Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

buna ziua
daca un angajat se afla in concediu de odihna poate in aceasta perioada sa se prezinte la sediul unitati si sa solicite incetarea CIM?
va multumesc anticipat!
Angajatul poate solicita incetarea, dar cererea se va depune si se va incepe efectul ei la intoarcerea angajatului din CO.
Da, este posibil asa ceva.
Nu exista text de lege care sa interzica asa ceva.
deci CIM poate inceta numai la sfarsitul perioadei de concediu de odihna.
multumesc
Perioada de preaviz se poate suprapune perioadei de concediu de odihna.
Asadar, tot concediu poate constitui perioada de preaviz, iar la finalul preavizului mai pot exista zile de co ce se vor compensa in bani sau pot fi finalizate toate zilele de co cuvenite.