avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate blackbeauty7

Activitate blackbeauty7

Răspuns la discuția Divort - competenta teritoriala
Am uitat sa precizez , el nu e cetatean american si eu nu ma aflu in América, e posibil desfacerea casatoriei .?fara consimtamantul ambelor parti ?
Va multumesc, nu e ceea ce eu doresc ci sotul meu care e acolo m-a anuntat ca divorteaza fara ca el sa fie cetatean american, si fara ca eu sa fiu de acord, ma aflu in tara.
Buna seara, as dori sa stiu daca e posibil desfacerea unei casatorii inregistrata in Romania in afara tarii .
Poate cineva sa mi confirme daca exista un organism,, Court,, in SUA, Illinois ,care ar avea drept legal sa aprobe o sentinta de divort fara acordul di prezenta ambelor parti ?

Va multumesc ,


Răspuns la discuția Cheltuieli de divort
Va multumesc, nu e posibil ca fim prezenti in tara, locuim in afara tarii doar eu as putea fii prezenta , ce date /acte am nevoie de la sot el neputand prezentandu-se si daca ma puteti informa aprox,o idee de costuriile respective.
Am divortat de vreo 2 ani sotul abandonand domiciliul conjugal neputand fii localizat,la proces nu am stiut de partaj , am cumparat o locuinta in timp ce eram casatoriti dar sotul nu a contribui cu nimic,e dispus sa-mi trimita un document care sa justifice ca nu are nici o pretentie dar nu stiu exact ce sa.-i cer,locuieste in strainatate in afara UE, e valabil un document la consulatul tarii respective sau doar la notar?

Prin hotarare judecatoresca se stabileste plata minima ptr. pensie alimentara pana la 18 ani, platitorul (tatalnu lucra la momentul respectiv plecat in strainante fara urma) a abandonat domiciliul conjugal de la varsta de 2 ani a copilului care are acum 19 ani si studiaza in straiatate, e obligat paratul (tatal ) sa plateasca din urma pensia alimentara are vesti de la el localizat , sau nu mai are nici o valoare juridica dupa atata timp o decizie judecatoreasca?
Buna seara, va rog daca poate cineva sa-mi spuna aproximativ cheltuieliile unui divort amiabil, si durata acestuia locuiesc in strainatate fiind separati in fapt de mai bine de 15 ani, nu sunt copii minori.
Amandoi locuim in afara tarii in parti diferite , ce acte am nevoie sa-i cer sotului in vederea incheierii divortului?

Va multumesc,
Buna ziua, in primul rand va multumesc ptr. raspunsul rapid dar continui sa am ceva nelamuriri in cazul meu in particular :

Care sunt demersuriile ce e necesar ptr. partaj? nu exista posibilitatea de a lua legatura cu ex sub nici o forma( in momentul disparitiei lui locuiam in chirie ,Locuinta actuala e cumparata doar de mine cu banii castigati in strainatate,desi eram legal casatoriti )Locuiesc in strainatate impreuna cu baiatul meu care mi-a fost incredintat in urma divortului, divortul a durat ceva timp neputand fi localizat va trebui sa trec prin aceiasi procedura anevoiasa si costisitoare ptr. partaj?
Buna ziua , din discutiile anterioare am inteles ca nu exista un termen ptr. revenirea la numele anterior in urma divortului dar ca trebuie sa se faca cat mai repede posibil.
In ce masura poate afecta trecerea la numele de fata,accesul legal, vanzare proprietatiile,locuinta cumparata dupa plecarea sotului ,titulri de proprietate obtinute pe numele de casatorie (nu s-a facut partaj,cealanta parte fiind disparuta plecata de mai bine de 20 de ani din tara,bunuriile obtinute nefiind obtinute in urma casatoriei)
E necesar un nou contract cumparare,cum se realizeaza toate aceste gestiuni?
Va multumesc anticipat,
Buna ziua,

Sunt un tanar de 25 de ani, actualmente locuiesc in strainatate si doresc sa stiu care sunt pasii para accesare fonduri nerambursabile ptr. infiintarea unei plantatii de nuci in mediul rural.
Detin in proprietate 5.000 m2 de teren situat in doua locuri diferite.

Conditii ptr. accesare .
Ce cantitate as putea opta ptr. aceasta investitie.

Va multumesc.