avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate legal_man

Activitate legal_man

Buna seara,

As vrea sa va intreb, cum se poate demite un presedinte al unei asociatii de locatari, presedinte care a ramas singur, toti ceilalti din comitet au demisionat dar el refuza sa-si dea demisia si sa predea stampila fostului cenzor.

Toti ceilalti au demisionat din cauza lui pentru ca ia decizii de unul singur, fara a detine vreun document scris/semnat de catre locatari (acord renovare terasament, renovare ghena, camera femeie de serviciu, etc.)

Multumesc,
Răspuns la discuția Rog ajutor drept de proprietate
Ma poate ajuta cineva cu ceva idei ?...ca avocatul pe care-l am...a zis sa asteptam, va face recurs....dar nu mi-a zis si ce sanse am sa-mi recuperez acel teren
Răspuns la discuția Rog ajutor drept de proprietate
...problema este ca am angajat si un avocat...si acesta este deznodamantul.
El ma asigura ca situatia este sub control, dar, din cate vad eu nu prea este deloc sub control.
Asta in conditiile in care, dupa fiecare infatisare platesc avocatul din pensia mea...chiar si cand au fost infatisari care s-au amanat mi-a cerut bani.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatorul caz: locuiesc la casa in Ilfov si in spatele casei am paralel cu casa o portiune de loc (1 m latime / 25 lungime), loc ce apare in actele de cadastru, dar datorita faptului ca vecinii depozitau tot felul de lucruri rezemate de peretele casei (provocand igrasie, mucegai, etc.) am vrut sa pun o plasa de sarma.
Vecinul nici nu a vrut sa auda de asta, am incercat si cu vorba buna, macar sa nu mai rezeme nimic de peretele casei, dar degeaba.
Din acest motiv am ajuns la judecatorie, unde, dupa nenumarate infatisari (la majoritatea nu s-a prezentat invocand faptul ca nu are avocat), judecatorul a decis sa se faca expertiza pentru acel loc.
Dupa expertiza (expertul platit de mine nici macar nu m-a bagat in seama), acesta probabil fiind mituit a scris in raportul de expertiza ca ramane la aprecierea judecatorului stabilirea proprietatii si utilizarii acelui lot (1 m latime / 25 lungime).
La utlima infatisare judecatorul a stabilit ca raportul de expertiza sa fie avizat si de catre O.N.C.P.I (Oficiul de cadastru si intabulare).
Acesta nu s-a prezentat la O.N.C.P.I, am fost la O.N.C.P.I si am depus o cerere in care am mentionat sa nu-i avizeze acel raport de expertiza intrucat nu corespunde cu realitatea, mai exact cu actele mele cadastrale (obtinute acum 8 ani tot de la O.N.C.P.I).
Am primit acelasi raspuns de la O.N.C.P.I: ramane la latitudinea judecatorului cui atribuie acel loc.
V-as ruga sa-mi spuneti, in cazul in care prin absurd i se da vecinului castig de cauza, eu ce pot face ? Acel lot imi apartine totusi, lucru confirmat si de catre actele mele de cadastru si intabulare.
Mai mult ca sigur cred ca vecinul a mituit expertul si cel mai probabil si pe cei de la O.N.C.P.I.

Va multumesc pentru ajutorul acordat.
O sa-i pun copiile procesului verbal de sigilare si verificare intr-un plic si o sa-l trimit cu confirmare de primire catre asociatia de locatari, impreuna cu cererea in care voi preciza sa mi se ia in calcul, ca si pana acum, consumul/indexul inregistrat de noile apometre.
La primaria sectorului 4 stie cineva unde anume trebuie sa ma adresez ? Departament, persoana, site internet, etc. ?
Multumesc.
...am uitat sa precizez: este vorba de sectorul 4 Bucuresti.
Asa mi s-ar parea logic si mie...daca tot exista contoare de apa sa se tina cont de ele, mai cu seama ca sunt si noi, schimbate...nu sa vina un administrator si sa spuna ca sunt singurul care le-am inlocuit si ca nu poate face calcul doar pentru mine...
Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema: acum 1 luna administratorul a afisat la avizier o foaie cu urmatorul continut: "va rugam ca pana la data de: sa va faceti verificarea etrologica a apometrelor sau sa le schimbati cu firme autorizate de montaj si contoare cu lasa de precizie C".
Mi-am cumparat contoare (apometre) urmand ca peste 1-2 zile sa mi le inlocuiesc singur si apoi sa vina un instalator autorizat BRML (Biroul Roman de Metrologie Legala) pentru a constata ca sunt montate corect si pentru a le sigila. Azi cand i-am spus acest lucru administratorului mi-a spus ca degeaba le schimb intrucat nimeni nu si le-a mai schimbat (desi imi este greu sa cred asta, dorinta lui a fost inca de la inceput sa se treaca la "pausal" pentru ca ii este lene sa faca calcule) si in acest caz, nefiind peste 50 % procentul celor care si le schimba...voi fi calculat tot la "pausal".
V-as ruga sa-mi spuneti ce demersuri legale pot urma astfel incat sa mi se poata calcula atat cat consum.
Mentionez ca vechile apometre aveau intr-adevar mai mult de 4-5 ani dar blocul este/a fost contorizat.
Unde pot reclama aceasta situatie ?...lasand la o parte faptul ca el a ramas singurul reprezentant legal al unui bloc cu 10 etaje si 2 scari (80-90 apartamente)...au demisionat si cei din comitet, a mai ramas doare el si vicepresedintele, dar el "taie si spanzura" dupa bunul plac.
Unde pot semnala ilegalitatile pe care le face: obliga locatarii chiar si dupa schimbarea apometrelor la plata in sistem "pausal" a apei, comitetul executiv al blocului nu mai exista (candva erau 7 persoane: presedinte, vicepresedinte, administrator, comitet - 2 persoane), etc. ?
Cum pot sa-l determin sa platesc apa atat cat consum si eventual partile comune (apa utilizata de xcatre femeia de serviciu pentru spalarea holurilor/igiena) ? Unde pot reclama acest abuz ?...ne spune sa schimbam apometrele cu unele noi, omologate de catre BRML, apoi ne obliga sa platim tiot "pausal"...desi am investit ceva bani, i-am explicat ca nu ma intereseaza de restul locatarilor si mi-a zis ca doar pentru mine nu poate si nici nu vrea sa faca calcule la apa...

Multumesc.
Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema: acum 1 luna administratorul a afisat la avizier o foaie cu urmatorul continut: "va rugam ca pana la data de: sa va faceti verificarea etrologica a apometrelor sau sa le schimbati cu firme autorizate de montaj si contoare cu lasa de precizie C".
Mi-am cumparat contoare (apometre) urmand ca peste 1-2 zile sa mi le inlocuiesc singur si apoi sa vina un instalator autorizat BRML (Biroul Roman de Metrologie Legala) pentru a constata ca sunt montate corect si pentru a le sigila. Azi cand i-am spus acest lucru administratorului mi-a spus ca degeaba le schimb intrucat nimeni nu si le-a mai schimbat (desi imi este greu sa cred asta, dorinta lui a fost inca de la inceput sa se treaca la "pausal" pentru ca ii este lene sa faca calcule) si in acest caz, nefiind peste 50 % procentul celor care si le schimba...voi fi calculat tot la "pausal".
V-as ruga sa-mi spuneti ce demersuri legale pot urma astfel incat sa mi se poata calcula atat cat consum.
Mentionez ca vechile apometre aveau intr-adevar mai mult de 4-5 ani dar blocul este/a fost contorizat.
Unde pot reclama aceasta situatie ?...lasand la o parte faptul ca el a ramas singurul reprezentant legal al unui bloc cu 10 etaje si 2 scari (80-90 apartamente)...au demisionat si cei din comitet, a mai ramas doare el si vicepresedintele, dar el "taie si spanzura" dupa bunul plac.
Unde pot semnala ilegalitatile pe care le face: obliga locatarii chiar si dupa schimbarea apometrelor la plata in sistem "pausal" a apei, comitetul executiv al blocului nu mai exista (candva erau 7 persoane: presedinte, vicepresedinte, administrator, comitet - 2 persoane), etc. ?
Cum pot sa-l determin sa platesc apa atat cat consum si eventual partile comune (apa utilizata de xcatre femeia de serviciu pentru spalarea holurilor/igiena) ? Unde pot reclama acest abuz ?...ne spune sa schimbam apometrele apoi ne obliga sa platim tiot "pausal"...desi am investit ceva bani, i-am explicat ca nu ma intereseaza de restul locatarilor si mi-a zis ca doar pentru mine nu poate si nici nu vrea sa faca calcule la apa...

Multumesc.
Exista vreo lege care reglementeaza aceasta problema ?...sa i-o arat sa-si bage mintile in cap :)
Buna ziua.

Am si eu o foarte mare dilema: administratorul a lipit un afis la avizier in care a scris ca trebuie sa schimbam sau sa reetalonam vechile apometre....daca le schimbam sa le schimbam numai cu contoare cu clasa de precizie C (nu B). In comert se gasesc numai cu clasa de precizie "B", legea ce specifica ?

Multumesc, o zi buna.