avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Activitate saxu

Activitate saxu

"este frate cu unul dinte directorii din societatea impotriva careia am facut eu plangerea penala."

sa-i faceti si o plangere la Inspctia Judiciara... il va costa...

nu e aiuea?adica intr-o ordonanta sa scrie 500 lei si in celalta 20 000 lei ?! e vorba de piese duse la fier vechi.

cel cu 500 lei .. ma intereseaza sa-l ard pt. ca acuma are salar (lucreaza... ca paznic) + are casa si masina.

ceilalti is prea tineri sa aiba ceva... 19-20 ani.
Fapta si prejudiciul este precizat aiurea in prima ordonanta.
Insa prejudiciul este precizat corect in ceea de-a doua. S-au audiat mai multi martori,etc.

In a doua .... chiar sunt la limita, au amenzi de 1000 lei +++ deci ... chiar ma bate gandul sa contest la prim procuror, mai ales ca politia a facut propunere de trimitere in judecata, insa procurorul a dispus SUP din cauza ca si celalt a primit tot SUP probabil....
insa vreau sa-l ard pe ala pe primul...ca el e capul.. si el a scapat cel mai ieftin...300 lei amenda, si prejudiciu de 500 lei.

In celalta ordonata prejudicul este de 20 000 lei!

Aceeasi fapta, insa dosarul a fost disjuns.... astfel s-au facut 2 dosare soldate cu doua ordonante de SUP. Atata tot ca cele doua ordonante nu concincid.

Pot cere redeschiderea UP fata de primul faptuitor? A doua ordonanta este mai buna, ancheta de la politie e mai complexa si existeaza prejudiciul real.

Este vorba despre furt.
Si cum reactioneaza un politist suparat?
Si mai e ceva..dupa ce am facut plangere pe autor necunoscut, eu i-am prins pe aia intr-un fel. I-am chemat pe post de martori/suspecti, asa frumos, sa nu mi se poate face dosar penal, am cerut testarea lor poligrafica, si pana la urma au cedat nervos si s-au blamat fiecare pe celalti.
Am zis doar la politie ca ... ma pronunt " parte civila cu o suma pe care o vei declara ulterior " .. atata tot... dar nimic contra lor...
Daca au fost descoperiti autorii care m-au agresat in urma cu 5 ani intr-un club... pot sa-i mai trag cumva la raspundere? au fost gasiti cam la 2 ani, dar au tras de timp, s-au chemat unul pe altul de martori... in timp ce erau plecati prin strainatate.

Adica latura civila parca se prescrie in termen de 3 ani. nu ?