avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate simona_gabriela85

Activitate simona_gabriela85

In cazul in care unei persoane fizice ii sunt invocate datori de catre terte persoane, finante etc. poate fi executat silit si pentru bunurile apartinand firmei in care acesta administreaza/patoneaza(in care este asociat unic)?
Răspuns la discuția Incetare CIM art.65 (1)
Va rog sa-mi raspunde-ti la mesajul de mai sus!
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Concediu de odihna
deci CIM poate inceta numai la sfarsitul perioadei de concediu de odihna.
multumesc
buna ziua
daca un angajat se afla in concediu de odihna poate in aceasta perioada sa se prezinte la sediul unitati si sa solicite incetarea CIM?
va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Incetare CIM art.65 (1)
in CIM nu este specificat cu exactitate locul de munca, este scris ca isi va desfasura activitatea la obiectivele cu care firma are contracte si ca salariatul isi va desfasura activitatea in functie de solicitarea si nevoile unitatii. Firma a pierdut contractul cu un obiectiv, proprietari obiectivului nu au anuntat cu o luna inainte ca nu mai doresc sa ne continuam activitate la obiectivul lor ceea ce eu nu mai pot sa acord preavizul de 20 de zile angajatului meu, de aceea il trimit la un alt obiectiv pana se implinesc cele 20 de zile de preaviz si sa inchei relatia de munca cu angajatul meu.
Intrebarea mea este daca este legal si corect in situatia de fata sa inchei CIM cu art. 65 din codul muncii.
va multumesc anticipat!
buna ziua
lucrez la o firma de paza pe RU si am intampinat o situatie in legatura cu un angajat. daca sa desfintat un post de lucru cu data de 01.10, si nu am stiut ca se va desfinta inainte cu 20 de zile lucratoare pentru a acorda preavizul angajatului.
intrebarea mea este daca pot desface contractul individual de munca cu art. 65(1), respect procedura ii acord preaviz de 20 de zile lucratoare dar aceste 20 de zile lucratoare il folosesc la un alt obiectiv. deci kla sfarsitul preavizului pot inceta contractul cu art.65 ca acesta sa poata beneficia de somaj. Va rog frumos spuneti-mi detaliat pasii pentru aceasta situatie pentru a fi conform normelor legale.
buna ziua! am si eu o nelamurire este obligatorie dotarea agentiilor cu tot echipamentul de protectie inclusiv pantaloni si pantofi in domeniul pazei si protectiei ,? legea care reglementeaza acest domeniu este L333/2003 .
Iar in urma unui control efectuat de politie s-a incheiat un proces verbal pe motiv ca pantalonii si pantofii nu erau primiti de la firma ( ci erau haine propri) iar pantalonii si pantofii nu au fost inscriptionate cu insemnele unitatii doar restul echipamentului era inscriptionat .In procesul verbal s-a mentionat ca firma a fost sanctionat sub incidenta art 42 alin 1 din 333/2003 .
Cand si in ce conditiii pot contesta sanctiunea ??? sau mai bine zis <<<se poate contesta>>
??? va rog un raspuns urgent !!! va multumesc anticipat 1