avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Activitate claudettee

Activitate claudettee

Nu. De la biroul de mediere nu mi s-au comunicat toti acesti pasi. Acordul a fost incheiat la mediator si atat.., spuneti-mi va rog ce trebuie facut in continuare..,
Buna ziua.
Am un copil de 2 ani, dintr-o relatie de concubinaj. Copilul este recunoscut de tata, insa noi nu am locuit niciodata impreuna.
In urma unui acord la mediator, am stabilit de comun acord exercitarea autoritatii parintesti numai de catre mine si vizitarea copilului la domiciliu.
Acest acord privind autoritatea parinteasca exclusiva imi ofera dreptul de a lua decizii fara consultarea tatalui, precum si calatoria cu minorul in afara tarii fara acordul acestuia?
Daca tatal vine si ia minorul cu forta de la domiciliu, pot chema politia sau cum ar trebui sa procedez?
Va multumesc
Aceasi problema am intampinat-o si eu, pt ca tatal nu a vrut sa semneze. Meegeti cu curaj la autoritatea tutelara si cereti sa vi se primeasca dosarul pt indemnizatie , atasand actelor dvs, o declaratie pe propria raspundere cum ca dvs si tatal numai locuiti impreuna si ca acesta refuza sa va semneze pt obtinerea indemnizatiei. Apoi, dupa depunerea dosarului, cei de la autoritatea tutelara vor veni in ancheta sociala la dvs pentru a stabili ca dvs nu locuiti cu sotul si ca fetita se afla la dvs si ca dvs va ocupati de cresterea si educarea ei. Vor incerca sa va spuna ca nu va primesc dosarul, dar insistati, pt a sunt obligati sa vi-l primeasca. E dreptul dvs, nu renuntati! Eu nu am renuntat, si am castigat.
Am inteles. Insa, doresc sa obtin ca in caxul in care el solicita program de vizita, sa fie in prezenta mea, nu in prezenta amantei sale, asa cum doreste el. Pe ce motive pot solicita cavaceste vizite sa fie in prezenta mea? Si inca ceva... daca procesul il voi deschide acum, bebelusul avand 6 luni, pensia de intretinere pt minor o pot cere retroactiv, adica din prima luna de viata a copilului? Lui ii este frica ca poate fi urmarit penal pentru abandon si ca va fi nevoit sa plateasca pejsia retroactiv, fapt ce ar putea duce la inchiderea lui pentru nerespectare, deoarece spune ca nu are bani, desi este salariat, banii lui fiind consumati de diverse domnisoare cu care isi ocupa timpul si de parintii lui cu care sta, si nu au venit.si inca o intrebare.. daca sediul firmei mele este acasa, acest lucru poate reprezenta o piedica intr-un proces pentru custodia celui mic? Mentionez ca sediul este intr-un coltisor din apartakejt, adica balconul. Va multumesc
Multumesc pentru raspunsuri si pentru promptitudine! In urma raspunsurilor dvs, ma simt mai linistita. O singura intrebare mai am... mama mea, membrii familiei in fata caruiamau avut loc acele amenintari, pot depune marturie la proces? Ceea de ma intereseaza este cum sa folosesc toate aceste probe in folosul meu si al copilului meu, sa me lasesa traim linistiti...si inca ceva... pot solicita la proces o expertiza psihiatrica a tatalui?
Buna ziua.sunt mama unui bebelus de cateva luni rezultat dintr-o relatie de concubinaj.bebelus a fost recunoscut legal de catre tata, desi eu si tatal sunrem despariti de cand eram inaarcinata, iar minorul locuiese in prezent cu mine la domiciulul parintilor mei.desi tatal nu s-a interesat de copil deloc si necontribuind la cresterea lui cu nimic, doar vine si il viziteaza uneori, acum ma ameninta ca imi va lua copilul.am martori e pot sustine ca in timpul sarcinii eu am locuit cu parintii si el cu paritii lui, si ca ma ocup singura ee crestea si educarea minorului.in prezent eu am o firma, astfel realizand un venit de 18000 de lei pe an, tatal fiind salariat la o alta firma. Cum pot obtine decaderea din drepturile parintesti a tatalui minorului? Sau o cutodie exclusiva si deept de vizita al minorului numai in prezenta mea? Men4ionez ca tatal este o persoana violenta, in timpul sarcinii amenintandu-ma, toate aceste amenintari avand loc in prezenta mamei sau familiei.am facut greseala de a tree copilul pe numele lui, cum pot proceda pentru a il eecarea din drepturi? Va multumesc