avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate lucian1986

Activitate lucian1986

In cazul cumpararii unui imobil prin crédito bancar.Sotul vine cu un procentaj de 80,%din valorea apartamentul,(banii provenind din vanzarea unei proprietati din inaintea casatoriei) In cazul unui divort si separarea bunuriilor se va tiene cont de asta?
Buna ziua.Sunt intr-un proces de evacuare si in sedinta publica Instanta a hotarat in numele legii decide :DISPUNE evacuare paratului din imobil ---Cu drept de apel in 5 zile de la pronuntare . Nu inteleg de ce din moment ce dispune evacuarea ii mai da si drept de apel si binenteles a facut uz de el .La ce modalitati de atac impotriva mea ii mai raman in stagiu asta a procesului .Pot apela deja la un executor judecatoresc pentru al evacua sau ma retine ceva? Ms anticipat pentru raspunsuri .Se pare ca daca nu esti in tara sa umbli numai pe la judecatorie, un proces de evacuare poate dura si doi an i#-o
Sunt intr-un proces de evacuare si am castigat un recurs dupa o suspendare a procesului pe motive ca mai era un dosar pe rol si acuma nu stiu dc mi-au mai trimis o Citatie din moment ce in recurs Instanta a hotarat : [Admite recursul formulat de.... Caseaza incheierea atacata si trimite cauza la Judecatoria Timisoara in vederea continuarii judecatii .Definitiva Poate sa ma mai plimba mult ? Ms anticipat pt raspunsuri
Initial avocatul mi-a spus ca cazul meu nu se poate considera o evacuare de urgenta si probabil a mers pe procedura normala .Din august a trecuto k procedura de urgenta .Chiriasul nu are nici un contract cu mn ci doar ca la cumpararea casei trebuia sa-i respect contractul de inchiriere ce il avea cu Primaria pana pe 14.05.2014
Buna seara!Am deschis un proces de evacuare impotriva unui chirias insa am avut 2 termene si nu s`a prezentat.Pe 29 am alt termen insa ma indoiesc ca se v-a prezenta .Ce face judecatorul in cazul asta? .Ca sa castige timp m-a chemat si pe mn in judecata avand pretentia sa ii dau 5000 lei pt imbunatatirile facute ( chiar daca nu as avea pe ce sa-i platesc suma asta .Ce act v-a trebui sa intocmesc in cazul in care accept sa-i platesc suma asta doar sa-l vad plecat din casa .si s-o atasez la dosar .Ms anticipat pt raspunsuri
Buna seara.Am fost chemat in judecata de ocupantul casei pe motiv :Pretentii Vrea sa-i dau 5000 lei (contravaloarea imbunatatirilor) dar sa fiu sincer nu ii pot da nici 200 in ce conditi mi-o lasa.Intrebarea mea e : Deobicei cand chemi pe cineva in judecata nu iti cer si dovezi,sau te cred pe cuvant ? Deasemenea i-a cerut Instantei dreptul de retentie asupra imobilului ...are acest drept? Pff de ce dureaza atat de mult o evacuare fara titlu de proprietate .Am aproape un an jumate de cand ma judec .Daca ma puteti sfatui ce sa fac in continuare sa accelerez evacuare v.as fi recunoscator .Ms anticipat
Buna seara .Prin urmarea cumpararii unei case am mostenit un chirias care nu se da dus chiar daca nu mai are nici un contract .Intrebarea mea e : Daca reusesc sa intru in proprietatea mea cand nimeni nu e acasa si schimb yala ca sa evit conflictul (sa evit procesul penal)... la ce m-as putea astepta pe parte legala din partea lui ? Ms anticipat
Buna seara.Pe data de 8 iulie am avut un proces de evacuare cu niste chiriasi , care spre surprinderea mea s-a suspendat #-o : citez :Solutia pe scurt: Suspendă judecarea cauzei în baza art. 413 alin. 1, pct. C.p.c.
Document: Încheiere - Suspendare .Citind articolul am dedus ca ar fi din cauza unui proces asupra mea cu OBIECTUL- pretentii de imbunatatiri asupra imobilului(ceea ce nu e adevarat ,X-( Asa de multe imbunatatiri i-a facut casei in ultimi 28 ani incat se vede caramida ,parchetul se lasa si numai fisuri pe pereti .Oare cand m-a chemat in judecata nu i s-a cerut dovezi(probe) sau o cred pe cuvant ? Ce ar trebui sa fac incat sa accelerez un pic lucrurile sa nu ma prinda Craciunul ;))? Mi s-a cerut o copie a actiuni de suspendare din dosar ,avocatul poate sa o scoata de la arhiva sau trebuie sa mearga (imputernicitul meu) deoarece sunt plecat din tara ? Ms anticipat , o seara placuta-n continuare
i-am si notificat prin intermediul unui executor judecatoresc ,dar sustin ca nu au primito si cand merg sa vb cu ei imi spun sa ii dau in judecatat( numai asa pot trage de timp si sa stea abuziv ) Multumesc pt raspunsuri
Da,sunt unic proprietar si chiriasi i-am " mostenit " de la primarie .Din moment ce sunt chiriasi Primariei ,imi pot face intrarea in posesie ? Ms anticipat