avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Activitate tanasieflorina

Activitate tanasieflorina

multumesc!
Buna ziua, care este termenul de raspuns la o cerere simpla catre o institutie publica (prefectura)?
Precizez ca cererea mea a fost transmisa in format electronic, in data de 9 decembrie 2021, a fost inregistrata - in 26 ianuarie 2022 am facut revenire la cererea din decembrie, am primit raspuns - ca nu am formulat cererea in baza Legii 544, ca atare "cererea simpla are un alt termen de rezolvare".
Ce pot face in continuare?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Declaratie de notorietate
Va multumesc!
Buna ziua,
Am o problema in legatura cu actul de nastere al tatalui meu (nascut in 1940 si decedat in 1998) unde numele bunicului meu (decedat in 1961) este gresit trecut.
Trebuie sa fac succesiune dupa bunicul, avand doar 1/2 casa in urma succesiunii facute de tata in 1992 dupa bunica (decedata in 1991).
Primaria nu vrea sa-mi elibereze o adeverinta pentru corespondenta de nume, sa rezolv in instanta situatia.
Am citit multa legislatie si asa am aflat despre declaratia de notorietate.
Care este actul normativ care legifereaza aceast act, care sunt conditiile pentru a uza de acest act si daca toti notarii accepta sa intocmeasca acest act?
Va mai precizez ca eu locuiesc in Resita, la o distanta de 350 km fata de comuna unde se afla casa (jud Dolj) si toate demersurile trebuie facute acolo.
Va rog sa ma indrumati.
Va multumesc.
Buna ziua
In anul 2004 am vandut teren extravilan cu act de mana de vanzare - cumparare. Pentru ca s-a introdus cadastru, nu am reusit sa finalizez actele la notar. Pretul primit pe teren era mai mic decat ar fi costat cadastru si intabularea.
Am inteles ca se poate sa se obtina, de catre cumparator, o hotarare judecatoreasca pentru a fi proprietar pe teren.
Care sunt pasii ce trebuie urmati de catre cumparator?
Estimativ, daca se poate, care sunt cheltuielile pentru actiune in judecata?
Buna ziua
In iulie 2011, am fost pusa in posesie cu 0,50 ha teren forestier, in baza unui <proces verbal de punere in posesie>.
Este prevazut undeva dupa cat timp se emite titlu de proprietate?
As dori sa vand acest teren forestier si nu se poate vinde decat cu titlu de proprietate.
Imi este frica sa nu fie taiata padurea, deoarece eu am domiciliul in alt judet decat cel in care se afla terenul.
Am inca un teren de 0,50 ha teren forestier, primit in 2003. In 2006 padurea a fost taiata abuziv. Nu vreau sa patesc la fel si cu padurea primita in 2011.
Buna ziua,

Intre timp am citit <noul proiect de lege privind masurile pentru finalizarea procesului de restituire....> astfel pana la 1 ian 2016 trebuie solutionate cererile de restituire in natura.
Deci acum trebuie sa astept sa vad ce se va intampla?
Va multumesc pentru raspuns!
Sugestia d-voastra este foarte buna si o sa ma adresez ANRP.

Prin aplicarea Legii nr. 1 din 2000 am fost informata de validarea a "7 ha teren agricol".
In urma contestatiei pe care am efectuat-o in 2005, am fost informata in 2006, din nou, despre validarea celor 7 ha teren agricol.
In 2007, prin aplicarea Legii nr. 247 din 2005, am fost informata si de validarea a "7,69 ha teren agricol".
Punerea in posesie cu cele 14,69 ha teren agricol - NU s-a produs, deoarece nu exista rezerva de teren la nivelul comunei Celaru, jud. Dolj.
Precizez ca la momentul nationalizarii, acest teren apartinea com. Celaru, raionul Romanati si dupa impartirea administrativ - teritoriala in judete, acesta apartine acum com. Redea, jud. Olt.
Solicitarile efectuate la Institutia Prefectului Dolj - Comisia Judeteana de Fond Funciar si la Agentia Domeniilor Statului Dolj au ramas fara efect.
Ce trebuie sa fac pentru a intra in posesia acetui teren ?