Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... cadastru
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

cadastru

se poate face o vanzare a unui apartament fara cadastru? certificat cadastral/ certificat fiscal sunt doua lucruri diferite?
1. NU
2. DA
Nu este posibila vanzare-cumparare fara cadastru si intabulare la Cartea Funciara.
Certificatul cadastral si certificatul fiscal sunt diferite,certificatul cadastral il elibereaza Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara(OCPI)iar certificatul fiscal organul fiscal in raza caruia este situat imobilul si arata daca sunt achitate la zi, catre stat,taxele si impozitele care privesc imobilul respectiv.
deci la cartea funciara este atasat cadastru si intabularea? certificatul fiscal se poate elibera fara cadastru si intabulare?