avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmaș:angajare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmaș:angajare

Buna ziua, am 22de ani. Sunt in anul terminal la o facultate și beneficiez de pensie de urmaș după mama. Intenționez sa continui studiile alta facultate sau master.
Întrebarea este dacă nu sunt bolnav, nimica, dar primesc pensia de urmaș și ma angajez dar sunt înscris la o alta facultate (taxa) sau master (buget sau taxa) mai primesc pensia? Sau trebuie sa nu fiu angajat?

Mulțumesc mult!
Cel mai recent răspuns: bogdaNNN25 , utilizator 08:54, 24 Iunie 2021
Copiii au dreptul la pensie de urmaș dacă își continuă studiile într-o formă de învățământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăși vârsta de 26 de ani.

În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități dependente, așa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, copiii, pensionari de urmaș.


Cornel Vasile a scris:

Copiii au dreptul la pensie de urmaș dacă își continuă studiile într-o formă de învățământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăși vârsta de 26 de ani.

În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități dependente, așa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, copiii, pensionari de urmaș.


Mulțumesc mult, am tot văzut cu ceva cu invaliditate și job nu mai Primești etc și de la un timp am fost confuz. Mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare student atu_targoviste atu_targoviste Buna seara,respectuos va rog sa-mi comunicati daca o persoana studenta ,21 ani,in conditiile in care se va angaja,va primi in continuare pensie de urmas in ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas si indemnizatie de somaj? Mviorica Mviorica Buna ziua. Daca am o pensie de urmas in valoare de 350 RON mai pot beneficia si de somaj? Mentionez ca am absolvit in 30 iunie facultatea. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Legislația muncii anette03 anette03 Studentă 24 ani, bursieră în anul IV la Cadastru , pensie de urmaș, doresc să urmez un master în ce condiții pot aplica pentru un job fără a pierde ... (vezi toată discuția)