Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmaș:angajare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmaș:angajare

Buna ziua, am 22de ani. Sunt in anul terminal la o facultate și beneficiez de pensie de urmaș după mama. Intenționez sa continui studiile alta facultate sau master.
Întrebarea este dacă nu sunt bolnav, nimica, dar primesc pensia de urmaș și ma angajez dar sunt înscris la o alta facultate (taxa) sau master (buget sau taxa) mai primesc pensia? Sau trebuie sa nu fiu angajat?

Mulțumesc mult!
Copiii au dreptul la pensie de urmaș dacă își continuă studiile într-o formă de învățământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăși vârsta de 26 de ani.

În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități dependente, așa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, copiii, pensionari de urmaș.

Cornel Vasile a scris:

Copiii au dreptul la pensie de urmaș dacă își continuă studiile într-o formă de învățământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăși vârsta de 26 de ani.

În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități dependente, așa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, copiii, pensionari de urmaș.

Mulțumesc mult, am tot văzut cu ceva cu invaliditate și job nu mai Primești etc și de la un timp am fost confuz. Mulțumesc!