avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate simion_adrian1982

Activitate simion_adrian1982

Sunt proprietar al unei cote dintr-un teren care se vrea dezmebrat. In mod normal cota mea de teren este cea mai indepartata de drumul de acces.
Eu am solicitat o cale de acces auto (nu servitute) pentru terenul meu, dar ceilalti proprietarui nu sunt de acord. Am incercat sa ajungem la un consens dar se pare ca nu se poate.
Mentionez ca acest teren este in continuarea curtii mele dar la care nu am acces auto (sunt garduri, constructii, etc)
Acum sunt amenintat ca ma vor da in judecata pentru ca vreau acea cale de acces auto.
Cam care ar fi sansele mele in instanta?
Multumesc.
Buna ziua,

Am in vedere achizitionarea unui teren care este scos la licitatie. Ce ar trebui sa stiu inainte de a participa la licitatie?
Ma intereseaza sa construiesc o casa (p+1) pe el.
Ma gandeam ca ar trebui sa ma duc la primarie pentru un certificat de urbanism de informare.
Extrasul de carte funciara mai este util in cazul in care se stie ca este executat silit?

Multumesc pentru raspunsuri.
Adrian.
Răspuns la discuția Amenda trusa de prim ajutor
Lipsa trusa prim ajutor.
Nu am PV-ul in fata in acest moment.
Mi-a dat 4 puncte de amenda si 360 RON.


slai a scris:
Amenda, indiferent ca politistul va fost simpatic sau antipatic, e pe bune. Motive de anulare nu prea aveti, mai bine solicitati transformarea acesteia in avertisment, datorita gravitatii reduse a faptei.

Mie nu mi s-a parut normal motivul opririi si controlarea mea pana imi gaseste ceva.
Din cate stiu nu mai au voie sa te opreasca decat daca ai incalcat legea sau sa te legitimeze.
Legea nu o incalcasem si i-am dat actele care erau in regula. Pe urma a tot cautat motiv sa imi dea amenda.
Asta nu mi se pare normal. Pana la urma imi dadea amenda ca nu am sapca.
Buna ziua,

In urma cu 2 saptamani am fost oprit de un agent de circulatie la ora 23 in localitatea unde locuieste tatal meu.
Acesta mi-a cerut actele la control si eu l-am intrebat motivul pentru care m-a oprit. Raspunsul acestuia m-a socat: "Pentru ca circulati noaptea pe raza localitatii"
Eu i-am zis ca acesta nu este un motiv sa ma opreasca si i-am cerut ordinul de serviciu prin care sa demonstreze ca are voie sa ma opreasca la ora aceea si in zona aceea.
Acesta a refuzat si a zis sa ma duc cu el la Sectia de Politie daca vreu sa il vad.
Dupa refuzul acestuia am sunat la 112 sa reportez abuz-ul si am fost expediat de politistul cu care am vorbit pe motiv ca el nu are ce sa faca.
Intre timp politistul a zis ca o sa ma testeze si cu etilotestul.
Am fost tras intr-o parcare si m-a pus sa deschid portbagajul in care aveam mancare deoarece a doua zi urma sa fac pomana pentru mama mea.
Dupa ce i-am explicat ce am in portbagaj si motivul pentru care portbagajul era plin mi-a cerut sa ii arat trusa de prim ajutor, triunghi-ul si extintorul.
Din pacate trusa de prim ajutor nu o mai aveam in masina in acel moment (probabil imprumutand-o).
Imediat ce a vazut ca nu am trusa s-a dus la masina si a zis ca imi da amenda.
Cand eu i-am spus ca m-a oprit pentru altceva el a raspus ca m-a oprit deoarece el stia ca eu nu am trusa de prim ajutor.
Martora este viitoarea sotie care a ramas si ea surprinsa ca nu avem voie sa circulam noaptea in localitate fara sa fim opriti.
Pe langa acest lucru ne-a retinut 45 de minute (vizibil ofticat ca am sunat la 112) si cand m-am dus la masina sa imi cer actele deoarece au trecut 45 de minute m-a amenintat ca daca vrea el ma duce la sectia de politie sa ma aprenteze si ca ma tine acolo toata noaptea.
Masura lui nu m-a speriat si l-am somat sa imi dea actele altfel voi pleca in 5 minute.
Mentionez ca nici o alta masina nu a fost oprita macar (au trecut 6 masini) pentru un control si nu am mai fost testat nici cu etilotest-ul.
Eu am refuzat sa semnez si amenda a venit acasa unde in necunostinta a fost semnata de vecina mea.
Stiu ca pot contesta amenda dar am nevoie de articolul clar pe care il pot invoca in aceasta situatie.
Din pacate aceasta este o practica obisnnuita pentru ei, mai multe rude spunandu-mi ca stau efectiv dupa copaci si oprind oameni care merg pe bicicleta sau pe jos sa ii legitimeze.
In schimb rata furturilor din localitate nu a scazut deloc.