avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate StefanPetruCornel

Activitate StefanPetruCornel

Buna ziua,

In cazul unui PFA cu urmatoarele coduri CAEN:

6201 - Sistem real ( nu am gasit codul CAEN in tabelul cu normele de venit )
7410 - Sistem real ( nu am gasit codul CAEN in tabelul cu normele de venit )
4791 - Sistem real ( nu am gasit codul CAEN in tabelul cu normele de venit )
2229 - Norma de venit
3229 - Norma de venit


Codul principal de activitate este 6201, celalalte sunt coduri CAEN secundare. Am citit ca in cazul sistemului real, impozitarea CAS si CASS se face la valoarea salariului minim pe economie (suma fixa) + impozitul pe venit de 10% (suma variabila).

1) Daca obtin venituri din cele trei coduri CAEN ( sistem real ), se insumeaza veniturile de pe cele trei coduri si se aplica acel 10% impozit pe venit? Pentru ca CASS si CAS sunt reprezentate de sume fixe in 2018 pentru sistem real. Sau platesc si CASS + CAS de pe fiecare cod in parte?

2) Daca obtin venituri si din celalalte doua coduri CAEN, cum se face impozitarea?


Va multumesc !
Buna ziua,

Doresc sa deschid un PFA prin intermediul caruia sa ofer urmatoarele servicii in mediul online:

1) Servicii online de realizare software si pagini web.

2) Servicii de printare 3D a modelelor realizate pe calculator. De exemplu, un client ma contacteaza prin intermediul site-ului web personal si isi exprima dorinta de a obtine o macheta de arhitectura in format fizic. Eu primesc modelul digital CAD de la el, il realizez fizic prin imprimare 3D si il livrez clientului. A doua varianta este cea in care clientul imi ofera o schita, realizez eu modelul digital si il obtin fizic prin imprimare 3D dupa care il livrez acestuia.

3) Realizez modele personale pe calculator de brelocuri, elemente decorative, etc. pe care ulterior le obtin in format fizic prin imprimare 3D si le pun la vanzare in mediul online. Practic un magazin online de unde clientul isi poate achizitiona diferite produse.



Intrebarea mea este urmatoarea:

Care sunt codurile CAEN necesare?

Pentru primul punct imi este clar ca e vorba de codul 6201 - Activitati de realizare a software ului la comanda (software orientat client)

Pentru punctul 2 este suficientul codul CAEN 7410 - Activitati de design specializat ?

Pentru punctul 3 este suficient codul CAEN 4791 - Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet ?


Cu stima,
Cornel Stefan


Răspuns la discuția Alcoolemie 1.15
Va multumesc ! Insa sper ca nu poate fi vorba de executarea pedepsei si anume inchisoare. Sper la cele doua tipuri de renuntari din NCP sau amanarea aplicarii pedepsei fara aplicarea punctului g. M-am deplasat cu autovehicului cam 150 de metri dupa care am fost oprit. In rest nu am avut nici macar avertismente primite vreodata..
Răspuns la discuția Alcoolemie 1.15
Am o intrebare ! In cazul in care procurorul dispune renuntarea la urmarirea penala, fapta ramane contraventie deci, cele 90 de zile se vor numara din momentul in care am primit dovada fara drept de conducere?
Răspuns la discuția Alcoolemie 1.15
Va multumesc . Toate cele bune !
Răspuns la discuția Alcoolemie 1.15
Va multumesc pentru raspuns. Insa, am vazut chiar aici pe acest site cazuri cu condamnare dupa care s-a aplicat amanarea aplicarii pedepsei, iar acele persoane nu si-au putut recupera permisele, politia spunand ca ele vor fi oricum anulate pentru ca initial au fost condamnati.
Discuție Alcoolemie 1.15
Buna ziua ! Ma numesc Stefan Petru-Cornel si dupa cum spune si titlul am incalcat legea conducand un autovehicul sub influenta bauturilor alcoolice. In data de 12 APRILIE 2014 am fost oprit de un echipaj pentru efecturea unui control de rutina, iar in urma suflarii in etilotest a iesit un rezultat de 0.65 in aerul expirat. Am fost condus imediat la spitalul judetean unde s-au prelevat doua probe de sange in vederea stabilirii alcoolemiei. Rezultatele au fost 1.15 si 0.95 deci in scadere. Mentionez ca am cooperat, nu m-am impus cu nimic etc.

Intrebarea mea este urmatoarea: conform NCP, nu trebuia sa mi se ia o singura proba de sange, iar alcoolemia sa fie stabilita pe loc? Mie mi s-au luat doua si le-am primit o saptamana mai tarziu DUPA ce au fost achitate de mine la IML.

A doua intrebare: fiind vorba de prima abatere, alcoolemia este de 1.15 si 0.95, nu am luat niciodata nici macar un avertisment ca sa nu mai vorbesc de amenzi, iar in procesul verbal politistii au scris ca am mers 150m dupa care am fost prins ( ceea ce este si adevarat )... care sunt sansele mele ca primesc "renuntarea la urmarirea penala" sau " renuntarea aplicarii pedepsei" ? Din ce am inteles eu in cazul "amanarii aplicarii pedepsei" permisul se anuleaza oricum deoarece ai fost initial condamnat, iar mai in urma s-a aplicat amanarea. In cazul celor doua renuntari nu exista deloc condamnarea nu ?

Va multumesc ! Toate cele bune !