avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 193 soluții astăzi
Forum Activitate biancacriss

Activitate biancacriss

Discuție masina furata
Buna ziua!
in 2008 am cumparat un autoturism care s-a dovedit a fi furat.
Masina a fost vanduta in leassing de Porche Romania Constanta catre o societate comerciala apoi prin scoaterea unui duplicat al cartii a ajuns la o alta societate din Bucuresti de la care eu am cumparato ,in urma cu cativa ani cand am vrut sa fac itp -ul am aflat ca masina este furata dar a ramas la mine . Acum la Judecatoria Constanta este pe rol un proces la care am fost chemat in calitate de intimat ,proces deschis de Porche Romania care vrea autoturismul am primit o cerere de restituire a automobilului si apoi a venit un Agent de la firma care reprezinta Porche pentru a ridica masina , care prin constrangere verbala mi-a impuiat capul cu diferite scene prin care imi ia masina de pe strada deoarece Porche are a 3a cheie si ar fi bine sa o predau de buna voie ca sa nu am probleme sau dosar penal pentru sustragere de la predarea masini asa ca am dato!!! Ajungand la judecatorie aflu ca nu trebuia sa predau masina decat in urma unei decizii a instantei dar na de buna credinta am luato de buna credinta am dato.....Am vreo sansa sa recuperez masina sau echivalentul acesteia ? merita sa angajez un avocat ?
Răspuns la discuția executare
credite pentru nevoi personale luate cu buletinul in 2008 pe 10 ani
de la bcr si banc post in valoare de 26.000 fiecare in parte pe care le-am achitat partial pana in 2013...dupa care am renuntat sa le mai platesc .....iar creantele au fost date catre recuperatori cum ar fi kruc , cu , care nu am incheiat nici un angajament de plata insa trimit scrisori cu ,,amenintarile,, de riguare ... exista posibilitatea de a ramane fara imobil si fara masina? .
Răspuns la discuția executare
nu pot fi prescrise?:">
Discuție executare
daca am doua credite de nevoi personale a caror creante au fost cumpararte de catre kruc, acestia ma pot executa silit lundu-mi casa si masina?
in anul 2012 am avut parte de un tragic eveniment ca patron al unui complex care are in propietate si o piscina ........un grup de elevi minori respectiv 13 ani au venit la piscina sa sarbatoreasca sf anului scolar ...simpatici fiiind am comis enorma greseala de ai lasa sa intre fara a ma gandii pe moment la cosecinte ....intamplarea a facut ca unul din baieti sa fie gasit inecat pe fundul bazinului....nereguli aveam recunosc ....nu aveam angajat un salvamar care sa ii supravegheze permanent aveam un afis la piscina pe care era mentionat ca , copii sa fie supravegheati de parinti sau un adult..... la autopsia baiatului sa descoperit o lovitura cranio cerebrala provocata probabil fie din cauza altei persoane care a sarit peste el sau de marginea bazinului lucru care inca nu a fost elucidat de organele competente....ideea este ca acum sunt trimis in judecata pentru ucidere din culpa ....mi s-a pus sechestru asigurator pe masiniile firmei si pe spatiile comerciale.....si se cer daune de famile in jur de 280.000 euro.....ce pot face in acest caz? multumesc anticipat.


Răspuns la discuția Tribunal
Primul dosar a fost la barlad....a plecat catre orastie nu a fost de competenta jud. barlad
iar jud orastie nu-mi trimite citatie sa ma prezint.
Portal > Judecătoria ORAŞTIE > Informaţii dosar
Informaţii dosar
Informaţii generale
Părţi
Şedinţe
Căi atac
Citare prin publicitate

Informaţii generale
Nr. unic (nr. format vechi) : 3025/189/2014
Data inregistrarii 16.09.2014
Data ultimei modificari: 07.10.2014
Sectie: Civil si penal
Materie: Minori şi familie
Obiect: ordonanţă preşedinţială
Stadiu procesual: Fond

Părţi
Nume Calitate parte
Ciobanu Bianca Lăcrămioara Reclamant
Cristei Gabriel Ioan Pârât

Şedinţe
28.10.2014
Ora estimata: 09:00
Complet: Complet2
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:

30.09.2014
Ora estimata: 09:00
Complet: Complet2
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: faţă de lipsa de procedură cu reclamanta.
Document: Încheiere de şedinţă 30.09.2014


Căi atac
Nu există informaţii.

Citare prin publicitate
Nu există informaţii.
DE ce se amana acest proces?
Este vb despre un minor cu care nu pot pleca in concediu fara acordul partului
de 8 ani nu vrea sa plec in concediu cu fiul si cu actualul sot
Discuție Tribunal
Am un dosar 3025/189/2014
De ce primesc citatia in ultima zi
pot sa dau judecatoria Orastie in judecata???
De ce se amana termenul la o luna??
Este un dosar cu ordonanta presedentiala
Răspuns la discuția refuz pasaport minor
da am avut......insa degeaba au fost bani irositi.........insa am primit custodie comuna si domiciliul minorului la mine. eu nu ii limitez exercitiul parintesc pur si simplu nu sil exercita...nu il intereseaza soarta minorului...pot trece unul pe langa altul fara sa se recunoasca ... ci vrea sa imi demonstreze mie ca nu voi putea iesi din tara cu minorul ca nu vrea el...Copilul isi doreste sa mearga sa viziteze si alte tari....am facut doua rezervari in turcia pe baza faptului ca ne da procura si ne-a mintit....a trebuit sa plecam fara el ...mi se pare un gest absurd sa se impotriveasca fara motiv....
Răspuns la discuția refuz pasaport minor
motivul cererii mele a fost motivat din punctul meu de vedere atata timp cat tatal nu si-a vazut copilul de 6 ani nu a participat la cresterea si educarea lui decat cu o pensie alimentara ...insa am deschis acest proces in dorinta de a obtine autoritatea parinteasca exlusiva a minorului pentru a putea sa ii scot pasaport pentru a pleca in excursie in afara tarii ..........lucru pe care el mil imputa fara motiv intemeiat...ma intereseaza ce pot sa fac pentru a obtine pasaport pentru minor si a putea pleca din tara in concedii.iar plangerea este intemeiata intru-cat la luat politia de la usa mea pentru ca era in sare de ebrietate
Răspuns la discuția refuz pasaport minor
am cerut autoriatea parinteasca exclusiva a minorului in cerere iar pe hotarare scrie frumos ca am cerut custodie comuna, am vorbit cu tatal la telefon si i-am cerut procura insa refuza.am facut plangere la politie unde trebuie sa ma prezint astazi intrucat eimpertinent si ma ameninta , mentionez ca tatal e politist si a reusit sa imi impute orice sansa de a iesi in vacante cu copilul..pentru ca asa vrea el si pentru ca nici o instanta nu ma va ajuta in acest caz