avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Activitate CatalinTenea

Activitate CatalinTenea

Va multumesc frumos pentru raspuns!
Totusi, la Reg. Com. nu trebuie sa fac niciun demers ?
Buna ziua !
As vrea si eu o lamurire....
In urma cu mai multi ani am facut un contract de comodat cu o societate de contabilitate, pe un spatiu comercial ce societatea mea il detine si unde acestia isi desfasoara actualmente activitatea si au si sediul social.
Incepand de cateva luni, am inceput sa avem probleme cu contabilitatea, in sensul ca actele nu mai sunt facute cum trebuie, refuza sa-mi dea explicati in legatura cu documentele contabile, etc. Data fiind situatia, am hotarat sa inchei colaborarea cu acestia si le-am solicitat eliberarea spatiului, insa acestia refuza si sunt si agresivi verbal.
Avand si eu acces in spatiu, le-am spus ca o sa schimb yala si ca le restrictionez accesul, insa au spus ca nu am acest drept pentru ca avem acel contract de comodat si ca vor chema Politia.....
Asadar, as vrea sa stiu:
1. Cum pot sa intru iar in posesia spatiului fara prea multe complicatii, in conditiile in care societatea respectiva refuza sa-l elibereze ?
2. Daca schimb yala ca sa nu mai poata intra in spatiu, ce se poate intampla, in conditiile in care spatiul este al societatii mele ?
.....
Va multumesc !
Buna seara tuturor !

Avem o problema cu un AVOCAT ce ne-a "inselat", mai bine zis a inselat-o pe mama mea, .......si nu stiu ce este de factut !?
.........
Eu locuiesc in Bucuresti, iar mama mea in Slatina, fiind totodata o persoana in varsta (76 ani) si cu dizabilitati ( handicap locomotor si handicap de vedere - nu mai vede aproape deloc ) si dat fiind faptul ca pe timpul comunismului i-au fost confiscate mai multe proprietati, aceasta a solicitat retrocedarea lor.
In urma demersurilor facute pentru una dintre proprietai, a fost inscrisa pe listele de despagubire ale ANRP, acum mai bine de 7 ani.
La un moment dat (acum aproximativ 5 ani) i-a fost trimisa evaluarea si i s-a comunicat ca va primi putin peste 50.000 Euro, insa ii va primi cand ii va veni randul si tinand cont de faptul ca in aproape 3 ani se ajunsese cu retrocedarile / despagubirile la nr. 3000 si ceva din liste, iar mama era la nr. 11000 si ceva, cred ca ii venea randul peste vreo 7-8 ani !
In fine,....... nu imi aduc aminte in ce imprejurari, dar am cunoscut un AVOCAT din Slatina, care mi-a propus o varianta de a intra in posesia banilor mult mai repede si SIGUR, contra unui comision de 10% din valoarea totala, ca si ONORARIU DE SUCCES.
Data fiind situatia mamei mele ( varsta si dizabilitatile de care sufera ), am pastrat eu personal legatura cu acesta si intalnindu-ne la mama mea acasa pt a discuta aceasta problema, acesta a spus ca el nu lucreaza cu banii in avans, pt ca a castigat mai multe procese cu ANRP-ul si ca este convins ca-l va castiga si pe acesta fara nicio problema.
Punandu-i acestuia documentele la dispozitie pt a evalua situatia, urma sa ne contacteze si sa ne spuna ce sanse avem si eventual sa si incheiem un contract cu dumnealui.
Asa cum am mai spus, eu fiind in Bucuresti, avocatul a profitat de aceasta situatie si de faptul ca mama locuieste singura si are si dizabilitati de vedere si s-a dus la dumneaei acasa cu contractul completat, punand-o pe aceasta sa-l semneze.
Mama m-a sunat in acel moment si intrebandu-l pe avocat daca a completat contractul conform intelegerii, acesta tot insista ca mama mea sa-l citeasca, spunand totodata ca dumnealui este om serios si nu este de conceput ca ar face altceva decat ceea ce am discutat......
Asadar, tinand cont de faptul ca eu nu puteam ajunge asa de repede la Slatina, mama nu a reusit sa vada ceva din tot ceea ce era scris in acel contract si nici insotitoarea dumneaei nu era acasa, m-am bazat pe faptul ca acesta este un avocat serios si pe deasupra exista si un cod deontologic al acestora. Mai mult decat atat, nici prin cap nu mi-a trecut ca ar face ceea ce a facut de fapt si astfel nu am gandit nicio secunda la asa ceva........
Dupa ce mama a semnat contractul, totul a decurs normal, insa din pricina Ordonantei care a stabilit efectuarea tuturor platilor de catre ANRP, mama primind si prima transa din cele 5 care au fost stabilite, dosarul a fost suspendat, deoarece a ramas fara obiect.
Fiind de bun simt, am hotarat impreuna cu mama mea, sa-i platim domnului avocat un onorariu mediu practicat de catre avocati, insa acesta nu a vrut, spunand ca o sa ne intalnim si o sa discutam.
Venind la mine la Bucuresti, acesta mi-a solicitat 1000 de Euro, suma ce reprezinta 10% din prima transa, spunandu-mi ca restul ii vrea cand ii primim si pe restul.
Spunandu-i ca nu sunt de acord sa-i dam cei 10% din suma totala, deoarece nu a castigat dumnealui procesul, dar nici nu are vreo vina ca s-a dat acea Ordonanta si procesul a fost suspendat, i-am propus suma de 1000 Euro ca suma finala, urmand sa merg eu la Slatina sa-i inmaneze mama impreuna cu mien, deoarece atunci nu aveam, ca venise neanuntat.
Asadar, acesta a plecat fara sa mai spuna ceva si la aproximativ o saptamana, mama am primit de la acesta o notificare de plata pt suma de 23.000 Lei, ceea ce reprezinta de fapt 10% din valoarea ce mama trebuia sa o primeasca.
Sunand-ul, acesta mi-a spus ca aia sunt banii din contractul semnat de mama mea !
Luind contractul si citindu-l, am constatat ca acesta incalcase intelegerea si profitand de situatia ma sus aratata ( eu la Bucuresti, mama batrana, singura si cu handicap de vedere ), pa langa cei 10% ONORARIU DE SUCCES, a mai trecut si 23000 Lei ( 10% ), drept ONORARIU........
L-am sunat in nenumarate randuri ca sa ne dea o explicatie insa nu a mai raspuns la telefon, i-am dat si mesaje la care nu a raspuns si urmeaza sa-i trimit o solicitare.
Tinand cont de faptul ca acesta a incalcat intelegerea verbala pe care am avut-o si a profitat de situatie, consideram ca acesta a PREMEDITAT totul de la bun inceput !
.........
Deci, ce este de facut , ...... ?!?!?
Ce ma sfatuiti sa fac ?!?!?!
Sa nu mai spun ca, fratele meu considera ca sunt "pe mana" cu avocatul, ca de-aia l-am bagat in acest proces si crede ca acesta ar impartii banii cu mine !
.........

Va multumesc pentru interesul acordat !
Răspuns la discuția Radiere privilegiu
Credeti-ma, cei de la CF nu accepta decat declaratie in forma autentica, drept dovada fiind si respingerea ce au primit-o cei de la Asociatie.
..........
Asa este, n-am incotro......dar asemenea oameni nu tre' sa ajunga in functii de conducere, ca imi aduc aminte de comunism !

Multumesc !
Răspuns la discuția Radiere privilegiu
Catre "elga50"

Buna seara !

In ceea ce priveste "ingradirea dreptului la proprietate", nu am facut referire la mine, ci la cumparatorul apartamentului care nu-l poare intabula din pricina acestui privilegiu.
De asemenea, avem o adeverinta data de catre Asociatie la data vanzarii din care reiese ca nu mai sunt datorii, dar la CF nu este acceptata decat declaratie data de catre ei la notar, in forma autentica. Chiar ei au mers la CF cu acea adeverinta pe care ne-au dat-o si noua, dar le-a fost respinsa radierea privilegiului si acum refuza sa mearga la notar........ De ce ?!?! .... Din rautate, pt ca alt motiv nu exista.
Pana si aseara cand sotia mea a mers si a mai achitat inca o luna la intretinere ( in conditiile in care ap. este vandut ), presedintele i-a spus verde-n fata, ca el NU VREA SA MEARGA LA NOTAR ! ....... Asta cum se numeste, nu cumva ABUZ ?!?!?

Multumesc frumos pt raspuns !
Răspuns la discuția Radiere privilegiu
Catre "ynocentta"

Buna seara !

Intradevar, am acumulat o datorie in urma cu mai bine de trei ani, insa aceasta a fost stinsa in urma cu mai multe luni, iar urmare acestui fapt Presedintele trebuia sa radieze privilegiul, asa cum i-am solicitat si cum ar fi fost normal, insa n-a facut-o si refuza si-n momentul de fata sa o faca.
Oricum va multumesc mult pentru sfaturi si sper sa o rezolv in felul asta, dar as vrea sa primeasca o lectie pentru abuzurile repetate, ce le fac datorita functiei ce-o ocupa. Ca sa nu mai vorbim de jignirile si acuzele ce le aduc celor din bloc si sa nu va mai spun ca au facut achizitii fara licitatii si fara cel putin trei oferte, la ultima achizitie a unui sistem de supraveghere video, personal le-am bagat in cutia postala o oferta mult mai mica decat cea aleasa de dumnealor, dar ...... In fine, .....

Multumesc frumos si raman dator !

Răspuns la discuția Radiere privilegiu
Multumesc frumos pentru raspuns si raman dator !
Buna seara tuturor !

As avea si eu o problema, la care va rog a ma sfatuii ce tre' sa fac. Mai exact :
Asociatia de Proprietari a blocului in care locuiesc de aproape 10 ani, are aceiasi conducere tot cam de pe-atunci si in mod clar are ceva personal cu familia mea ( probabil invidie, nu stiu ), profitand de orice ocazie pentru a ne creea greutati.
In fine, in urma cu mai bine de trei ani am acumulat o datorie la cotele de intretinere, iar in baza unui contract de comodat ce-l aveam cu o societate comerciala, aceasta trebuia si a incercat a achita toate datoriile catre Asociatie, insa conducerea acesteia a refuzat cu vehementa a accepta aceste plati prin refuzul de a elibera chitanta pe numele platitorului ( chitante necesare decontarii ). Asadar am fost actionat in justitie de catre Asociatie si pe langa faptul ca avocata ce-i reprezinta si este ruda apropiata cu o persoana din conducere, este din provincie si a solicitat cheltuieli f.f.f. mari in raport cu orice avocat ce ar fi avut o astfel de speta, motivand cheltuieli de TRANSPORT. Cu aceasta ocazie, Asociatia de Proprietari a inregistrat la CF si privilegiu asupra apartamentului in care locuim, de care nu am reusit sa scapam nici acum.
Problema este urmatoarea: acest privilegiu a fost inregistrat in urma cu mai bine de trei ani, perioada de timp in care de mai multe ori AM RAMAS PE ZERO cu datoriile fata Asociatia, insa conducerea acesteia nu s-a deranjat a radia privilegiul, cu toate ca asa ar fi fost normal.
Asadar, avand mai multe probleme de comunicare si convietuire cu persoanele din conducerea Asociatiei de Proprietari, am hotarat sa vindem si sa plecam din acest bloc, moment in care am achitat absolut toate datoriile si Asociatia ne-a inmanat o adeverinta din care reiesea faptul ca nu mai avem niciun fel de datorie, urmand a face ulterior si radierea privilegiului din CF.
Astfel, acum doua luni am incheiat actul de Vanzare-Cumparare la notar, cumparatorul urmand a-si intabula apartamentul. De atunci si pana in prezent, conducerea Asociatiei si in mod special Presedintele acesteia, refuza pur si simplu a se deplasa la notar sa dea declaratie in forma autentica in vederea radierii privilegiului, cu toate ca Administratora a fost si la CF unde i s-a comunicat in mod explicit ce si cum tre' sa procedeze Asociatia in acest caz. Aceste informatii le-au fost comunicate inclusiv de catre notarul ce ne-a perfectat noua actele de vanzare, unde am si achitat aceasta declaratie TOT EU, cu toate ca aceasta plata intra in sarcina Asociatiei.
In conclusie, punctual, intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1. Considerati ca acesta atitudine a conducerii Asociatiei este un abuz si ca astfel este ingradit dreptul la proprietate ?
2. Ce ar trebuii facut in afara unei notificari prin executor si o actiune in justitie, actiuni ce sunt de durata, iar cumparatorul mi-a invederat a rezolva situatia pana cel mai tarziu saptamana viitoare ?
3. Exista vreo Lege care OBLIGA pe cel ce instituie un privilegiu ( in cazul nostru Asociatia de Proprietari ), sa-l radieze intr-un anumit termen si / sau in anumite conditii ce-l pot avantaja pe proprietar, fara ca acesta sa se ploconeasca si sa faca demersurile de mai sus ce implica timp indelungat si cheltuieli suplimentare ?
4. Pentru actiunile lipsite de profesionalism si contra interesului proprietarilor pe care Asociatia ( prin conducatorii ei ) ii reprezinta de fapt si de drept, pot fi solicitate daune si daca da, ce fel ?

Va rog respectuos a-mi raspunde la intrebari si a ma indruma ce sa fac pentru a putea castiga acest "razboi" in care persoanele din conducerea Asociatiei se cred invincibile si profita in mod abuziv de pozitia ce o ocupa, in situatia mea fiind si alti proprietari, care intr-adevar chiar nu au posibilitati.
As avea nevoie eventual de Legi si Articole, in baza carora sa-mi intemeiez demersurile.

Va multumesc respectuos pentru interesul acordat !