia de acolo din Germania apare cazierul din Romania?
sau daca cantatul pe strada sau la terase constituie infractiune acolo, aici ma refer sa numai fac alta infractiune ca sa se ia in considerare DOAMNE FERESTE , imi ESTE FRICA,

ce mi se poate intampla in cel mai rau caz ?
Astept raspunsuri , Multumesc !

Buna ziua , am rugamintea sa ma ajutati , Mai exact eu am fost condamnat cu suspendare la 1 an si 3 ani reabilitare, urmeaza sa platesc cheltuieli de judecata 2600lei, In momentul de fata vreau sa plec in afara tarii , mai exact daca ma opreste politia si ma controleaza apare suspendarea sau cazierul din Romania ?
Mentionez ca nu am restrictie de a parasii tara sau altfel de restrictie
Daca faci acolo ceva doamne feereste se ia in considerare aici cu suspenarea ?

EU merg sa cant pe strada la un control sau altceva . ce mi se poate intmpla ? ce poate sa imi faca politia daca cant pe strada ? este infractiune sau altceva ?
imi este frica sa nu se aplice ce fac acolo cu ce am aici ,
nu stiu ce sa va inmpla cu mine, Astept raspuns , VA MULTUMESC FRUMOS !
VA MULTUMESC FRUMOS PENTRU INFORMATII, DAR VOI STI PTR Ca ma aflu intr un proces penal in care deja in momentul de fata avem mai multe pers cu suspendare militar vorbesc



Asa stiu eu ca permite HG 52/2011, art.23 alin.1 lit.b).
Nu inteleg exact, eu sunt deja intrat ca tata in CCC. Tatal poate intra in CCC imediat dupa nasterea copilului.
Buna ziua, sotia mea a intrerupt somajul cu concediu de maternitate, ea a beneficiat pana acum, adica dupa nastere, de 34 de zile de postnatal... medicalul il are depus la somaj pana la 31.03.2014. Eu ca TATA am intrat in Cconcediu crestere copil incepand cu 25.03.2014.
1. Sotia ce trebuie sa faca in situatia asta?
2 . Poate sa ia in continuare concediu de maternitate si sa-l depuna la somaj? Daca da, pana cand?
3. Sau trebuie sa reia somajul la sfarsitul lunii martie?
Astept variantele legale si corecte, va multumesc frumos!
Buna ziua , am rugamintea sa ma ajutati legat de indemnizatia de crestere copil , mai exact eu am intrat in indemnizatie CCC si lucrez in MAI am optat pentru 2 ani cu 85 la suta. INTREBARILE MELE SUNT URMATOARELE >>> 1 . In perioada de ccc se va da o hotarare judecatoreasca in speta suspendare in conditiile in care militarii care au susoendare vor fi trecuti in rezerva, VOI FI TRECUT IN REVERVA IN PERIOADA de ccc ? 2. Dosarul de CCC va ramane la unitate sau va fi depus la prestatii sociale ? 3. Banii de ccc cine ii plateste?
Am rugamintea sa ma lamuriti exact, sotul meu este angajat in sistem militar si doreste sa intre in concediul de crestere a copilului, dar el este in concediu medical pana in 14 aprilie, iar pe 25 martie vrea sa depuna dosarul de CCC la UM de care apartine, si dosarul va intra in vigoare cu 8 aprilie, ce ziceti se poate? adica in perioada in care intra in crestere el este in cm ? sau lamuriti-ma mai exact ce trebuie facut, va multumesc
Mai exact sotul meu are dreptul la indemnizatie de ccc, eu sunt in somaj de 250 cea ce as avea si eu dreptul acum perioada asta am suspendat cu medical adica am inteles ca este obligatoriu acele 42 de zile , dupa aceste 42 zile solicita sotul meu sa intre in CCC , mai avem 14 zile ptr a face acele 42 de zile, iar in perioada asta si perioada pana la sf lunii aprilie sotul meu va fi in Concediu Medical, SI ASTA VROIAM SA STIU DACA SOTUL VA AVEA MEDICAL PANA LA SF LUNII APRILIE POATE DEPUNE PE 13,14 APRILIE DOSARUL ? ? ADICA DIN MEDICAL DACA POATE INTRA IN CCC?