avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Activitate lazindaliborca

Activitate lazindaliborca

Buna ziua,
Urmeaza sa ma debransez de la Colterm in perioada urmatoare .
Conform actelor firmei care se ocupa de instalarea coloanei comune de gaz si a instalatiei de gaz per apartament :am nevoie de acordul locatarilor care au perete comun cu mine.
Problema este la un vecin sub apartamentul meu.
Vecinul efectiv ma uraste si nu va semna niciodata acel acord,ce pot sa fac eu in acest caz?
Pot sa instalez centrala daca imi lipseste 1 semnatura?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Modificare balcon
Chiar daca in inchid cu termopan?Am 2 vecini care au inchis in termopan si mi-au spus ca au fost la primaria si nu le-a trebuit autorizatie deoarece nu se schimba materialele cu care se face inchiderea balconului(se foloseste geam termopan in loc de geam normal,doar scheletul metalic se modifica cu pvc)

Buna ziua,am si eu nevoie de o informatie.Doresc sa inchid balconul actual(care e format din schelet metalic si sticla groasa cu fir metalic de sus pana jos) sa il fac cu BCA pana la jumate si de la jumate in sus cu termopan.Este nevoie de autorizatie pentru modificari?
Si daca inchid doar in termopan am nevoie si atunci de autorizatie?va multumesc
Răspuns la discuția Reziliere contract Telekom
Da,pot achizitiona alt telefon,dar pe banii proprii.De aceea am facut un abonament mai mare,pentru a primii un telefon OK pe care sa il pot folosii,nu dupa 1 luna sa se strice.Reparatia ar costa 1200 ron,cu 300 de ron mai putin daca reziliez abonamentul.
Răspuns la discuția Reziliere contract Telekom
Dar telefonul nu este indoit,nu a picat ,nu e zgariat,absolut nimic.Doar ca nu am cum sa dovedesc ca aceasta "defectiune " e din vina fabricantului.Exista un caz asemanator .aceasi problema cu un coleg la lucru,a patit aceasi chestie la 2 saptamani dupa cumpararea telefonului.
Am incheiat un contract cu telekom in august 2015.In octombrie mi s-a stricat telefonul primit de la ei,l-am trimis in reparatie cu garantia furnizorului.Am primit telefonul inapoi fara niciun fel de reparatie,pe fisa de reparatie scrie "garantie anulata ,utilizare necorespunzatoare aparat indoit" si la reprezentanta mi-au spus ca placa de baza este indoita.Asta in conditiile in care telefonu VIZIBIL nu are nici o indoitura sau zgarietura,dar mai ales placa de baza care se afla inauntru lui.Ce pot face in acest caz?Am cerut reziliera contractului deoarece nu pot folosii produsul acordat de ei,mi-au spus ca pot platii suma ramasa din abonament ,adica 1500 ron.Am facut reclamatie la ANPC,mai pot face si altceva?Imi cer scuze pentru greseli
Astazi 06.11.2014 mi-a venit un proces verbal de constatare a contraventiei pentru rovinieta pentru data de 11.08.2014.In aceea data avam rovinieta,sunt 100% de asta deoarece cu 5 zile in urma mi-am facuto.Cum pot demonstra ca am avut rovinieta desii nu mai am bonul(nu ma gandeam ca imi vine o amenda dupa 3 luni)?si de ce tocmai acum dupa 3 luni am primit aceasta instiintare?Va multumesc
Buna,astzi am remarcat unele nereguli la plata chetuielilor de bloc:la unele apartamente sunt trecute 1 persoana la plata cheltuielilor(desii locuiesc 2),unii sunt scutiti de la plata cheluielilor(in cazul acesta pe motiv ca este femeie de serviciu).Am observat ca la presedinta blocului este trecuta 1 persoana desii locuiesc 3,si are trecut 0 m apa rece,si 2 apa calda.Pa ana cum nu am stat sa citesc cheltuielile dar un vecin mi-a spus sa ma uit mai atent.Si un caz care ma priveste direct:s-a spart o teava de apa calda la mine in boxa ,au venit cei de la calor au rezolvat dar cica au dat amenda asociatiei ca pe holul boxei se aflau unele "gunoaie" si nu puteau sa ajunga la boxa.Presedinta m-a anuntat ca mi se va adauga la plata chetuielilor suna de 30 lei reprezentand jumatate din aceea amenda.Ma gandesc ca trebuie sa existe o chitanta care sa dovedeasca aceea suma si nu sa imi ceara bani doar asa.Ce e de facut in acest caz,sau cui trebuie sa ma adresez pentru lamuriri?
Discuție Radiere auto
Buna ziua,am si eu o intrebare:Am vandut o dacie acum 10 ani.Anul acesta cand am fost sa plateasc impozitul pe masina actuala a aparut si masina pe care am vanduto si impozitul pe intreaga perioada de cand a vanduto si pana acum(asta in cazul in care pana acum la finante figuram doar cu o masina).Masina vanduta nu a fost radiata deoarece nu am reusit sa dau de omul respectiv.Se poate radia masina fara sa mai plateasc impozitul pe ea?mai ales daca am contractul de vanzare-cumparare care poate dovedii ca masina a fost vanduta acum 10 ani,si mai am si cartea masinii.Multumesc anticipat
Saptamana aceasta a fost o firma de amenajari interioare,mi-au spus ca din moment ce e perete de rigips se poate demola fara autorizatie,din moment ce il ridic din nou inapoi pe acelasi loc si va avea aceasi latime.Doar la peretele de rezistenta mi-au spus ca am nevoie...dar poate renunt la ideea de a lua 10 cm din el.Va multumesc pentru raspunsuri o zi buna:)