avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozitare PFA multiple coduri CAEN
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozitare PFA multiple coduri CAEN

Buna ziua,

In cazul unui PFA cu urmatoarele coduri CAEN:

6201 - Sistem real ( nu am gasit codul CAEN in tabelul cu normele de venit )
7410 - Sistem real ( nu am gasit codul CAEN in tabelul cu normele de venit )
4791 - Sistem real ( nu am gasit codul CAEN in tabelul cu normele de venit )
2229 - Norma de venit
3229 - Norma de venit


Codul principal de activitate este 6201, celalalte sunt coduri CAEN secundare. Am citit ca in cazul sistemului real, impozitarea CAS si CASS se face la valoarea salariului minim pe economie (suma fixa) + impozitul pe venit de 10% (suma variabila).

1) Daca obtin venituri din cele trei coduri CAEN ( sistem real ), se insumeaza veniturile de pe cele trei coduri si se aplica acel 10% impozit pe venit? Pentru ca CASS si CAS sunt reprezentate de sume fixe in 2018 pentru sistem real. Sau platesc si CASS + CAS de pe fiecare cod in parte?

2) Daca obtin venituri si din celalalte doua coduri CAEN, cum se face impozitarea?


Va multumesc !

Alte discuții în legătură

Autorizatie de mediu in domeniul designului 3d, si printarii 3d András.AN3D András.AN3D Buna ziua, Doresc sa activez in domeniul designului 3D, si printarii 3D, SRL-ul are urmatoarele coduri CAEN autorizate: 1812, 2229, 3230, 3299, 4791, 7410, ... (vezi toată discuția)
Pfa cu multiple caen si norma de venit monovertex monovertex Buna seara, Am infiintat recent un PFA pentru care am completat CAEN 6202 drept cod principal si 6201 si 6209 ca secundare (6209 nu era neaparat necesar, ... (vezi toată discuția)
Cumulare norme de venit intreprindere individuala bianca34 bianca34 Buna ziua, Fiind in punctul inregistrarii unei intreprinderi individuale la administratia financiara, as dori sa stiu la ce sa ma astept legat de impozitare. ... (vezi toată discuția)