avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate edyflo

Activitate edyflo

Daca te angajezi din somaj beneficiezi de un nr de salarii compensatorii. Un art. zice ca nu te trebuie sa te angajezi la o instituție unde ai mai lucrat in ultimii doi ani. Poți beneficia de salarii compensatorii daca devii angajatul unei instituții la care ai mai lucrat in ultimii doi ani , dar ai ocupat întotdeauna locul de munca in urma unui concurs (examen scris si practic)?
Răspuns la discuția schimbare propietar locuinta
cum adica cu "drept de habitatie viajera"?
buna seara! parintii vor sa treaca apartamentul pe numele meu dar eu mai am frati (ei zic ca sunt de acord). ce fel de contract sa fac pt ca ceilalti frati sa nu poata vrodata sa-si cera drepturile (in cazul in care se razgandesc vreodata)?
Discuție auto
buna ziua! daca cumperi o masina de la o persoana care a luat-o de la alta persoana (dar are talon fiscal de la proprietar) cum se procdeaza?
deci persoana care o vande nu a inmatriculat masina pe numele lui , ci masina este inmatriculata pe numele fostului propietrar (dar are talon fiscal de la propietar). a cumaparat-o dar a nu a inmatriculat-o pt ca vrea sa o vanda
Răspuns la discuția cadastru
deci la cartea funciara este atasat cadastru si intabularea? certificatul fiscal se poate elibera fara cadastru si intabulare?
Discuție cadastru
se poate face o vanzare a unui apartament fara cadastru? certificat cadastral/ certificat fiscal sunt doua lucruri diferite?
buna seara! daca un imobil (apartament, garsoniera) nu este intabulat, cum poate demonstra proprietarul ca va fi intabulat?
Răspuns la discuția CCC
multumesc!
Răspuns la discuția CCC
intre mai 2014 si aprilie 2015 apar pe stagiul de cotizare pe luna iulie 2014 cu 0 lei si mi s-a spus ca nu pot beneficia de CCC? ....
Pot benificia de CCC daca pe anul 2013-2014 am lucrat cu contract pe perioada determinata (1 septembrie 2013 / 31 august 2014) cu mentiunea ca la 1 iunie 2014 titularul postului pe care am fost a revenit. Doua saptamani din iunie 2014 am fost platita la plata cu ora si am primit ca lichidare o suma de 1900 roni tot in luna iunie 2014. Pe luna iulie 2014 apar pe stagiul de cotizare cu 0 lei. Ce reprezinta suma de 1900 roni lichidare pe care am primit-o? Reprezinta banii de concediu pe lunile iunie /iulie/ august 2014? Pot beneficia de CCC?
O alta solutie poate fi incetarea contractului pe o perioada determinata pt ca dupa 3 luni sa fie incheiat un nou contract de munca pe o alta perioada determinata ( 1an)? Ce pot face in acest caz pt a beneficia de CCC?
copilul s-a nascut pe 30 aprilie 2015

Contractul de munca a fost pe perioada determinta dar a revenit la post titularul la data de 1 iunie 2014 (lucrez in invatamant si am ocupat un post pe perioada determinata dar rezervat - ceea ce inseamna ca titularul poate reveni la post).
Cei 1900 lei mi s-a spus ca reprezinta lichidarea atat.
Deci la 1 iunie 2014 a revenit titularul , eu la 1 septembrie 2014 am ocupat din nou un post pe perioada determinata. Pot beneficia de CCC daca de la incheiera unui contract de munca pe perioada deteriminata am incheiat un alt contract (la un interval de 3 luni) . DINTRE CELE 3 LUNI (PERIOADA DINTRE CONTRACTE), LUNA IULIE 2014 NU AM NIMIC PE STAGIUL DE COTIZARE.
multumesc!
Răspuns la discuția CCC
intre mai 2014 si aprilie 2015 apar pe stagiul de cotizare pe luna iulie 2014 cu 0 lei si mi s-a spus ca nu pot beneficia de CCC? ....
Pot benificia de CCC daca pe anul 2013-2014 am lucrat cu contract pe perioada determinata (1 septembrie 2013 / 31 august 2014) cu mentiunea ca la 1 iunie 2014 titularul postului pe care am fost a revenit. Doua saptamani din iunie 2014 am fost platita la plata cu ora si am primit ca lichidare o suma de 1900 roni tot in luna iunie 2014. Pe luna iulie 2014 apar pe stagiul de cotizare cu 0 lei. Ce reprezinta suma de 1900 roni lichidare pe care am primit-o? Reprezinta banii de concediu pe lunile iunie /iulie/ august 2014? Pot beneficia de CCC?
O alta solutie poate fi incetarea contractului pe o perioada determinata pt ca dupa 3 luni sa fie incheiat un nou contract de munca pe o alta perioada determinata ( 1an)? Ce pot face in acest caz pt a beneficia de CCC?
copilul s-a nascut pe 30 aprilie 2015