avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate Flow

Activitate Flow

Multumesc mult!
Buna dimineata!
Am urmatoarea intrebare: peste putin timp trebuie sa ma pensionez pe caz de boala, am lucrat ca asistent medical dar am si o microsocietate fara angajati, statutul de pensionar pe caz de boala este compatibil cu cel de a avea o societate ce activeaza in asistenta in brokeraj asigurari?
Multumesc mult!
Buna ziua!

Ce presupine adaugarea unui nou cod CAEN. Cat costa?
Multumesc!
Răspuns la discuția Autorizatii
Buna seara!
Sunt microintreprindere, sunt inregistrata la Registrul Comertului, unde am declarat punctul respectiv. Doresc sa stiu daca specificul activitatii mele necesita autorizatii si din partea institutiilor mentionate...
Discuție Autorizatii
Buna ziua!

Vreau sa-mi deschid un punct de lucru, avand ca activitate asistenta in brokeraj (caen 6622). Unde ma pot interesa daca specificul activitatii mele necesita autorizatii de la DSP, ISU, Mediu sau ITM (nu am angajati). Trebuie sa merg la fiecare autoritate in parte?
Multumesc mult!
Buna ziua!
Ulterior inregistrarii punctului de lucru la Registrul Comertului, (domeniul de activitate fiind asistent brokeraj asigurari) ce fel de autorizatii trebuie sa obtin ?
Multumesc!
Buna seara!
Platile contributiilor de sanatate si pensie se trec ca si cheltuieli in Registrul de incasari si plati al PFA-ului?
Multumesc!
Am o diploma de asistent in brokeraj, obtinuta prin examen ISF (Institutul de Supraveghere Financiara), conform careia am si certificatul de inregistrare la ANAF cu codul caen 6622 .
Avizul ASF-ului (ISF-ului) este necesar numai pentru societatile de brokeraj in asigurari (care sunt entitati mai mari)...
La Primaria pentru a obtine autorizatia punctului de lucru, mi-a spus ca trebuie sa fiu inregistrata si la Registrul Comertului.
Sunt asistent in brokeraj asigurari .