avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Activitate dancorion371

Activitate dancorion371

Buna ziua.
Va rog sa imi raspundeti daca presupune infractiune portul de:
*baston telescopic - castet
si daca sunt prevazute in legislatie situatii cand portul acestuia nu este sanctionat.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua.
Doresc sa aflu daca aplicarea raspunderii solidare se aplica / rasfrange si asupra bunurilor dobandite prin donatie sau mostenire de catre debitor.
Totodata, daca se extinde si asupra sotiei / sotului debitorului, in conditiile in care acesta ( sotia / sotul debitorului ) nu a fost asociat, partener sau colaborator in desfasurarea activitatii dar a dobandit bunuri prin donatie sau mostenire de la terti.
Multumesc anticipat.
O zi buna !
Sunt angajat al unei companii private de cca. 2 ani, avand incheiat un contract de munca normata la 8 ore / zi.
Scriu aceasta postare deoarece ma confrunt cu o ostilitate din partea angajatorului, ostilitate aparuta in momentul in care i-am solicitat sa mi se intocmeasca FISA POSTULUI.
Am solicitat acestuia ( angajatorului ) intocmirea Fisei Postului deoarece sarcinile / responsabilitatile pe care le primesc se inmultesc permanent, activitatea prestata zilnic este de minimum 10 ore - 12 ore, in schimb retributia pe care o primesc este pentru 8 ore de activitate zilnica.

Va rog sa imi spuneti care este contextul legal care defineste si reglementeaza situatia prezentata de mine mai sus ?