avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Activitate Bazu2u

Activitate Bazu2u

Răspuns la discuția 30 de zile?
Deci sa inteleg ca pot inca circula cu masina chiar daca au trecut cele 30 de zile de la data instrainarii?! Daca ma opreste politia cu ce pot eu dovedi ca statul i-mi intarzie inmatricularea ? ca ma gandesc ca nu poate nimeni sa-mi interzica sa ma folosec de un bun pe care am dat bani, nu? adica e ca si cum statul i-mi pune "sechestru" pe un bun. Atat timp cat masina este inmatriculata (pe fostul proprietar), are rovigneta, are asiguarea obligatorie,rar ok, ma gandesc ca am dreptul sa o utilizez pana la solutionarea demersurilor. Oarecum chestia aia cu 30 de zile este ilegala, daca autoturismul are dreptul de a circula pe drumurile publice.
Discuție 30 de zile?
Buna ziua,

Va rog sa i-mi raspundeti la o intrebare.
Cat timp am voie sa circul cu o masina daca pe spate s-a trecut instrainata catre X la data..., actele au fost depuse pentru inmatriculat dar din cauza demersurilor greoaie la eliberarea de catre ANAF a adeverintei cum ca nu s-a recuperat taxa, au trecut mai mult de 30 de zile iar masina inca are numerele vechiului proprietar. Masina nu a fost radiata. Exista vre-o portita prin care pot circula pe o perioada mai indelungata? pentru ca nu e vina mea ca ANAFul i-mi intarzie inmatricularea.
Răspuns la discuția Adeverinta plata taxa auto
Eu sunt din TM, si dupa 3 saptamani in care am asteptat raspuns de la ANAF cum ca nu s-a restituit taxa auto, mi-au spus ca nu gasesc date despre masina inmatriculata in 2007 si ca trebuie sa aduc chitanta cum ca a fost platita taxa. Cu greu am facut rost de acea chitanta de la o firma de leasing, mers iar cu actele la ANAF, cu chitanta cu tot si la intrebarea in cat timp primesc adeverinta, am primit raspuns ca in 2-3 saptamani; asa ca astept...Nenorocire cu statul asta nostru, trebuie sa astepti pana la batranete
Răspuns la discuția Chitanta taxa auto
OK, multumesc, dar vreu sa mentionez ca firma de leasing a inmatriculat masina pe Bucuresti, iar eu sunt din Timisoara. Firma de intermedieri cu care colaborez a zis ca este adevarat ca se poate obtine si de la serviciul de inmatriculari dar doar de la Bucuresti nu si din Timisoara. Multumesc inca o data.
Buna ziua,
Am cumparat o masina inscrisa in RO.Prima inmatriculare a fost in 07.2007;masina luata in leasing de noua de proprietar, dupa expirarea leasing-ului, proprietarul a trecut-o pe firma lui(deci al doi-lea proprietar este firma lui), in 03.2013 am cumparat eu masina si am dus actele la o firma de inmatriculari pentru a o transcrie pe mine. Acestia u facut o cerere catre finante sa emita dovada ca taxa a fost platita si nerecuperata. Dupa o luna de asteptare, finantele zic ca nu au gasit datele cerute de firma de inmatriculari si cer chitanta taxei auto (din 2007 cand s-a platit), ori eu nu pot face rost de aceasta chitanta. Ce este de facut? Am inteles ca finantele de la inceputul acestui an de cand cu timbrul de mediu, si-au luat raspunderea ca se vor ocupa de prelevarea acestor chitante. Mi se pare absurd ca Finantele care au luat banii de pe taxa auto sa nu aiba in baza lor de date informatii daca s-a platita taxa si daca s-a restituit! Deci daca nu am aceasta chitanta din 2007 ce fac?