avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... refuz pasaport minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

refuz pasaport minor

buna ziua. am un baiat de 9 ani rezultat di concubinaj, tatal ii plateste doar pensia alimentara,in rest nu contribuie cu nimc nici nu l-a vzitat de 6 ani .sunt casatorita si vrem sa plecam in vacanta cu copilul dar tatal sau nu ne da acordul pt pasaport si plecarea din tara, l-am dat in judecata si la politie dar degeaba.
intrebare...ce este de facut ??
Cum adica l-ati dat in judecata si la politie?
In instanta ce ati cerut?
Cereti ca instanta sa suplineasca acordul tatalui. Probati ca doar din reacredinta nu isi da acordul.
Daca vacanta e apropiata, cereti pe calea ordonantei presedintiale.
Va trebui sa va judecati si pt copil ca instanta sa stabileasca cum veti exercitata autoritatea
parinteasca, unde are copilul domiciliul..
Cand v-ati judecat pt pensie sigur nu ati cerut si incredintarea minorului ? Pacat, acum nu ati mai fi avut nevoie de niciun acord din partea tatalui..

am cerut autoriatea parinteasca exclusiva a minorului in cerere iar pe hotarare scrie frumos ca am cerut custodie comuna, am vorbit cu tatal la telefon si i-am cerut procura insa refuza.am facut plangere la politie unde trebuie sa ma prezint astazi intrucat eimpertinent si ma ameninta , mentionez ca tatal e politist si a reusit sa imi impute orice sansa de a iesi in vacante cu copilul..pentru ca asa vrea el si pentru ca nici o instanta nu ma va ajuta in acest caz
Eu nu cred ca ati ales calea cea mai potrivita... nu vad motive pentru autoritate exclusiva, probabil au fost bani si timp irosit.
Pentru iesire din tara insa, sigur, puteti face o actiune.

Pentru impertinenta, nu prea trebuia sa faceti plangere; amenintarea depinde cu ce a fost facuta. Daca ati fost amenintata cu aplicarea legii, sa nu va treziti dv. cu vreun dosar penal pentru denunturi abuzive. Nu facem asa plangeri penale, ca putem plati pentru asta.
Va recomand inainte sa faceti plangere, mai ales unei persoane informate in domeniu, sa consultati un avocat penalist care sa va spuna daca aveti temei.

E ciudata hotararea aceea sa spuna ca ati solicitat custodie comuna cand nu a fost asa... se mentine in toata hotararea ideea sau a fost o eroare la un anumit moment?
O puteti ataca, insa depinde daca aveti in mod concret motive de a exercita autoritatea parinteasca singura. Aici n-am vazut expuse motive.
motivul cererii mele a fost motivat din punctul meu de vedere atata timp cat tatal nu si-a vazut copilul de 6 ani nu a participat la cresterea si educarea lui decat cu o pensie alimentara ...insa am deschis acest proces in dorinta de a obtine autoritatea parinteasca exlusiva a minorului pentru a putea sa ii scot pasaport pentru a pleca in excursie in afara tarii ..........lucru pe care el mil imputa fara motiv intemeiat...ma intereseaza ce pot sa fac pentru a obtine pasaport pentru minor si a putea pleca din tara in concedii.iar plangerea este intemeiata intru-cat la luat politia de la usa mea pentru ca era in sare de ebrietate
Conform legii, acelea nu sunt motive pentru autoritate parinteasca exclusiva. Inteleg ca dupa dv. ea era intemeiata, insa in instanta cererile au succes numai daca se fac intemeiate dupa lege.
Mai degraba episodul de ebrietate de la usa dv. poate va era putin de folos.
Ca sa obtineti pasaport pentru minor faceti pasaport pentru minor. Toate dosarele de limitare a exercitiului parintesc al tatalui nu va ajuta pe dv. si pe copil, nu fac impresie buna in fata instantei si nu duc la o impresie favorabila dv.

Renuntati la tot ce nu va e necesar si urmariti exact interesul imediat. Ati avut avocat in custodia aceea exclusiva? daca doriti sa va dam o idee despre o cale de atac, ne trebuie mai multe detalii din acea hotarare, din dosar, probatoriu, prezenta...

Alte discuții în legătură

Plecare din tara fara acordul tatalui edavid12 edavid12 buna ziua...am un baietel de 3 ani facut intr -o relatie de concubinaj,nu am ajuns in instanta pt custodie deloc,problema sta in felul urmator.tatal copilului ... (vezi toată discuția)
Pot sa plec din tara cu minor Anca Molcut Anca Molcut Vreau sa plec din tara cu fiica mea de 12 ani.Dupa divort s a hotarat custodie comuna cu domiciliul la mine...in 2 ani de zile nu a vizitat o niciodata(locuim ... (vezi toată discuția)
Custodie totala anemone4u86 anemone4u86 De poate obtine custodie totala asupra minorului, in ideea in care in prima instanta s-a stabilit custodie comuna. Si daca celalalt parinte nu isi exercita ... (vezi toată discuția)