Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ucidere din culpa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ucidere din culpa

in anul 2012 am avut parte de un tragic eveniment ca patron al unui complex care are in propietate si o piscina ........un grup de elevi minori respectiv 13 ani au venit la piscina sa sarbatoreasca sf anului scolar ...simpatici fiiind am comis enorma greseala de ai lasa sa intre fara a ma gandii pe moment la cosecinte ....intamplarea a facut ca unul din baieti sa fie gasit inecat pe fundul bazinului....nereguli aveam recunosc ....nu aveam angajat un salvamar care sa ii supravegheze permanent aveam un afis la piscina pe care era mentionat ca , copii sa fie supravegheati de parinti sau un adult..... la autopsia baiatului sa descoperit o lovitura cranio cerebrala provocata probabil fie din cauza altei persoane care a sarit peste el sau de marginea bazinului lucru care inca nu a fost elucidat de organele competente....ideea este ca acum sunt trimis in judecata pentru ucidere din culpa ....mi s-a pus sechestru asigurator pe masiniile firmei si pe spatiile comerciale.....si se cer daune de famile in jur de 280.000 euro.....ce pot face in acest caz? multumesc anticipat.

Conform art.192(2)"Uciderea din culpa ca urmare a nerespectarii dispozitiilor legale ori a masurilor de prevedere pentru exercitiul unei unei profesii sau meserii ori pentru efectuarea unei anumite activitatii se pedepseste cu inchisoarea de la 2 la 7 ani.Cand incalcarea dispozitiilor legale ori a masurilor de prevedere constituie prin ea insasi o infractiune se aplica regulile privind concursul de infractiunii." Solutia depinde in mare parte si de emotia ce o va crea acest nefericit caz in randul judecatorilor, s-ar putea sa va dea pedeapsa inchisorii cu suspendare.Trebuie sa va alegeti un avocat bun care,sa obtina ptr. dvs.pedeapsa cea mai mica si cu suspendare, trebuie sa va recunoasteti vinovatia si sa aratati instantei ca, regretati sincer fapta.Neglijenta dvs. cade rau acum si in contextul cu incendiul de la Club Colectiv.