avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate voiculescueugen

Activitate voiculescueugen

Discuție succesiune
HRISTOS A INVIAT
Trebuie sa ma intilnesc cu cumnata sa ridic certificatul meu de mostenitor . Dumnaei mi-a comunicat ca ar vrea sa-l cumpere pe o suma oarecare cu care eu as fi de acord .
Am urmatoarele intrebari :
La notariat se face act de vinzare cumparare sau ce?
Daca il dau cine plateste actele notariale si cam cit ar fi la 22000 ron ?
Pentru asta se plateste impozit?
Nu exista alta cale de a ceda certificatul de mostenitor fara a plati niste sume de bani degeaba?
Va pun aceste intrebari ca eu am fost de acord cu suma stabilta dar cu conditia ca vreau suma bani curati fara sa ma intereseze alte cheltuieli(oricum am renuntat la 7000ron )
Multumesc tuturor pentru raspuns
Discuție SUCCESIUNE
In medie cam cat dureaza eliberarea certificatului de mostenitor?
Poate sa-l ridice altcineva si mie sa nu-mi comunice(eu nu am dat nimanui acest drept)?
Pot sa oblig cumnata sa -mi dea partea mea de mostenire in bani?
Este prea multa liniste si nu stiu de ce (cumnata nu mai raspunde la nici un numar de telefon)
Va multumesc tuturor pentru raspuns.
Răspuns la discuția Certficat de mostenitor
Am uitat sa adaug faptul ca mama a decedat in 2008 si fratele meu nu are copii
Răspuns la discuția Certficat de mostenitor
Da fratele meu a decedat in 25 dec 2012
Am fost la succesiune . si a fost ceva cam de felul urmator .Notarul desi avea toate actele nu a vrut sa-mi comunice masa suucesorala sau alte relatii(acum o saptamana ). La notariat am fost eu , cumnata si tatal meu si s-au prezentat actele despre mostenire . Apartamentul a fost prezentat ca bun dobindit in comun in anul 2007 ca urmare a unui act de vinzare cumparare intre parintii mei si fratele si cumnata mea (act vizare cumparare ca intre doua persone fizice fara nici o clauza ).A prezentat la notar si extras de cont ca in anul 2007 parintii mei au primit suma de 86000ron. (motivind ca nu vrea sa para un act de donatie mascata). In consecinta notarul a hotarit urmatoarele : Cumnata 1/2 din apartament ca sotie in urma faptului ca fost bun dobindit in comun si cealalta jumatate s-a impartit astfel (aici au trecut ca valoare 43000ron) sotia 4/12, tatal meu care inca traieste 2/12 si eu ca frate 6/12. Mi s-a comunicat de catre notar ca peste 20 de zile trebuie sa ma prezint sa iau certificatul de mostenitor. Ma intrebam acesta ce reprezinta cota parte din apartament sau din valoarea stabilita de ei? Intreb asta deoarece cumnata mi-a spus ca la ridicarea certificatului sa ne intelegem(nu stiu ce a vrut sa spuna )ca sa nu mai fac alt drum si alta data.
Daca nu vrea sa-mi dea suma ce mi se cuvine (in prezent acel apartament valoreaza la pretul pietii 30000 euro si asta conform actului notarial semnat de toti mi se cuvine 7500 euro)eu ce fac pot s-o oblig sa-mi dea suma cuvenita sau raman cu simpla hirtie care atesta ca sunt mostenitor pe 1/4 din acel apartament?
Va multumesc pentru raspuns tuturor
Buna ziua.

Cred ca deja v-ati saturat de mine.

Am urmat sfaturile dvs. si a trimis un mail notarului care mi-a trimis citatia pentru succesiune prin care am cerut schimbarea orei de prezentare, precum si in ce consta masa succesorala si am primit raspuns ca ora stabilita nu se poate modifica, si ca nu poate da relatii in ce consta masa succesorala pentru care sunt chemat, ca aceasta se va stabili la data prezentarii mele. din cite mai stiu si eu la deschiderea masei succesorale se depune de catre cel ce deschide succesiunea si in ce consta masa succesorala.

Multumesc anticipat pentru raspuns
Buna seara v-am tot deranjat cu problemele mele si mai am o intrebare .
Din surse neoficiale apartamentul care l-a avut decedatul frate ar fi fost pus garantie la un imprumut bancar facut de sotia lui(pe firma care o detine) . Asta ce inseamna ca eu prin acceptarea mostenirii trebuie sa platesc danganalele lor? Pai atunci ce fel de succesiune este, pe datorii ?
Răspuns la discuția sucesiune
Multumesc foarte mult pentru raspuns
Discuție sucesiune
Buna ziua .
M-am tot interesat pe mai multe surse si vad ca nimeni nu poate sa-mi dea si mie un raspuns la problema mea , care este urmatoarea :
In anul 2008 parintii mei au facut un act (de vinzare cumparare ,de donatie, cu clauza testamentara, nu stiu ca mie nimeni nu mi-a spus nimic) catre fratele meu . In 2008 mai tarziu mama a decedat si la inmormantare fratele mi-a spus ca eu nu am nici un drept ca el are acte pe tot .Bine inteles ca m-am suparat ca am fost exclus ca mostenitor din start , dar m-am resemnat cu ideea ca ai mei au avut un singur fiu. Din nefericire in decembrie 2012 fratele meu a decedat. Am fost anuntat prea tarziu ca sa ajung la inmormantare si mi s-a spus sa-mi vad de teaba ca nu am nici un drept la nimic.
Ca surpriza acum am primit de la notariatul din localitatea decedatului o citatie(in care este trecut numele si prenumele localitatea str si atat de parka Posta Romana ma cunoaste personal) sa ma prezint la succesiune pe data de ……la ora 8. Nu mai inteleg nimic . Am fost la un notariat din localitate si am facut un act de acceptare al succesiunii pe baza cetificatului de deces care mi-a fost trims de catre organele in drept. .
Nu stiu de unde sa aflu ce contine masa succesorala ca sa nu ma prezint nepregatit (financiar si moral), si cam ce parte mi se cuvine. Mentionez ca sunt singurul frate, am doi copii, fratele meu casatorit si nu are copii , tatal meu inca traieste.
Fiind departe de localitatea decedatului nu am cum sa fiu prezent la ora 8 se poate schimba ora?
Cu deosebit respect pt rezolvare
Discuție SUCCESIUNE
Buna ziua .
M-am tot interesat pe mai multe surse si vad ca nimeni nu poate sa-mi dea si mie un raspuns la problema mea , care este urmatoarea :
In anul 2008 parintii mei au facut un act (de vinzare cumparare ,de donatie, cu clauza testamentara, nu stiu ca mie nimeni nu mi-a spus nimic) catre fratele meu . In 2008 mai tarziu mama a decedat si la inmormantare fratele mi-a spus ca eu nu am nici un drept ca el are acte pe tot .Bine inteles ca m-am suparat ca am fost exclus ca mostenitor din start , dar m-am resemnat cu ideea ca ai mei au avut un singur fiu. Din nefericire in decembrie 2012 fratele meu a decedat. Am fost anuntat prea tarziu ca sa ajung la inmormantare si mi s-a spus sa-mi vad de teaba ca nu am nici un drept la nimic.
Ca surpriza acum am primit de la notariatul din localitatea decedatului o citatie(in care este trecut numele si prenumele localitatea str si atat de parka Posta Romana ma cunoaste personal) sa ma prezint la succesiune pe data de ……la ora 8. Nu mai inteleg nimic . Am fost la un notariat din localitate si am facut un act de acceptare al succesiunii pe baza cetificatului de deces care mi-a fost trims de catre organele in drept. .
Nu stiu de unde sa aflu ce contine masa succesorala ca sa nu ma prezint nepregatit (financiar si moral), si cam ce parte mi se cuvine. Mentionez ca sunt singurul frate, am doi copii, fratele meu casatorit si nu are copii , tatal meu inca traieste.
Fiind departe de localitatea decedatului nu am cum sa fiu prezent la ora 8 se poate schimba ora?
Cu deosebit respect pt rezolvare