avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate iulia_400

Activitate iulia_400

offff, imi vine sa las firma asa in aer . teoretic, ar fi trebuit sa aplice sanctiunea de dizolvare a firmei, dar cum nu au nici un interes.... am sa merg joi la registrul comertului din alba sa vad ce variante am. ma deranjeaza cel mai tare ca cei care ar trebui sa ma informeze nu au facut-o la timp. de asta platesc contabil si de asta intreb la finante ca un om de rand ce sunt, si fara studii in domeniu. daca as fi stiut din timp, as fi depus tot ce trebuie de anul trecut. acum o sa ma vad nevoita sa platesc amenzi peste amenzi sau cine mai stie. si sincer nu o sa am de unde.
va multumesc mult. sa inteleg ca cererea inregistrata la finante la data de 25.04.2008 prin care mi se aproba regimul de declarare derogatoriu privind depunerea declaratiilor fiscale incepand cu aprilie 2008 pana in aprilie 2011 conform art 78 din OG 92/2003 si a ORD.M.F. 864/2005 cu respectarea conditiilor prevazute... nu are nici o valoare la registrul comertului?
buna, am o problema si nici contabilul nu ma poate lamuri. am un srl neplatitor de tva, cu 2 actionari , infiintata in 2006. am depus documentele fiscale la finante si reg comertului pe 2006. pe 2007 am depus numai la finante. anul trecut in aprilie am depus si cerere de suspendare activitate firma pe 3 ani, dar numai la finante nestiind ca trebuie depusa cererea si la reg comertului. azi am fost la finante cu bilantul pe 2008, dar din cauza unor greseli de redactare, mai trebuie sa merg inca o data saptamana care vine. firma nu are activitate, nu are datorii, nici masina sau utilaje in leasing, nimic. practic nici nu mai dorim sa incepem activitatea vreodata. pe situl ministerului de finante firma apare astfel:
-Stare societate: INREGISTRAT din data ... April 2006
Observatii privind societatea comerciala: -
Data ultimei declaratii de inregistrare/mentiuni: 06 April 2006
Data ultimei prelucrari: 03 August 2007
Impozit pe profit (data luarii in evidenta): 07-APR-06

intrebarile mele:

- daca am depus numai la finante cererea de suspendare a activitatii, ma incadrez la plata impozitului forfetar?
- daca da, ce solutii am? sa depun la reg comertului bilantul pe 2007-2008, plus ca trebuie sa fac modificarea de cod caen - asa am auzit- si apoi cerere de suspendare a activitatii. se plateste amenda pt nedepunerea la termen a bilantului pe 2007?

in capul meu e o mare confuzie si nimeni nu stie sa imi zica nimic. nici macar cei de la finante nu au stiut sa ma indrume. eu locuiesc in cluj, firma este inregistrata in jud alba, iar finantele sunt intr-un orasel mic in judet. nu stiu daca am fost destul de coerenta...
multumesc
nu e neaparat mai simplu ;)
oricum, nici nu ma gandesc sa nu inchei un contract. nu stiu exact cum se completeaza , in cazul acesta, la partea cu termeni si conditii de plata, in ideea ca nu as vrea sa pun cine-stie-ce clauza care ar fi ilegala.
si, din pacate, nu imi permit sa apelez la un jurist pt consultanta.
cred ca mai bine as pune mana pe un drept comercial si atunci m-as lamuri :D
am un atelier de croitorie si doresc sa vand marfa in mai multe magazine ale caror patroni doresc sa mi plateasca contravaloarea marfii vandute in interval de o luna. spre ex: dau 1000 de bucati la 1 Ron /buc. intr o luna vinde 200 bucati. numai pt aceste 200 buc imi va plati .si pt restul, tot la interval de o luna, dar numai pt ce se vinde.cum se procedeaza?facturez toata suma si fac chitantele cand mi se plateste, esalonat, chiar daca dureaza un an? ma poate ajuta cineva cu un model de contract de vanzare-cumparare pentru acest caz?
am un atelier de croitorie si doresc sa vand marfa in mai multe magazine ale caror patroni doresc sa mi plateasca contravaloarea marfii vandute in interval de o luna. spre ex: dau 1000 de bucati la 1 Ron /buc. intr o luna vinde 200 bucati. numai pt aceste 200 buc imi va plati .si pt restul, tot la interval de o luna, dar numai pt ce se vinde.cum se procedeaza?facturez toata suma si fac chitantele cand mi se plateste, esalonat, chiar daca dureaza un an? ma poate ajuta cineva cu un model de contract de vanzare-cumparare pentru acest caz?
coeficientii in cazul calificarii se aplica numai in cazul in care angajatul are calificarea necesara-dobandita prin acte - pentru postul pe care este angajat. spre ex, eu am un confectioner imbracaminte ( cu diploma de profesionala ) si trebuie sa il trec la muncitor calificat, deci 440 RON X 1,2. pe un alt muncitor, desi are experienta-trecuta in cartea de munca - de 10 ani in domeniul confectiilor, a trebuit sa il trec ca si muncitor necalificat :)
coeficientii in cazul calificarii se aplica numai in cazul in care angajatul are calificarea necesara pentru postul pe care este angajata. spre ex, eu am un confectioner imbracaminte ( cu diploma de profesionala ) si trebuie sa il trec la muncitor calificat, deci 440 RON X 1,2.
Răspuns la discuția salriu minim de 440 ron????
buna,
eu am avut ceva "probleme" cu cei de la ITM Alba si am ajuns in audienta la un inspector sef de acolo in 23 ian. l-am intrebat si de aspectul asta: deci, salariul minim (pentru firmele din domeniul privat )este de 440 RON, se refac actele aditionale de marire de salar adica se face o decizie de majorare colectiva incepand cu data de 01.01.2007, aici depinde oricum de sucursala ITM la care depui actele pt ca am vazut ca difera dintr un loc in altul. in ce priveste coeficientii de marire , inca nici ei nu stiu cu ce se mananca. la fel se intampla si cu Registrul de evidenta al salariatilor, caci au probleme cu softul si ma tem ca inca nu stiu sa l foloseasca
Răspuns la discuția datorii intre rude
va multumesc