avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Activitate super3gina

Activitate super3gina

Discuție act aditional
prelungire cim cu act aditional
Care este sanctiunea in cazul nerespectarii duratei de cel putin 10 zile concediu de odihna neintrerupt?
Răspuns la discuția angajare somer
Multumesc
Răspuns la discuția angajare somer
Nu m-ati inteles.Locul de munca devine vacant abia la 1 mai 2014.Eu am deja pe cine sa angajez doar ca este somer.Si vreau ca la data de 1 mai sa-si inceapa activitatea in locul salariatului care si-a dat demisia si are ultima zi de lucru 30 aprilie 2014.
Răspuns la discuția angajare somer
Ma intereseaza procedura legata de AJOFM.Avand in vedere ca postul devine vacant abia la 1 mai,mai trebuie sa declar locul de munca vacant?Sau pur si simplu fac o instiintare scrisa cum ca angajez somerul si sa i se inceteze indemnizatia de la data de 1 mai si acesta sa o depuna la AJOFM?Sau ii inchei contractul de acum cu data de incepere a activitatii la 1 mai si se duce cu el la AJOFM?
Precizez ca cim va fi pe durata nedeterminata iar persoana respectiva a mai lucrat la noi in ultimii 2 ani.
Discuție angajare somer
Am un salariat care si-a dat demisia si pleaca cu data de 1 mai.Vreau sa angajez in loc pe altcineva care este in somaj (persoana gasita de mine).Care este procedura exacta si ce trebuie sa fac eu ca angajator si persoana pe care vreau sa o angajez?Unde gasesc si eu informatiile corecte despre acest lucru?
am o salariata care mi-a comunicat verbal ca e insarcinata in 2 luni.desi am intrebat-o cu o luna in urma ce se imtampla cu ea ,mi-a zis ca s-a ingrasat.Acum spune ca e in 2 luni desi se vede ca are o sarcina mai inaintata.i-am spus sa imi aduca adeverinta de la medic si ma tot amana.chiar a spus la colege ca ii misca copilul dar pe mine ma minte si spune ca medicul de familie i-a spus ca e in 2 luni.ce pot sa fac in cazul acesta?Am vazut deja ca ii este greu sa mai lucreze.
Răspuns la discuția Concediu medical
este in concediu medical din data de 24.02.2014(asa a anuntat telefonic),iar pana pe 23.02.2014 a fost in concediu ptr.crestere copil pana la 2 ani.Dar daca eu o trec in pontaj cu CM si nu aduce certificatul medical atunci eu cum ma justific daca vreau sa o cercetez disciplinar ptr.absente nemotivate?
Daca aduce cerificatul medical dupa data de 5 martie pot sa il refuz de la plata ?
Daca un salariat lipseste de la serviciu si anunta la telefon ca este in concediu medical dar nu aduce concediul medical pana pe data de 05 a lunii urmatoare (spunand ca este in continuare in concediu medical),ce masuri se pot lua?Pot sa il refuz de la plata?Si cum il trec in pontaj?Cum ramane cu OUG 158/2005?
Răspuns la discuția Salariata la terminare CIC
Multumesc