avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate adrianapetre

Activitate adrianapetre

Certificatul constatator se obtine de la Registrul Comertului din judetul dvs. Va costa 45 lei si se elibereaza in 30 min. de la depunerea cererii. Completati cererea cu datele dvs. de buletin si treceti la calitate "persoana interesata". Acestea nu sunt informatii confidentiale, nu aveti nevoie sa fiti administratorul sau delegatul firmei. Puteti obtine aceste informatii pentru orice societate comerciala. Certificatul constatator este valabil 30 zile.
Tranzactiile intre rude nu sunt in niciun caz ilegale, doar ca nu toate bancile le accepta. Eu am achizitionat anul acesta prin programul Prima Casa apartamentul mostenit de tatal si unchiul meu (ei avand chiar si domiciliul declarat la adresa apartamentului ce se afla in discutie). A fost nevoie doar sa demonstrez in acest caz faptul ca vanzatorii aveau si alte proprietati (imobile cu destinatia de locuinta). A durat putin mai mult pana am primit avizele de la banca si de la Fondul de Garantare, dar nu am intampinat nicio problema.
Buna ziua,

Va descriu, pe scurt, urmatoarea situatie, cu rugamintea de a ma ajuta cu cateva sfaturi, in masura in care este posibil:
- Octombrie 2013: un tanar este accidentat pe trecerea de pietoni pe care a traversat-o pe role (probabil si un pic mai repede, fiind pe role), fiind o perioada de 3 luni dupa accident in coma. In momentul in care iese din coma, nu isi mai aduce aminte accidentul, si declara in fata politiei ca nu doreste sa depuna plangere penala sau sa se constituie parte civila, atat.
- soferul masinii primeste NUP ( a avut un martor care a declarat ca pietonul a fost evitat de mai multe masini deoarece a traversat pe rosu)
- la aprox. 1 an si jumatate de la accident, isi aduce aminte ca de fapt traversase pe verde, dar decide sa nu redeschida dosarul penal fiind recunoscator ca este in viata si ca se va putea recupera aproape in totalitate
- saptamana trecuta se trezeste ca este dat in judecata de catre CASCO, care ii cere o suma foarte mare, cu penalitati pana la achitare debitului, pentru reparatia masinii (cu 1 luna inainte sa se implineasca termenul de 2 ani de prescriptie pentru asigurari).

Ce mai poate face in aceasta situatie? Mai exista vreo posibilitate sa redeschida dosarul penal (avand in vedere ca nu are martori si nu stim daca politia a luat imaginile de pe camerele de supraveghere din zona), pentru a putea suspenda dosarul cu societatea de asigurari? Pentru ca, in momentul de fata nu are nicio dovada pentru a se apara si va pierde acest dosar cu siguranta.
Cu stima!