avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Activitate Arnisia

Activitate Arnisia

Răspuns la discuția Asociat intr-un SRL
Nu stie nimieni sa imi raspunda la problema enuntata mai sus? Multumesc!
Buna ziua. Nu incep sa povestesc toate cauzele care au dus la aceasta situatie, am sa va sun strict situatia in care ma aflu si va rog sa imi spuneti in mare cam ce ar trebui sa fac mai departe.
Sunt asociat intr-un SRL desi nu am nici o functie in SRL ul respectiv. SRL-ul s-a deschis in cadrul unui proiect POSDRU. Suntem doi asociati care de fapt nu ne cunoastem decat din vedere. Ce as putea sa fac ca sa ies din acest SRL si sa nu am alte probleme mai departe. Am discutat cu persoana pe care eu ca fraiera am ajutat-o ca sa facem demersurile sa isi aleaga alt asociat in SRL si eu sa ies din toata treaba asta dar vad ca treage f mult de timp. Cum pot iesi din SRL, pot sa inchid firma doar eu, fara celalat asociat? Daca totusi persoana respectiva imi face actele cum ca preia altcineva functia de asociat, ce acte ar trebui sa imi dea si care ar fi actul oficial care sa imi confirme faptul ca eu nu mai sunt in acest SRL si nu mai am nici o obligatie? Pot sa fac un act ceva prin care eu sa nu fiu obligata sa platesc diferite datorii pe care sa zicem ca ar putea sa le faca in perioada in care eu sunt asociat? Va multumesc si va rog sa imi dati un raspuns ca deja nu mai pot ...mi-e ciuda ca am fost fraierita....dar daca nu era locul de munca la mijloc nu faceam compromisuri:(
Răspuns la discuția Probleme cu salarizarea
Va multumesc foarte mult.
Buna ziua. Lucrez in cadrul unui ONG pe fonduri europene, mai precis pe un proiect POSDRU. ONG-ul desfasurand in paralel mai multe proiecte POSDRU. Nici eu nici colegii mei nu ne-am mai luat salariile de 3, poate chiar mai mult, situatia nu este tocmai roz explicandu-ni-se ca nu se stie cand vin banii, cand luam banii etc. Poriectele se termina in luna septembrie. Am mai multe intrebari referitoare la aceasta situatie:
- Avem vreo sansa sa ne recuperam banii daca se termina proiectele iar noi nu vom mai avea contract cu ONG-ul?
- Daca plecam din firma prin demisie, se poate da demisia la zi, dat fiind faptul ca nu au fost platite salariile?
- Daca plecam din firma exista vreun act care se poate face cu firma prin care se obliga sa ne plateasca salariile, este evident faptul ca nu va avea bani de dat in momentul demisiei?
Va multumesc
Buna ziua. Am un baietel de 2 ani, impliniti in 30 mai( pentru care am fost in ccc, pe perioada de doi ani) in data de 28 mai am nascut cel de-al doilea copil si urmeaza sa imi iau ccc tot pe perioada de doi ani. De la AJPS mi s-a spus ca o sa intru dintr-un concediu in altul. Adica de la locul de munca o sa mi se prelungeasca suspendarea contractului de munca. Azi am vorbit la lucru si mi s-a spus ca trebuie sa fac o cerere de revenire la locul de munca cu data de 31 mai si o cerere de suspendare a contractului de munca tot cu data de 31 mai. Intrebarea este, in aceasta situatie mai mi se prelungeste suspendarea contractului de munca si voi mai intra dintr-un ccc in cel de-al doilea ccc? Ma intereseaza pt ca mi s-a spus tot de la AJPS ca daca intri dintr-un concediu in altul atunci ti se pastreaza aceasi indemnizatie. Va multumesc.
Răspuns la discuția Concediu de crestere copil
Va multumesc pentru raspuns. Va doresc o zi buna.
Răspuns la discuția Concediu de crestere copil
Sotul meu are doua locuri de munca si evident castiga mai bine decat daca ar sta o luna in concediu plus ca si daca ar vrea nu ar putea intra in concediu pt ca are f mult de lucru are un program f solicitant. De aceea ma interesa daca nu o sa fiu platita o luna atunci ma va afecta la indemnizatie? Avand in vedere ca trebuie sa ai 12 luni lucrate, iar in conditiile mentionate mai sus la mine ar fi doar 11, pt ca o luna nu ar fi cotizata. Daca ma reintorc la munca si ma primeste sefa atunci de ce acte as avea nevoie?pe langa cerere de reintoarcere la lucru, cerere prin care instiintez angajatorul de starea de graviditate, adeverinta de la medicul ginecolog? Va multumesc mult pentru raspunsul de mai sus.
Buna ziua. Am si eu o mica dilema sunt in concediu de crestere copil din 30 mai 2011( pentru o perioada de doi ani) si sunt insarcinata in 6 luni jumate cu bebe 2 si trebuie sa nasc undeva in perioada 30 mai-10 iunie. Avand in vedere faptul ca sotul nu isi poate lua o luna de concediu asa cum prevede legea eu o sa raman cu o luna de zile neplatita daca cumva angajatorului nu ii convine ca ma intorc din 30 aprilie. Luna neplatita ma va afecta la urmatoarea indemnizatie, avand in vedere ca legea spune ca trebuie sa ai 12 luni cotizate inaintea nasterii. Poate sefa mea sa nu ma primeasca invocand ca nu are bani sa ma plateasca pentru prenatal? Daca da ce as putea face ca sa nu ma afecteze la urmatorul concediu. Cum se calculeaza indemnizatia pentru copilul al doilea 85% din actuala indemnizatie? Va multumesc mult si astept cu interes un raspuns.