Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitie de Autoturism INTRACOMUNITAR
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitie de Autoturism INTRACOMUNITAR

Buna, am urmatoarea situatie: firma platitoare de TVA trimestrial achizitioneaza o masina second in valoare de 2000 euro de la un dealer din Germania . Contractul este intocmit intre persona fizica si firma mea. Intrebarea mea este:
1. Firma devine platitoare de TVA LUNAR pentru ca a efectuat o achizitie de bunuri intracomunitara sau ramane platitor de TVA trimestrial?
2. Contractul se inregistreaza cu taxare inversa sau fara TVA?
Multumesc!
nicoriciclaudia, utilizator