avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate bogdaNNN25

Activitate bogdaNNN25

Buna ziua,

Am o întrebare legată despre drepturile de autor, mai exact pentru cel al pozelor.
Am lucrat într-un magazin online și la listarea produselor ne foloseam de alte poze unde le găseam listate produsele, poze pe fundal alb/fără fundal.

Întrebarea mea este dacă este legal sa te folosești de o poza cu un produs listat pe alt site, poza fiind strict cu produsul pentru un fundal alb?

Cum pot sa îmi dau seama ca o poza este protejata de drepturi de autor și nu se poate folosi?
Răspuns la discuția Pensie urmaș:angajare


Cornel Vasile a scris:

Copiii au dreptul la pensie de urmaș dacă își continuă studiile într-o formă de învățământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăși vârsta de 26 de ani.

În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități dependente, așa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, copiii, pensionari de urmaș.


Mulțumesc mult, am tot văzut cu ceva cu invaliditate și job nu mai Primești etc și de la un timp am fost confuz. Mulțumesc!
Buna ziua, am 22de ani. Sunt in anul terminal la o facultate și beneficiez de pensie de urmaș după mama. Intenționez sa continui studiile alta facultate sau master.
Întrebarea este dacă nu sunt bolnav, nimica, dar primesc pensia de urmaș și ma angajez dar sunt înscris la o alta facultate (taxa) sau master (buget sau taxa) mai primesc pensia? Sau trebuie sa nu fiu angajat?

Mulțumesc mult!
Am o intrebare. Transferwise mi-a rambursat o sumă la un cont din state din dolari pentru un transfer anulat de mine, a fost totul ok. Aceștia după 2 zile mi-au mai rambursat aceeași sumă dinou. Mi-au trimis email sa le trimit banii rambursati ca motiv ca ei nu au primit banii de la mine dar mie mi-au fost retrași banii.

Înțeleg, cred că este greșeala de operator. Dar suma rambursata a 2 oară aproape echivalează comisionul care mi-a fost luat.

Întrebarea mea este ce este mai exact transferwise? Banca? De imi cere sa le dau niște bani înapoi pentru o gresealaa făcută de ei si care ar fi consecințele dacă nu le ramburseze suma deoarce eu as ieși pe minus destul de mult din cauza lor..

Fiind o firmă licențiată în Anglia aceasta are drepturi în România pentru ceva? Nu mi se pare normal pentru greseala operator sa plătesc eu.

Mulțumesc mult!
Salutare,

Am o intrebare. Transferwise mi-a rambursat o sumă la un cont din state din dolari pentru un transfer anulat de mine, a fost totul ok. Aceștia după 2 zile mi-au mai rambursat aceeași sumă dinou. Mi-au trimis email sa le trimit banii rambursati ca motiv ca ei nu au primit banii de la mine dar mie mi-au fost retrași banii.

Înțeleg, cred că este greșeala de operator. Dar suma rambursata a 2 oară aproape echivalează comisionul care mi-a fost luat.

Întrebarea mea este ce este mai exact transferwise? Banca? De imi cere sa le dau niște bani înapoi pentru o gresealaa făcută de ei si care ar fi consecințele dacă nu le ramburseze suma deoarce eu as ieși pe minus destul de mult din cauza lor..

Fiind o firmă licențiată în Anglia aceasta are drepturi în România pentru ceva? Nu mi se pare normal pentru greseala operator sa plătesc eu. Iar aceștia într-un Email au spus ca nu aveau banii mei cand mi-au rambursat suma ceea ce eu pot dovedi ca am avut retrași banii și doar dupa mi-au fost virați și după primul virament a venit al doilea.

Mulțumesc mult!
Acel cartonaș albastru emis pentru personale cu handicap sunt valabile pentru o singura mașina sau pentru toate care le deține personala cu handicap?
Bună ziua. Mi-a fost suspendat permisul pe data de 28.09 cu o dovada de 15 zile pana la data de 13.10. Când pot merge dupa permis pe 13.11 sau 14.11?
Procesul verbal l-am semnat. Martorul era deja trecut pe p.v. Cand a venit cu el la mine
Martorul ar trebui să fie cel care voiai sa treaca pe trecere ca e menționată cu numele si mai sus unde scrie ca nu i-am acordat prioritate la ........ (numele de la martor)
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Martorul din procesul verbal nu a vazut fapta contraventionala pretins savarsita de dvs ci a fost mentionat pt faptul ca ati refuzat semnarea pv de contraventie.

Martor nu am. Intrebarea mea este daca el nu are video foto si vine martorul din p.v. am vreo sansa sa castig? Sau dacă se merita efortul..? Eu consider că sunt nevinovat dar nu mai am martori si nu stiu ce ar fi mai indicat sa fac sa accept sancțiunea sau sa incerc in instanță. Nu stiu ce presupune stat la cozi bătăi de cap etc si daca am vreo sansa sa castig daca el vine cu martorul din p.v. cu care eu nu am facut cunostinta doar l am vazut acolo nu am.vorbit interacționa cu el nimica si fara video foto si eu vin singur?

Mersii mult!
Buna ziua, mi-am fost suspendat permisul pentru 30zile pentru neacordarea de prioritate la trecerea de pietoni, am primit avertisment 2 puncte de penalizare si amenda pentru centura.
Trecerea de pietoni era imediat după o curbă la c.c.a 150m si polițistul mi-a spus că pietonul era deja angajat in a trece strada adica pe trecere iar eu l am clansonat sa se ferească. Eu nu am vazut nici un pieton mai ales pe trecere pentru ca nu se prea putea ca il loc dam daca era pe trecere eu fiind pe prima dată și de clansonat am clansonat o masina cunoscută de pe sensul opus de mers. Dacă pe proces este si numele unei femei si eu merg in instanta si polițistul nu are probe video sau fotografii pot castiga? Sau cum sa procedez cel mai bine si cum sa formulez?

Multumesc anticipat!