avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelamariaana

Activitate mihaelamariaana

Doi frati si-au construit cate o casa in curtea mamei lor cu acordul verbal al acesteia in urma cu aproximativ cinci ani.Primul cu autorizatie pe numele mamei celalalt fara autorizatie ,dar finalizand lucrarile anul trecut.Casele se afla intr-un sat din Giurgiu.Acum au aparut probleme iar mama vor sa-i dea afara din curte .Au martori care sa dovedeasca ca mama lor a fost de acord ca sa ridice casele .Pe titlu de proprietate este trecuta doar ea .Tatal lor la acel moment era dat disparut si se presupune a fi decedat.Ce se poate face?
Am avut termen de judecata, dar pronuntarea s-a amanat cu 10 zile.Sunt obligat sa merg ?Hotararea va fi citita public atunci?Este vorba despre o judecata prin procedura simplificata.Va multumesc.
Răspuns la discuția Reducere pedeapsa
Sper sa nu gresesc interpretarea, dar as indeplini toate conditiile art 74 Cp vechi cod dupa care eu sunt judecat..Dupa noul cod am citit art 75 si ma incadrez doar la acoperirea imediata a prejudiciului
Răspuns la discuția Reducere pedeapsa
Va multumesc.
Daca mi se reduce pedeapsa pentru procedura simplificata ,pentru circumstantele atenuante mai obtin vreo reducere?
Ce inseamna o fapta penala cu o gravitate redusa? A doua infractiune a mea a fost c-am condus masina 10 metri pe o strada laturalnica doar ca sa incalzesc motorul ,era prin decembrie As putea fi achitat pentru a doua fapta dupa noul cod ?Va multumesc pentru raspunsuri ,incerc sa ma salvez singur Sunt singur intretinator de familie formata din sotie ,doi copii si mama care este nevazatoare.
Sunt trimis in judecata ,avand doua dosare penale pentru conducere fara permis.Doresc daca se poate o procedura simplificata Am recunosut ambele faptePot fi aparat doar de catre un avocat sau imi pot alege un mandatar?Mi se poate da avocat din oficiu ?Daca depun cerere pentru procedura simplificata si se va admite ,ce se intampla dupa aceea va mai fi judecata sau hotararea se va da in camera de consiliu?Nu am antecedente penale.
Daca faptele au fost concurente,deci inainte sa fii condamnat iar primul dosar a ajuns in instanta dupa un an cine te-a condamnat de sapte ori ?Scuza-ma dar nu inteleg Iti multumesc pentru raspuns.
Am vazut pe portal ca am termen pe 5 ianuarie in camera de consiliu dar eu n-am fost citat Sa fie termen de judecata sau judecatorul camerei preliminare face vreo incheiere ceva?
Pot beneficia de reducerea cu 1 /3 a limitelor pedepsei si de o judecata simplificata daca sunt de acord cu probele lor si pedeapsa care mi se va da? Am inteles ca exista un articol 3201 in acest sens .Cand sa cer acest lucru?