Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Adeverinta plata taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Adeverinta plata taxa auto

Bună ziua, am sunat la anaf Caracal și mi-au spus că pentru eliberarea adeverinței ce atestă că a fost plătită taxa auto și nu a fost recuperată, am nevoie de chitanța de la primul proprietar precum că a plătit-o....La anaf bucuresti, mi-au spus că nu e nevoie de asa ceva....!Ce as putea face in acest sens?Știți vreunul ce se poate face?Că bănuiesc că idioții aceia vor refuza eliberarea adeverintei!
Nu există o practică unitară a organelor fiscale în acest sens, fiecare face cum consideră. În opinia mea organul fiscal verifică în propriile evidenţe, constată dacă s-a plătit sau nu taxa pentru autoturismul respectiv şi eliberează o adeverinţă în acest sens.
A veni cu chitanţa de la primul proprietar este o aberaţie, poate omul acela şi-a încheiat socotelile cu această lume şi atunci ce vom face? Batem la poarta raiulului şi întrebăm de el pentru a ne spune unde-i chitanţa?
La Anaf Sector 3 de unde tocmai vin (fara sa fi rezolvat de 2 saptamani problema adeverintei) a aparut o instiintare pe usa de acces in birou. Fara copia acelei chitante atasate la dosar nu se elibereaza adeverinta nicicum.

Ceea ce mi se pare o aberatie. E o plata inregistrata catre bugetul de stat, ar trebui sa poata s-o identifice dupa datele masinii.. Problema e ca nu vor. Eu nici nu mai am nervi pentru asa ceva, nu stiu zau cand o sa se termine.
Am primit un răspuns de la ANAF prin care spun că se poate și fără! Am și depus actele! Acum aștep adeverința!
Foarte bine, ţineţi-ne şi pe noi la curent pentru a putea ajuta şi alţi utilizatori dându-le exemplul dumneavoastră.
Si eu mai merg maine o data sa vad ce si cum. De la noi au vrut copia chitantei acum de o saptamana asteptam ok-ul trezoreriei cum ca banii din taxa respectiva le-au si intrat in cont (mi se pare aberatie, e o taxa platita in 2008....). Intre joia trecuta si ieri Trezoreria a eliberat la sectorul 3 fix 3 confirmari.