avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 309 soluții astăzi
Forum Activitate MD2013

Activitate MD2013

Discuție Mostenire
In anul 2006 a decedat tatal meu. El detinea impreuna cu mama un apartament. In 2011 am facut succesiunea in care toti cei 4 copii am renuntat la partea noastra in favoarea mamei. In actul notarial era specificat ca nu sunt declarate bunuri mobile si toti copii sunt straini de succesiune. Tatal meu avea depusa la ANRP o cerere de despagubire pentru un teren nationalizat pentru care astepta un raspuns din 2001. Adresa de la primarie propunea despagubirea in bani. Daca intre timp primim acesti bani trebuie sa reface succesiunea sau toti ii vor reveni mamei?
Pot refuza chiar daca am dreptul prin lege sa accesez aceste informatii?
Răspuns la discuția Concediu risc maternal
Concediul de risc maternal se calculeaza astfel : se face o baza lunara de calcul in functie de numarul zilelor lucratoare din cele 6 luni anterioare ( ca in cazul oricarui alt concediu medical) carese inmulteste cu numarul de zile in care stati in concediu medical.

Exemplu:
6 x 1200 salariu brut = 7200 lei baza de calcul
Zile lucratoare in cele 6 luni anterioare: 127
7200 /127 = 56,69 baza de calcul zilnica

Pentru luna de medical, presupunand ca are 20 de zile lucratoare, indemnizatia ar fi 56,69 x 20 x 75% = 854,4 ron.

Din aceasta se scade CAS individual de 10,5% x 35% x 2298, raportat la numarul de zile lucratoare de concediu din luna respectiva. Daca veti sta toata luna in concediu medical din suma simulate 854,4 vi se vor scadea 84 ron => 761 ron .
Buna ziua.Bunica mea are un teren intravilan cu constructie pe el intr-un sat. Pentru ca ne dorimsa ilvindem am contactat ofirma pentru documentatia cadastrala. La masuratoare s-au gasit doar 2050 mp din 2300 mp cat specifica titlul de proprietate ( emis in 1998 dupa legea din 1991). Ni s-a spus ca exista slabe sanse sa recuperam diferenta de teren de la cei 2 vecini( casa se afla pe colt si se invecineaza cu strada pe 2 laturi). Cei de la cadastru ne-au spus sa ne uitam pe documentele care au stat la baza emiterii titlului de proprietate sa vedem ce era specificat ca suprafata in acele acte sau sa dam o declaratie prin care renuntam la aceasta suprafata lipsa si sa facem cadastrul pe cat exista (nu prea as vrea sa renuntam la 10 %din suprafata).
Bunica mea nu are insa nici un alt act in afara de acest titlu deproprietate. Pot cere undeva copii dupa acele acte pentru a vedea daca exista diferente si astfel sa recuperam terenul lipsa?
Răspuns la discuția Restructurare post
multumesc pentru precizari. Voi astepta decizia oficiala .
Buna ziua. Ma aflu momentan in concediu medical pentru un neoplasm(cancer) iradiat si apoi operat. Analizele si biopsia au aratat ca s-a scos tot ce era malign deci sunt vindecata . In septembrie se face anul de concediu la care am dreptul si cand ar trebui sa revin la serviciu. Intre timp am aflat verbal ca postul meu a fost restructurat dar nu am primitnimic official inca. Este legala aceasta procedura?
Buna ziua,

Am fost diagnosticata cu cancer . Sunt in concediu medical de 90 zile si ammers la prelungire la medical oncolog. Am depus concediul medical la service dar cei de la resurse umane insista ca trebuie sa aiba un aviz de la medical expert( de la comisie). Oncologul mi-a spus ca acest aviz imi trebuie abia dupa ce trece un an. Ma poate lamuri cineva cand trebuie sa merg la comisie ? Dupa 90 zile sau dupa 365 zile? Cei de le resurse umane nu vor sa imi primeasca concediul medical iar oncologul sustine ca nu trebuie a merg la comisie.
Răspuns la discuția Avertisment scris
Am inteles. Inseamna ca daca angajatorul vrea sa scape mai repede de mine imi da intr-o saptamana 2 avertismente scrise cum ca as fi fost neglijenta in serviciu, in 5 zile intr-uneste comisia disciplinara si gata cu angajatul pe care il tot amenintau ca il dau afara imediat cum expira perioada in care nu il puteau concedia .( am fost in plata stimulentului de insertie pana ieri).
Răspuns la discuția Avertisment scris
Am gasit urmatorul articol in CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL PE ANII 2011-2014

Incheiat conform art. 10 si 11 din Legea nr. 130/1996, republicata, inregistrat la Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familie
ART.75. (1) Sub sancţiunea nulităţii absolute, nici o sancţiune nu poate fi dispusă mai înainte de efectuarea unei cercetări disciplinare prealabile.
Acest contract este valabil?
Sau nu mai exista CCM la nivel de ramura comert in vigoare?
Răspuns la discuția Avertisment scris
Daca angajatorul mi-a dat acum un avertisment si peste 2 saptamani imi mai da unul ma concediaza? Chiar daca , spre deosebire de colegii mei fac sarcini suplimentare si astfel nu beneficez de tratament egal? Ma descurajati de tot.