avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate nicoriciclaudia

Activitate nicoriciclaudia

Buna, am urmatoarea situatie: firma platitoare de TVA trimestrial achizitioneaza o masina second in valoare de 2000 euro de la un dealer din Germania . Contractul este intocmit intre persona fizica si firma mea. Intrebarea mea este:
1. Firma devine platitoare de TVA LUNAR pentru ca a efectuat o achizitie de bunuri intracomunitara sau ramane platitor de TVA trimestrial?
2. Contractul se inregistreaza cu taxare inversa sau fara TVA?
Multumesc!
Buna ziua! Ma puteti ajuta va rog,cu fisa postului pentru Masinist la Masini pt. Terasament. Multumesc anticipat!
O asociatie are ca scop realizarea de studii, analize, cercetari si furnizarea de programe de formare profesionala efectueaza un curs in Bruxelles, venitul respectiv este considerat activitate economica? Are obligatia de a se inregistra ca platitor de TVA intracomunitar pt serviciul respectiv? In tara devine platitor de impozit pe profit?
Multumesc anticipat!
Buna ziua
Am urmatoarea situatie: o asociatie -Centrul de studii media si cercetare cod caen 7220, 8559, 8560, neplatitoare de TVA, efectueaza un curs in Bruxelles si face o factura in euro fara TVA, intrebarile mele sunt:
1. Este considerata activitate economica?
2. Asociatia trebuie sa se inregistreze ca platitoare de TVA in Romania pentru a putea factura?
3. Factura va trebui inregistrata ca taxare inversa in cazul in care va trebui sa se inregistreze ca platitoare de TVA?

Multumesc anticipat!
Buna ziua
Am urmatoarea situatie: Firma platitoare de TVA achizitioneaza pe baza de comanda tamplarie termopan (geamuri si usi din termopan, sita, pervaz) si vinde clientului produsul comandat la care adauga procentul de 40% care include transportul, montajul si produsul.
Intrebare este: eu o inregistrez ca marfa sau prestari servicii.
Multumesc anticipat!
Buna ziua
Am urmatoarea situatie: sunt o firma cu cod caen 4677 Comert cu ridicata al deseurilor si resturilor, platitoare de TVA, Impozit pe Profit si as dori sa achizitionez fier vechi de la o alta societate comerciala si sa-l vand la diversi clienti persoane juridice.
Intrebarea este urmatoarea:
Firma mea plateste 3% impozitul retinut la sursa pentru Fondul de Mediu?
Buna ziua
Am urmatorul caz: o firma cu domeniu de activitate "Activitati ale organizatiilor profesionale" cod caen 9412 doreste sa angajeze pe baza contractelor civile formatori (persoanle care fac parte din consiliul de examinare) care sunt numiti de AJP (administratia Judeteana de Pensii), este LEGAL sa le intocmeasca Contracte Civile sau este obligatoriu Contract de Munca. Am uitat sa precizez ca persoanele numite formatorii lucreaza in afara programului de lor de lucru.
Multumesc anticipat!
Buna ziua
Puteti sa-mi spuneti, va rog modificarea din 2016 in baza care lege este.
Multumesc anticipat!
Asociatii firmei au creditat pe parcursul anilor firma cu suma de 700.000 lei. Intrebarea este: asociatii pot renunta la aceasta suma in folosul societatii? Si daca da, puteti sa imi specificati si articolul in baza careia se aplica legea.

Multumesc anticipat!
Buna ziua,
as dori sa-mi spuneti anumite particularitati vis-a-vis de operatiune de achizitie de fier de la persoane fizice si vanzarea lui catre societati comerciale.

daca trebuiesc declaratii suplimentare?
daca e in regula sa-l achizitionez cu borderou de achizitii si dispozitie de plata si sa-l vand cu factura.
daca-l vand cu factura catre societati platitoare de tva, vand cu taxare inversa?
daca-l vand catre soc neplatitoare sau persoane fizice, il vand cu tva?

se depune vreo declaratie la mediu pt fierul valorificat?