avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate marimalutan

Activitate marimalutan

Buna ziua.
Vreau sa construiesc o casa cu parter de 102mp suprafata utila si 125mp suprafata construita intr-o zona fara gaz si canalizare. Pentru a platii autorizatia de constructie cei de la primarie ne-au stabilit valoarea impozitabila cu 130% mai mare ca valoarea estimata a constructiei, astfel ca ne-au cerut o taxa de 1600 lei. Au spus ca nu conteaza ca nu avem toate utilitatile. Se poate asa ceva?
Buna ziua.
Sunt incadrata in invatamant din 1 sept 2003.Am fost angajata fara intrerupere in invatamant pana in sept 2007 cand am intrat in concediu de ingrijire copil care a continuat cu concediul de ingrijire a copilului bolnav pana la 7 ani.
In 1 septembrie ma intorc la catedra.
Doresc sa intreb daca perioada de concediu este recunoscuta ca vechime in invatamant si daca pot fi incadrata in transa de vechime de la 10 ani 15 ani.
Vechimea in munca este identica cu vechimea in invatamant?
Multumesc anticipat
Buna.
Am o prietena care vrea sa divorteze.
Are doi copii minori si locuiesc intr-un apartament pe care sotul ei l-a primit in timpul casatoriei de la tatal lui prin donatie.
Au luat un credit de la banca pe numele prietenei mele la care au girat cu apartamentul.
Sotul ei spune ca v-a fi de acord cu divortul daca prietena mea ii v-a da 2000 de euro si v-a plati ea creditul in continuare (pe care oricum ea il plateste ca el nu lucreaza de ani de zile) iar el v-a parasi apartamentul si o v-a lasa pe ea sa stea in apartament cu cei doi copii. Spune ca e dispus sa faca o hartie la notar cum ca-i cedeaza ei apartamentul.
Va intreb, se poate face o astfel de hartie la notar? poate sa vina cu alte pretentii mai tarziu?
Poate prietena mea sa rezolve altfel situatia si sa nu ramana si cu copii si cu creditul din banca si sa fie nevoita sa se munte in chirie?
Buna.
Sora mea este profesor titular intr-o comuna unde mai este un titular de aceeasi specialitate. Din anul scolar 2013-2014 scolile din comuna se vor comasa si v-a ramane doar un post in specialitatea respectiva. Sora mea are punctaj mai mic ca punctajul celuilalt profesor si conform punctajului cred ca ar trebui sa plece ea.
Totusi celalalt profesor este foarte aproape de varsta de pensionare, mai are doar trei luni dupa ce va incepe anul scolar 2013-2014 pana iese la pensie. Si atunci nu ar trebui sa se tina cont de acest lucru, pentru ca scoala va ramane iar fara profesor titular si v-a trebui sa scoata postul la concurs? ( eu cred ca celalalt profesor urmareste sa ramana si dupa pensionare)
Buna.
As avea o intrebare.
Am fost instiintati ca maine compania care furnizeaza apa rece la noi in bloc v-a sista apa din cauza datoriilor pe care le au 2 apartamente. Noi stam intr-un bloc ANL si nu avem asociatie. Au dreptul sa faca acest lucru? Ce putem face cei care avem facturile platite la zii? Va multumesc
Buna!
As dori sa stiu care ar fi dezavantajele pentru mine daca m-as angaja cu fractiune de norma de 2 ore pe zi cu un salariu de 1000 pe luna?
Ma afecteaza la vechime, la pensie? Voi putea iesi la pensie la aceeasi varsta ca si cei care sunt angajati cu norma intreaga sau v-a trebui sa am mai multi ani lucrati?
Va multumesc