avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters309576

Activitate ContSters309576

Bine, dar cine e persoana asta cu titulatura de mama? E dumnezeu? Daca vine cineva dupa tine sa-ti dea cu o scandura in cap si tu reusesti sa fugi si se impinge in usa, ca mai apoi sa ramana printre usi cu scandura ca in psihopatul ala din The Shining si sa fie in stare sa-ti dea in cap, tu stai sa-ti dea in cap? Usor va mai e unora sa judecati, pana la proba contrarie. Nu i-am dat o palma, am impins-o cu palma, gen ca sa ma apar si a parut ca si cum as fi palmuit-o. Daca ai fi participat vreodata la o incaierare, ai fi vazut ca se mai dau si pumni sau palme neintentionat atunci cand cineva ar incerca sa se apere de agresor. E o chestie instinctuala, nu poti sa te aperi fugind.
"te vei lovi de mentalitatea "uite si pe fica aia care o chinuie pe mama ..am si eu parte de asemenea specimen"" Da, asa este... pana si cei de la politie imi vorbeau de parca eram ultimul infractor.

Dupa ce ca n-am cu ce ma intretine, mai vor sa-mi dea si amenda. Poate ca ma trezesc ca or sa ma bage si in puscarie...
Buna seara,

Ma aflu intr-o situatie foarte ciudata. In urma unui scandal, mama mea a sarit sa ma bata si eu i-am tras o palma si am zgariat-o pe fata din greseala in timp ce incercam sa ma apar. Deja am doua dosare penale, unul pentru ca cica stateam in casa parintilor si altul pentru ca cica mi-am agresat mama, cand de fapt situatia a fost altfel. As dori sa stiu daca ea are dreptul sa ma bata nemaifiind minora? (am 24 de ani) Ce as putea face in cazul in care vrea sa se judece cu mine, ca a zis ca o sa ma taraie prin tribunale si ca nu stiu ce intentioneaza sa faca :O. Mai mentionez ca ea este bolnava psihic, sub tratament si se poarta foarte ciudat de mult timp si tot pe mine vrea sa ma scoata de nebuna.

Cum as putea sa ma apar impotriva acestei 'mame'?
Nu se poate pe cale amiabila pentru ca e o persoana foarte bolnava si nu intelege de consensuri sau de vorba buna. Daca i-as cere iertare, i-as da apa la moara sa imi faca si mai mult rau. Cat e amenda in cazul asta? E posibil sa scap de amenda, fara sa ma impac cu ea?
In urma unor conflicte si a unor amenintari, i-am tras o palma mamei mele si aceasta a facut plangere la politie. A zis ca o sa-si faca certificat medico-legal caci are niste zgarieturi pe fata pe care i le-am facut pentru a ma APARA atunci cand s-a napustit asupra mea sa-mi dea cu o scandura in cap! Politia n-a inteles care a fost de fapt agresorul si m-am trezit cu un dosar penal. Ce poate sa-mi faca? Ma poate da in judecata, pot primi amenda? Mentionez ca nu stie unde locuiesc momentan deci nu stiu cum o sa fiu instiintata in caz ca se intampla ceva. Va rog dati-mi un raspuns. Multumesc!
Răspuns la discuția Ce pot sa fac in cazul asta?
Notarul a chemat-o pe mama mea in birou sa-i spuna ca-i mai 'safe' sa se treaca ea cu uzufruct ca au fost tot felul de cazuri (copchii drogati care dadeau proprietatile sub influenta drogului nu stiu cui). Eu nu stiu ce fel de notar e ala, dar oricum e destul de revoltator ce mi s-a intamplat. Acum nu o sa mai pot dormi de spaima noaptea ca o sa ajung in strada. Garsoniera a fost cumparata din banii MEI.
Răspuns la discuția Ce pot sa fac in cazul asta?
gi-jane2 a scris:

E sursa dvs de venit? Chiria trebuia incasata si folosita de mama , nu de dvs.
La fel si locuinta daca nu ar mai fi inchiriata, tot mama are dreptul sa locuiasca acolo fara dvs pe toata durata vietii ei.
Va trebui sa va gasiti alta sursa de venit si locuit.
Are probleme psihice, e bolnava psihic ? E sub tratament, are un diagnostic?


Da, are probleme psihice GRAVE si e sub tratament.
Răspuns la discuția Ce pot sa fac in cazul asta?
Da, dar totusi e normal ca o persoana bolnava psihic sa beneficieze de astfel de drept? Ea practic ar putea face orice din garsoniera, iar eu nu pot face absolut nimic in legatura cu asta. Mi se pare foarte absurd, mai ales ca atunci cand s-a facut contractul de vanzare cumparare, eu nici macar n-am fost instiintata de acest lucru.
Situatia e in felul urmator: am o garsoniera unde sunt trecuta proprietar, insa mama mea are drept de uzufruct. Aceasta garsoniera este inchiriata si e singura mea sursa de venit, iar acum maica-mea vrea sa ma lase in strada, ea avand totodata niste probleme psihice destul de grave. Ce pot sa fac in cazul asta? Mentionez ca, contractul e facut intre ea si chirias...
Buna seara,

Ma aflu intr-o situatie foarte complicata. Mama are drept de uzufruct asupra garsonierei unde sunt trecuta ca proprietara. Problema e ca a inceput sa-si cam piarda discernamantul, si ma tem sa nu faca ceva cu garsoniera. Ce as putea face in cazul asta? Faza e ca la prima vedere nu pare sa aiba probleme, deci e cam greu de demonstrat ca e labila psihic, decat daca sta cineva sa o observe indeaproape.

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat sau cu vreo idee. Sunt singura la parinti si nu am pe nimeni care sa ma sprijine sau sa ma indrume. Multumesc!