avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate sabynp

Activitate sabynp

Nu ma ajuta foarte mult raspunsul dumneavoastra avand in vedere ca cele doua criterii de constituire a unui country club/gentlemen's club nu sunt satisfacute.
As dori sa stiu care sunt exact pasii pentru a deschide un club privat (cunoscutul concept "country club"). Un spatiu destinat unui numar limitat de membri admisi de catre conducerea clubului in baza unor criterii stabilite si a unei cotizatii.

Ma intereseaza dupa deschiderea acestui local sa stiu care este maniera de inregistrare a platilor efectuate in afara cotizatiei (pentru consumul unor bauturi), care sunt conditiile legate de fumatul tutunului (atat tigari normale, cat si trabucuri), dar si ce piedici exista.

Acest spatiu este clasificat ca proprietate privata, spatiu privat? Pot interzice accesul autoritatilor in cazul in care acestea nu au mandat de perchezitie? (asemenea unui apartament normal)
In cazul in care un membru al unui ONG absenteaza la orele de curs pentru a participa la o actiune a ONG-ului, stiu ca absentele pot fi motivate daca exista o adeverinta semnata si stampilata de asociatie. Care este legea referitoare la acest lucru? In ce conditii se pot elibera ele?
Am depus astazi statutul si actul constitutiv ale unui viitor ONG unui avocat si pentru a se uita peste ele mi-a solicitat 100RON. Cam care sunt tarifele pentru asa ceva? Dar pentru a aproba actele de mai sus in vederea depunerii la judactorie?
Deci cu un club sportiv sau cu o asociatie pot lua parte la competitii nationale/internationale?
Care este diferenta intre o asociatie normala, dar care are ca domeniu de activitate sportul, o asociatie sportiva(care nu poate atrage sponsori si care se poate afilia unei asociatii judetene) si un club sportiv?