avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC

daca dintre cele 12 luni, o luna nu am carte de munca mai pot beneficia de ccc? mentionez ca am lucrat in invatamant si in luna respectiva (cand nu am avut carte de munca) am fost platita la plata cu ora fara carte de munca.
Ultima modificare: Miercuri, 5 August 2015
edyflo, utilizator
Cel mai recent răspuns: edyflo , utilizator 20:01, 5 August 2015
1. Daca ati fost platita cu ora inseamna ca ati avut un venit profesional impozabil care va fi luat in calculul indemnizatiei pentru CCC.

2. Pentru aceasta trebuie sa aveti o adeverinta eliberata de unitatea de invatamant sau de ANAF care sa arate veniturile nete lunare din acea perioada.
Pot benificia de CCC daca pe anul 2013-2014 am lucrat cu contract pe perioada determinata (1 septembrie 2013 / 31 august 2014) cu mentiunea ca la 1 iunie 2014 titularul postului pe care am fost a revenit. Doua saptamani din iunie 2014 am fost platita la plata cu ora si am primit ca lichidare o suma de 1900 roni tot in luna iunie 2014. Pe luna iulie 2014 apar pe stagiul de cotizare cu 0 lei. Ce reprezinta suma de 1900 roni lichidare pe care am primit-o? Reprezinta banii de concediu pe lunile iunie /iulie/ august 2014? Pot beneficia de CCC?
O alta solutie poate fi incetarea contractului pe o perioada determinata pt ca dupa 3 luni sa fie incheiat un nou contract de munca pe o alta perioada determinata ( 1an)? Ce pot face in acest caz pt a beneficia de CCC?
Ultima modificare: Miercuri, 5 August 2015
edyflo, utilizator
Spuneti care este data prezumata a nasterii copilului.
copilul s-a nascut pe 30 aprilie 2015.
dupa cum am mentionat am lucrat din nou cu contract de munca pe perioada determinat (1 septembrie 2014 - 31 august 2015)
Ultima modificare: Miercuri, 5 August 2015
edyflo, utilizator
1. In acest caz cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC sunt mai 2014 - aprilie 2015.

2. In toate aceste 12 luni ati avut venituri din salarii (inclusiv din plata ci ora) deci puteti benficia de indmnizatie pentru CCC.

3. - Depuneti la Primarie actele necesare pentru indemnizatia pentru CCC.
- Lista cu actele necesare o luati tot de la Primarie.

Alte discuții în legătură

Concediul crestere copil ContSters363911 ContSters363911 Buna ziua!Va deranjez si eu cu o problema… in anul scolar 2014-2015 am fost angajata la scoala pe perioada determinata( 31 aug 2015).In contractul de munca ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de somaj dupa cim cu jumate norma si concediu crestere copil? Mira_A Mira_A Buna ziua, Beneficiez de somaj daca am lucrat inainte de a intra in concediu crestere copil cu norma 6 ore timp de cel putin un an? Am fost in concediu ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil larisal larisal Buna ziua, Ma aflu in urmatoarea situatie: sunt insarcinata in luna a II -a si urmeaza sa nasc in luna iunie. La firma la care lucrez sunt incadrata cu ... (vezi toată discuția)