Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... buna ziua - Echipament individual de protectie pentru ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

buna ziua - Echipament individual de protectie pentru firme de paza.

buna ziua! am si eu o nelamurire este obligatorie dotarea agentiilor cu tot echipamentul de protectie inclusiv pantaloni si pantofi in domeniul pazei si protectiei ,? legea care reglementeaza acest domeniu este L333/2003 .
Iar in urma unui control efectuat de politie s-a incheiat un proces verbal pe motiv ca pantalonii si pantofii nu erau primiti de la firma ( ci erau haine propri) iar pantalonii si pantofii nu au fost inscriptionate cu insemnele unitatii doar restul echipamentului era inscriptionat .In procesul verbal s-a mentionat ca firma a fost sanctionat sub incidenta art 42 alin 1 din 333/2003 .
Cand si in ce conditiii pot contesta sanctiunea ??? sau mai bine zis <<<se poate contesta>>
??? va rog un raspuns urgent !!! va multumesc anticipat 1
In cazul firmelor de paza dotarea cu echipament de protectie este reglementata asa cum ati precizat de Legea nr. 333/2003 si nu de legislatia privind securitatea muncii care de altfel exclude din definitia echipamentul individual de protectie acel echipament purtat sau folosit de armata, politie ori de alte institutii de ordine publica

In ART. 3 din HG nr. 1.048/2006 privind cerintele minime de securitate si sanatate pentru utilizarea de catre lucratori a echipamentelor individuale de protectie la locul de munca, se mentioneaza:
(2) Sunt excluse din definitia cuprinsa la alin. 1, (adiaca definitia echipamentului individual de protectie)
c) echipamentul individual de protectie purtat sau folosit de armata, politie ori de alte institutii de ordine publica;

In art. 42 din Legea nr. 333/2003 se precizeaza ca
Angajatorii sunt obligati sa doteze personalul de paza si garda de corp cu uniforma, insemne distinctive si, dupa caz, echipament de protectie, pe care acesta le poarta numai in timpul executarii serviciului.
Incalcarea prevederilor art. 42 este sanctionata de
ART. 60
Constituie contravenţii la prezenta lege următoarele fapte:
g) nerespectarea prevederilor art. 24, art. 34 alin. (2), art. 41 alin. (7) şi (9) şi ale art. 42;

Normal ca puteti contesta sanctiunea pentru ca sanctiunii i se aplica dispoziţiile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor. Deasemenea acest lucru este prevazut si in ART. 67
Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei si de aplicare a sanctiunii se poate face plangere, in termen de 15 zile de la comunicare, la judecatoria in a carei raza teritoriala s-a savarsit contraventia.

dar atentie ca
ART. 64
Săvârşirea într-un interval de 3 luni a cel puţin doua dintre contravenţiile prevăzute la art. 60 lit. g) şi h) atrage suspendarea, pe o perioada de la o luna la 3 luni, a dreptului societăţii sancţionate de a încheia noi contracte şi de a angaja personal.
inspectorSSM, utilizator