Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical

Daca un salariat lipseste de la serviciu si anunta la telefon ca este in concediu medical dar nu aduce concediul medical pana pe data de 05 a lunii urmatoare (spunand ca este in continuare in concediu medical),ce masuri se pot lua?Pot sa il refuz de la plata?Si cum il trec in pontaj?Cum ramane cu OUG 158/2005?
super3gina, utilizator
In pontaj il treceti in concediu medical .

De cand este in concediu medical ?

Normele de aplicare a OUG 158/2005:
ART. 88
In intelesul prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, constituie refuzuri
justificate la plata indemnizatiilor urmatoarele situatii:
a) nu se face dovada calitatii de asigurat pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate;
b) neindeplinirea stagiului complet de cotizare, cu exceptiile prevazute de lege;
c) necompletarea tuturor rubricilor din certificatul de concediu medical de catre medicul care a eliberat/vizat respectivul certificat;
d) neprezentarea certificatului de concediu medical in termenele prevazute de lege;
e) acordarea retroactiva a certificatelor de concediu medical in afara situatiilor prevazute de lege;
f) certificate de concediu medical ce depasesc duratele maxime prevazute de prezentele norme;
g) amanarea platii ca urmare a sesizarii comisiilor care efectueaza controlul, de catre angajatorul care constata eliberari nejustificate de certificate de concedii medicale;
h) alte situatii similare temeinic fundamentate.
este in concediu medical din data de 24.02.2014(asa a anuntat telefonic),iar pana pe 23.02.2014 a fost in concediu ptr.crestere copil pana la 2 ani.Dar daca eu o trec in pontaj cu CM si nu aduce certificatul medical atunci eu cum ma justific daca vreau sa o cercetez disciplinar ptr.absente nemotivate?
Daca aduce cerificatul medical dupa data de 5 martie pot sa il refuz de la plata ?
super3gina, utilizator
1. Neprezentarea certificatului de concediu medical in termenele prevazute de lege constituie refuz justificat la plata indemnizatiei.

2. Procedura ar putea fi urmatoarea :
- intocmirea unei note informative in care mentionati ca in urma convorbirii telefonice s-a afirmat ca salariatul este in concediu medical dupa terminarea CCC.

- daca se constata ca a mintit , atunci se va rectifica pontajul /statul de plata si se va ponta absent nemotivat

3. Sau exista varianta demararii cercetarii disciplinare fara a lua in considerare convorbirea telefobnica.