avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate florin_tufa

Activitate florin_tufa

Permis anulat ce solutie mi-a dat pe inteles:

18.06.2013
Ora estimata: 8:30
Complet: 3-P
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Condamnă pe inculpatul ..............................pentru comiterea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul : - având în sânge o îmbibaţie alcoolică peste limita legală, prevăzută de art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002, republicată, cu aplicarea art.320 ind.1 C.pr.penală, la 1 an închisoare. Cu aplicarea art. 71, raportat la art. 64 lit. a teza II Cod penal, privind pedeapsa accesorie. În temeiul art. 81, 82 Cod penal dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe o durată de 3 ani şi atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art. 83 Cod penal. Cu aplicarea art. 71 al.5, raportat la art. 64 lit. a teza II Cod penal, privind suspendarea pedepsei accesorii. În temeiul art. 191 alin. 1 Cod procedură penală, obligă inculpatul la 800 lei cheltuieli judiciare statului, din care 200 lei onorariul avocatului din oficiu, se va achita conform art.189 C.pr.penală, din fondurile MJ. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţa publică din 18.06.2013.
Document: Hotarâre 536/2013 18.06.2013


28.06.2013
Ora estimata: 8:30
Complet: 3-P
Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: În temeiul art.195 C.pr.penală, dispune îndreptarea erorii materiale strecurată în minuta şi dispozitivul sentinţei penale nr. 536/18.06.2013, în sensul că la alineatul doi se va înlătura următoarea dispozitie:??cu aplicarea art.320 ind.1 C.pr.penală??, fiind trecută din eroare în minută, la redactarea acesteia. Cu recurs în termen de 10 zile de la pronunţare cu Ministerul Public şi de la comunicare cu inculpatul. Pronunţată în şedinţa publică din 28.06.2013.
Document: Încheiere - îndreptare eroare materială 28.06.2013
Buna ziua,
Referitor la indemnizatia pentru crestere copil pana la varsta de 2 ani as dori sa stiu daca din cele 12 luni anterioare nasterii copilului am realizat venituri salariale numai in 7, insa in cele 5 in care nu am avut contract de munca, am fost administrator al unui SRL schimba cu ceva situatia in sensul in care sa pot beneficia de acea indemnizatie?
Se mai acorda trusou pentru nastere?
Multumesc.
Răspuns la discuția Mai am dreptul sa dau de permis ?
va multumesc pentru raspunsuri !
Răspuns la discuția Mai am dreptul sa dau de permis ?
multumesc de raspuns, mai am inca o mica intrebare : cum pot intra in posesia hotarari judecatoresti ce imi trebuie la dosar pentru examenul auto daca eu nu am primit-o acasa asa cum mi sa comunicat inital ? Unde trebuie sa ma duc sa o ridic sau cum pot intra in posesia ei?

va multumesc.
Buna ziua, in 2011 am comis un accident minor fara victime avand o imbibatie alcoolica de pana in 0.8 mg in sange in urma unui test supus la IML. In decursul timpului am fost chemat si tribunal si sa dat urmatoare hotarare pe care nu prea stiu ce inseamna :
"Condamnă pe inculpatul TUFÃ FLORIN EUGEN pentru comiterea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul : - având în sânge o îmbibaţie alcoolică peste limita legală, prevăzută de art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002, republicată, cu aplicarea art.320 ind.1 C.pr.penală, la 1 an închisoare. Cu aplicarea art. 71, raportat la art. 64 lit. a teza II Cod penal, privind pedeapsa accesorie. În temeiul art. 81, 82 Cod penal dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe o durată de 3 ani şi atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art. 83 Cod penal. Cu aplicarea art. 71 al.5, raportat la art. 64 lit. a teza II Cod penal, privind suspendarea pedepsei accesorii. În temeiul art. 191 alin. 1 Cod procedură penală, obligă inculpatul la 800 lei cheltuieli judiciare statului, din care 200 lei onorariul avocatului din oficiu, se va achita conform art.189 C.pr.penală, din fondurile MJ. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţa publică din 18.06.2013.
Document: Hotarâre 536/2013 18.06.2013 "

dupa care sa modificat in:
"Solutia pe scurt: În temeiul art.195 C.pr.penală, dispune îndreptarea erorii materiale strecurată în minuta şi dispozitivul sentinţei penale nr. 536/18.06.2013, în sensul că la alineatul doi se va înlătura următoarea dispozitie:”…cu aplicarea art.320 ind.1 C.pr.penală…”, fiind trecută din eroare în minută, la redactarea acesteia. Cu recurs în termen de 10 zile de la pronunţare cu Ministerul Public şi de la comunicare cu inculpatul. Pronunţată în şedinţa publică din 28.06.2013.
Document: Încheiere - îndreptare eroare materială 28.06.2013 "

pe scurt mai pot da de permis si ce pasi trebuie urmati sa il recuperez ?


Răspuns la discuția Cum ies din actele unei firme?
Toate actele firmei se afla la contabila (fiind mama patronului) si ea mi-a zis ca nu am cum sa ies din firma pana nu se achita datoriile toate.
Buna ziua sunt asociat intr-un SRL cu 2 asociati , eu avand 1 % din capitalul firmei. Care este procedura de iesire din firma avand in vedere ca ea are datorii la stat?
data prezumata a nasterii ar fi undeva la jumatatea lunii aprilie 2014
Buna seara as dori sa aflu daca se acorda indemnizatie pentru cresterea copilului in conditiile in care mama nu a lucrat decat 7 luni din cele 12 mentionate in lege ?
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: Condamnă pe inculpatul X pentru comiterea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul : - având în sânge o îmbibaţie alcoolică peste limita legală, prevăzută de art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002, republicată, cu aplicarea art.320 ind.1 C.pr.penală, la 1 an închisoare. Cu aplicarea art. 71, raportat la art. 64 lit. a teza II Cod penal, privind pedeapsa accesorie. În temeiul art. 81, 82 Cod penal dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe o durată de 3 ani şi atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art. 83 Cod penal. Cu aplicarea art. 71 al.5, raportat la art. 64 lit. a teza II Cod penal, privind suspendarea pedepsei accesorii. În temeiul art. 191 alin. 1 Cod procedură penală, obligă inculpatul la 800 lei cheltuieli judiciare statului, din care 200 lei onorariul avocatului din oficiu, se va achita conform art.189 C.pr.penală, din fondurile MJ. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţa publică din 18.06.2013.


Ce inseamna mai pe scurt , nu cunosc nici un articol din codul penal . Am primit 3 ani cu suspendare sau 1 an cu executare si amenda ? Mi-a fost suspendat permisul sau anulat ? Dupa cat timp pot avea drept de ciruculatie , mai fac scoala de soferi din nou daca da dupa cat timp?
si apoi primesc prin posta si afiseaza si pe portal alt raspuns:

Ora estimata: 8:30
Complet: 3-P
Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: În temeiul art.195 C.pr.penală, dispune îndreptarea erorii materiale strecurată în minuta şi dispozitivul sentinţei penale nr. 536/18.06.2013, în sensul că la alineatul doi se va înlătura următoarea dispozitie:”…cu aplicarea art.320 ind.1 C.pr.penală…”, fiind trecută din eroare în minută, la redactarea acesteia. Cu recurs în termen de 10 zile de la pronunţare cu Ministerul Public şi de la comunicare cu inculpatul. Pronunţată în şedinţa publică din 28.06.2013.
Document: Încheiere - îndreptare eroare materială 28.06.2013