Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozitul retinut la sursa 3% la colectare deseuri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozitul retinut la sursa 3% la colectare deseuri

Buna ziua
Am urmatoarea situatie: sunt o firma cu cod caen 4677 Comert cu ridicata al deseurilor si resturilor, platitoare de TVA, Impozit pe Profit si as dori sa achizitionez fier vechi de la o alta societate comerciala si sa-l vand la diversi clienti persoane juridice.
Intrebarea este urmatoarea:
Firma mea plateste 3% impozitul retinut la sursa pentru Fondul de Mediu?
Daca societatea de unde vreti sa achizitionati deseurile metalice are calitatea de generator trebuie sa-i retineti prin stopaj la sursa 3% din valoarea deseurilor si sa-l platiti catre AFM pana pe 25 luna urmatoare achizitiei.
Daca societatea comerciala respectiva nu e generator ci colector de deseuri, nu tb. sa-i retineti 3%.
Diversii clienti persoane juridice carora doriti sa le vindeti deseurile trebuie sa aibe autorizatie de mediu pt. preluarea deseurilor respective.
Komkao Consulting, Consultant protectia mediului